Nikdo zřejmě nedokáže vyjmenovat z hlavy všech 195 zemí světa, ovšem velkou část z nich většina z nás zná nebo zvládne určit minimálně jejich přibližnou polohu. Potom jsou tu ale země, o kterých téměř neslýcháme – možná jsou příliš malé na to, aby se jim věnovala pozornost, nebo jsou zdánlivě nezajímavé. Tady je několik málo známých států, jejichž krása vás možná překvapí. Který z nich byste bez nápovědy dokázali správně umístit do mapy?

Lesotho

Lesotho, starším názvem Basutsko, je malý nenápadný stát v Jihoafrické republice. Rozlohou se podobá Belgii a je to jediná země na světě, jejíž nadmořská výška na celém území přesahuje 1000 m n. m. Má dokonce nejvyšší nejnižší bod ze všech zemí světa. Lesotho je velmi hornatá země s úchvatnými panoramaty.

TIP: 11 nejdivočejších a nejkrásnějších míst na světě, která musíte navštívit

Guyana

Tipujete další africkou zemi? Kdepak, Guyana (ne Ghana) leží na severu Jižní Ameriky vedle Venezuely a Brazílie. Vlastně se jedná o skrytý jihoamerický poklad. Název Guyana znamená země mnoha vod, takže tu najdete nádherné řeky a vodopády. Nedotčenou krajinu této země tvoří především deštný prales, dále pak hory a savany. Kulturně se Guyana podobá karibským státům a je jedinou zemí v Jižní Americe, kde je úředním jazykem angličtina.

Nauru

Nauru hledejte v Tichém oceánu u Mikronésie. Jedná se o nejmenší ostrovní stát na světě a třetí nejmenší ministát (po Vatikánu a Monaku). Celý ostrov je obehnaný korálovým útesem. Kvůli těžbě fosfátů už zdejší krajina není, co bývala, ale ostrov stále nabízí krásné pláže.

TIP! 10 neuvěřitelně tajemných míst, která jsou nedotčená lidskou civilizací

Surinam

Surinam je nejmenším státem Jižní Ameriky a jednou z nejrůznorodějších zemí na světě, co se obyvatelstva týče. Surinamský národ má předky nejen v Americe, ale také třeba v Indii, Africe, Nizozemsku a dalších koutech světa. Turisty láká především na objevování zdejších deštných pralesů.

Vanuatu

Další tropickou zemí, o které málokdo slyšel, je Vanuatu. Tento ostrovní stát v Oceánii může být bezpochyby označen za ráj na zemi. Na souostroví sestávajícím z 83 ostrovů totiž najdete nejen spoustu kouzelných pláží a vodopádů. Tato utajená destinace nabízí něco pro každého cestovatele: můžete se zde potápět, ochutnávat místní kávu, projít se džunglí, obdivovat velkolepé sopky nebo si zaplavat v modrých lagunách.

Aruba

Další pohádkovou destinací, jejíž existenci zatím kupodivu mnoho lidí nezaznamenalo, je Aruba. Je to stát na ostrově v Karibském moři nedaleko venezuelského pobřeží, ovšem politicky je tato autonomní země součástí Nizozemského království. Hlavním lákadlem jsou nekonečné pláže s bílým pískem a průzračnou vodou, ale není to ani zdaleka tím jediným, čím se Aruba může pochlubit. Ohromí vás také nizozemská architektura města Oranjestad, národní park Arikok, písečné duny nebo muzeum zpracování aloe.

Bhútán

Bhútán pro některé z vás možná nebude úplnou neznámou. I přesto se jedná o velmi nenápadnou zemi, která se krčí na pomezí jihovýchodní a jižní Asie mezi Indií, Čínou (Tibetem) a Nepálem. Toto malé království ve východních himálajských horách zdobí velké množství buddhistických chrámů a klášterů – tím nejznámějším je Taktsang neboli Tygří hnízdo, jehož fotografii už jste pravděpodobně někdy viděli. Bhútán je nádherná a bezpečná země, která si rozhodně zaslouží více pozornosti.

Byly pro vás tyto země úplně nové, nebo jste nadšení zeměpisci a nic vás nepřekvapí? Do které z nich byste se rádi podívali?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.