Nejenom muzea, ale i knihovny mají svůj půvab. V tomto článku vám jich několik v Evropě ukážeme, abyste věděli, kam byste se během vašich cest určitě měli podívat.

Biblioteca Joanina, Univerzita v Coimbře, Portugalsko

Barokní knihovna byla postavena v 18. století za vlády krále Jana V. Stavba byla z velké části financována zlatem objeveným v Brazílii. Skládá se ze tří velkých místností, které jsou odděleny oblouky, vyzdobili ji někteří velcích umělci v Portugalsku. Knihovna je domovem pro více než 250 000 knih.

View this post on Instagram

Bibliothèque Sainte-Geneviève, Paříž, Francie

Veřejná a univerzitní knihovna zdědila sbírku knih, které kdysi vlastnilo Abbey of Geneviève, jedno z největších a nejstarších opatství v Paříži. Knihovna byla postavena v polovině 19. století, má železnou střechu, která připomíná železniční stavby té doby. K návštěvě se musíte registrovat, ale stojí to za to.

View this post on Instagram

Stiftsbibliothek, Admont Abbey, Rakousko

Mimořádná knihovna je největší klášterní knihovnou na světě a obsahuje sedm kopulí vyzdobených freskami ukazujícími fáze lidského poznání až k vrcholu Božského zjevení. Knihy v původní sbírce byly znovu spojeny bílou barvou – za neuvěřitelné množství peněz – tak, aby vše odpovídalo dekorativního schématu.

View this post on Instagram

Strahovská knihovna, Strahov, Česká republika

Rokokový strop Teologického sálu Strahovského opatství není jen ohromující, ale také zvláštní, byl navržen tak, aby chránil před ohněm, který býval obrovským problémem ve středověkých a renesančních knihovnách. Knihovna je domovem více než 200 000 knih, včetně 1500 vzácných prvních vydání, byla začleněna do Českého památníku národní literatury v roce 1950. Jak vidíte, pro návštěvu zajímavé knihovny nemusíte chodit daleko!

View this post on Instagram

Knihovna do Convento de Mafra, Mafra, Portugalsko

Ocenění největšího a nejprestižnějšího místa v paláci Mafra získala Biblioteca do Convento de Mafra, která je jednou z nejvýznamnějších osvětových knihoven v Evropě. Zajímavostí je, že papež Benedictus XV. dovolil knihovně ukrýt zakázané knihy, jejichž četba obvykle vedla k exkomunikaci.

View this post on Instagram

Klosterbibliothek, Metten, Německo

Skrytý na březích Bavorského lesa, nedaleko řeky Dunaje, Metten Abbey je domovem jedné z nejkrásnějších knihoven na světě. Knihovna s rokokovým zdobením, včetně sloupů, které představují sochy křesťanských hrdinů, jako je Tomáš Akvinský, obsahuje více než 150 000 svazků v teologii, filozofii a historii. Navštívit ji je možné pouze jako součást prohlídky.

View this post on Instagram

Trinity College Library, Dublin, Irsko

Knihovna Trinity College v Dublinu byla založena v roce 1592 a je stálým domovem Book of Kells, rukopisu evangelií Nového zákona, který se do knihovny doslat v roce 1661 díky Henry Jonesovi. Slavná Dlouhá síň Long Room byla rozšířena tak, aby zde mohl být umístěn jeden výtisk z každé knihy publikované v Irsku.

View this post on Instagram