Oblast Maskat se nachází na pobřeží Ománského zálivu a je chráněna východními Hajarskými horami. Toto jedinečné místo mezi mořem a horami dává Maskatu nádherné scenerie a rozmanitou krajinu, které jsou doplněny jedinečnou architekturou. Architektura představuje Maskat jako moderní město s bohatou historií, kombinující autentické ománské tradice s moderní interpretací.

1.den

Začněte svůj výlet prohlídkou jedné z nejznámějších budov v Sultanátu Omán - Velká mešita sultána Kábúse. Je to jedna z největších mešit na světě a pyšní se neuvěřitelnou architekturou a krásnými zahradami
Dále navštivte Royal Opera House Muscat - moderní kulturní mistrovské dílo. Na stavbu dohlížel sám zesnulý sultán Kábús Ibn Saíd Ibn Tajmúr as Saíd (*18. 11. 1940 – 10. 1. 2020)
Deset minut autem od opery je jeden z nejstarších tradičních trhů v hlavním městě - Mutrah Souq, kde najdete starožitnosti, tradiční ománské chandžary a nejlepší dhofarské kadidlo. Možná byste si také mohli nakoupit sladkou a lahodnou ománskou chalvu a místní med. Ke vstupu na tržiště vede Mutrah Corniche – krásná promenáda, ze které máte výhled na ománské hory, ománské moře a pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout i královskou jachtu Al Said, jež příležitostně kotví v přístavu.
Po cestě dolů po Mutrah Corniche dorazíte až k paláci Al-Alam Jeho Veličenstva sultána Kábúse. Palác je oficiální sídlo sultána a obrovské nádvoří před palácem je ideálním místem pro fotografování. Palác se nachází v blízkosti pevností al-Džalali a al-Mirani, které postavili Portugalci v 16. století.

mešita Sultána Kábúse

výzdoba mešity

2.den

Svůj den můžete začít návštěvou planetária, kde se dozvíte něco o slunečním systému. Odtud se vydejte na piknik pod širým nebem na měkkém zlatém písku na pláž Yiti. Pak odjeďte do Bandar Khayran, kde roste vedle pláží poměrně bujná vegetace a stromy. Pláže s nádhernou azurovou vodou lákají ke koupání. Po vykoupání se vraťte do Maskatu a zastavte se v Národním muzeu, kde se seznámíte s řadou kulturních projevů o ománském dědictví a tradicích.

pláž Yiti poblíž Maskatu

3.den

Začněte svůj den brzy návštěvou přehrady Wadi Dayqah v Qurayat, kde je úžasný veřejný park a nádherné výhledy.

Odtud můžete podniknout výlet do parku, ve kterém se nachází Bimmah Sinkhole. Předpokládá se, že tuto vodou naplněnou depresi vytvořil meteorit Hawiyat Najm, což se dá přeložit jako Padající hvězda. Do Bimmah Sinkhole v oblasti Dibab se dostanete přes silnici Qurayat-Sur. Na výletě budete určitě obdivovat skvělé scenerie. Pak navštivte Wadi Al Arbeieen nebo zahrady Qurayat a užijte si nádhernou přírodu, která Omán proslavila. Případně navštivte pláž Finns, kde můžete cítit písek mezi prsty a užít si pádlování v oceánu.

přehrada Wadi Dayqah v Qurayat

4.den

Východ slunce v Shati Al Qurum je nezapomenutelným zážitkem, který byste si neměli nechat ujít, když budete v Maskatu. Při chůzi uvidíte, jak se nad oceánem objevuje jasné slunce, které míří dolů na pláž. Během dne si můžete pronajmout vodní skútr nebo se zúčastnit potápěčského výletu za obdivováním krásných korálových útesů na Dimaniyatských ostrovech nebo vyrazit na plavbu lodí a sledovat delfíny v Ománském zálivu.

Nenechte si ujít ani výjimečný západ slunce, nejlépe při pohledu z pláže Al Seeb, kde se shromažďují velká hejna ptáků. Večer můžete navštívit jednu z mnoho uměleckých výstav v Maskatu a prozkoumat díla ománských a mezinárodních umělců.

západ slunce na pláži Shati Al Qurum

Důležité vědět

Dodržujte prosím ománské zvyky a oblékněte se skromně bez výstředností.

Na horských cestách používejte vhodné SUV a před zahájením provozu zajistěte správné provozování systémů 4WD vozidla.

Ujistěte se, že máte dostatek vody, jídla a případně paliva.

Jednejte pouze s licencovanými turistickými agenturami, protože máte záruku, že budou mít správné požadované bezpečnostní vybavení podle zákona.

Nekempujte ve vádí, přívalové povodně jsou běžné.

Při vstupu na soukromé nemovitosti nefotografujte lidi bez předchozího povolení.

Panoramatický pohled na Maskat, hlavní město Ománu

Jak se dostat do Maskatu?

Do Maskatu se lze dostat vzduchem, po pevnině i po moři. Město Maskat má své mezinárodní letiště. Do Maskatu se dostanete také autem s mnoha výstupními i vstupními body ze Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie. Zároveň je Maskat přístupný po moři na jedné z několika výletních lodí, které vplouvají do přístavu sultána Kábúse.