Teplo, pláže, tacos, ale taky zasněžené hory a sopky, vlastním životem tepající města, džungle a nádherné vodopády, to jsou některé z četné škály zajímavostí Mexika. Pokud se rozhodnete pro cestování v Mexiku, tahle země vás polapí a už nikdy nepustí. Tak zní naše varování, než se podíváte na 21 nejzajímavějších míst v Mexiku!

1. Palenque, Chiapas

Komplex mayských pyramid Palenque navštivte brzo ráno. Nad temně zeleným pralesem, který město obklopuje, stoupá pára a váš zážitek tak bude ještě umocněn.

2. Tulum, Quintana Roo

Příspěvek sdílený VisitMexico (@visitmexico),

Tulum je kouzelné městečko jižně od turistických center jako je Cancun a Playa del Carmen. Kromě pláží s bílým pískem a azurovou vodou, tolik typických pro Karibik, tady najdete jedno z nejzachovalejších mayských center s krásným výhledem na moře. Městečko nejpohodlněji projedete na kole.

3. Puebla, Puebla

V Pueble nepoznáte, že jste ve čtvrtém největším mexickém městě. Ulice lemují barevné kachličkové domky, a téměř na každém kroku potkáte majestátní kostel. Nezapomeňte ochutnat mole poblano, jedno z národních mexických jídel.

4. Barrancas del Cobre, Chihuahua

Příspěvek sdílený VisitMexico (@visitmexico),

Barrancas del Cobre je několik kaňonů, který vytvořily vyschlé řeky. Nejlepší způsob, jak kaňony prozkoumat je vlakem, který se jmenuje Chepe. Fenomenální výhledy na okolní kaňony zaručeny!

5. Vodopády El Chiflón, Chiapas

Nádherné vodopády uprostřed pralesa ve známém mexickém státu Chiapas. Určitě stojí za návštěvu.

6. Hierve el agua, Oaxaca

Příspěvek sdílený México desconocido (@mexicodesconocido),

Jedno z nejzajímavějších míst v Mexiku je jednoznačně Hierve el Agua. Může sice vypadat jako vodopád, nicméně stékající voda zde tvoří skalní formaci. Na horní plošině skály se můžete vykoupat v přírodních i uměle vytvořených jezírcích.

7. Tepoztlán, Morelos

Příspěvek sdílený VisitMexico (@visitmexico),

Tepoztlán je městečko kousek od hlavního města Ciudad de México. Největší zajímavostí je malinká pyramida, na kterou vede poměrně strmá cesta překrásným pralesem. Odměnou po výstupu kromě dechberoucích výhledů bude také skupina nosálů, které jen tak někde neuvidíte!

8. Vodopády Tamul, San Luis Potosí

Příspěvek sdílený VisitMexico (@visitmexico),

Celá Huasteca Potosina, jak se oblast ležící asi 200 km severně od Mexika nazývá, vás naprosto ohromí svou krásou. Tamul je nejvyšší vodopád ve státu San Luis Potosí a na výšku měří více než 105 metrů. Lokalitu určitě při své dovolené v Mexiku nevynechejte.

9. Guanajuato, Guanajuato

Příspěvek sdílený VisitMexico (@visitmexico),

Hlavní město stejnojmenného státu v centrální části Mexika je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, a to nejen díky krásným barvám, kterými celé město hraje, ale také bohaté historii, která celé Guanajuato obklopuje.

10. Oaxaca, Oaxaca

Příspěvek sdílený VisitMexico (@visitmexico),

Oaxaca je hlavní město stejnojmenného státu. Nejlepší čas návštěvy je přelom října a listopadu, kdy se v Mexiku slaví Día de los Muertos (Den mrtvých) a právě v tomto městě jsou oslavy opravdu velkolepé. Nejdůležitější je však se během návštěvy zastavit na místních trzích s jídlem, a to samozřejmě platí pro celé Mexiko.

11. Cañón del Sumidero, Chiapas

Příspěvek sdílený VisitMexico (@visitmexico),

Na jednu z nejhezčích přírodních zajímavostí v Mexiku, do Kaňonu Sumidero, se vydejte na loďce. A počítejte s tím, že možná uvidíte krokodýly!

12. Tolantongo, Hidalgo

Příspěvek sdílený VisitMexico (@visitmexico),

Tolantongo je místem, které neznají ani někteří Mexičani. Pokud si ale chcete lebedit v bazéncích s termální vodou, která pramení v krásných jeskyních všude okolo, a pozorovat přitom zamlžené vrcholky okolních hor, rozhodně se na kouzelné jeskyně během cestování po Mexiku zastavte.

13. Playa del Amor, ostrovy Marietas, Nayarit

Příspěvek sdílený VisitMexico (@visitmexico),

Z fotek už možná znáte tuto legendární ukrytou pláž, na kterou se dá dostat jen po vodě. Okolí ostrovů Marietas je bohaté na vodní faunu, můžete tady proto pozorovat želvy, manty, delfíny i velryby.

14. Nevado de Toluca, México

Příspěvek sdílený Mexico Travel (@mexicotravel),

Nevado de Toluca je údolí aktivní sopky, ležící ve státě México kousek od hlavního města. Jedná se o čtvrtý nejvyšší mexický vrchol a při výletu sem se pokocháte nádhernými pohledy na okolní krajinu.

15. Tequila, Jalisco

Příspěvek sdílený Mexico Travel (@mexicotravel),

Vesnička Tequila stojí za návštěvu zejména pokud vás zajímá historie tohoto magického nápoje. V Tequile se nachází spousta fabrik, které tequilu nejen vyrábí, ale taky vysvětlují postupy nápoje chtivým turistům. Okolí vesnice je obklopeno kouzelnými poli, na kterých roste agáve, z které se tequila pálí.

16. Popocatépetl, Puebla

Příspěvek sdílený Mexico Travel (@mexicotravel),

Druhá největší mexická sopka, Popocatépetl, leží kousek od hlavního města Mexico city. Je aktivní a proto na ni není v současné době dovolen vstup. Pokud opravdu chcete nějakou sopku zdolat, opodál leží třetí největší, Iztaccíhuatl, na kterou se dostat dá.

17. Mexico city

Příspěvek sdílený México desconocido (@mexicodesconocido),

Hlavní město, ve španělštině Ciudad de México, leží v údolí obklopeném vysokými horami, v průměrné výšce 2 240 m n.m. a je jedním z největších měst na světě. Je postavené na ruinách hlavního města Aztéků, Tenochtitlánu, které bylo původně vybudováno na jezeře. Proto se celé město postupně propadá do země. Kromě moderních i koloniálních čtvrtí, hluku, domu Fridy Kahlo a zběsilé dopravní infrastruktury najdete ve městě jednu z nejlepších pouličních kuchyní a prodavači tacos, tamales a tortas vás nenechají hlady v žádnou denní nebo noční hodinu.

18. cenotes, Yucatán

Příspěvek sdílený VisitMexico (@visitmexico),

Cenote je přírodní zaplavená jáma, která vznikala propadáním jeskyní. Na Yucatánu je jich tolik, že se jim určitě během dovolené v Mexiku nevyhnete. Jsou úžasné na osvěžení, protože voda v nich je opravdu studená!

19. Las Pozas, Xilitla, San Luis Potosí

Příspěvek sdílený VisitMexico (@visitmexico),

V Las Pozas v oblasti Xilitla se zaručeně ztratíte. Jedná se o v džungli vytvořené umělecké a architektonické dílo, které je surrealistickou zahradou a bludištěm zároveň. Najdete tady také drobné bazénky a jezírka, která přijdou vhod při bloudění ve vedru. Celá zahrada určitě patří mezi nejzajímavější místa v Mexiku.

20. Teotiuhacán, México

Příspěvek sdílený V I V E M É X I C O (@vive_mexico),

Zříceniny Teotihuacánu se nachází 50 km od hlavního města a doporučujeme je během cestování po Mexiku nevynechat. Hlavním zážitkem jsou výstupy na Pyramidu Slunce a Pyramidu Měsíce, odkud jsou krásné výhledy na celé posvátné město.

21. Carrizarillo, Puerto Escondido, Oaxaca

Jedno z nejlepších míst ke strávení dovolené u moře, městečko Puerto Escondido na jihu státu Oaxaca, má asi úplně vše. Prázdné pláže, kokosovou vodu i vlny k surfování. Poblíž se nachází také Mazunte a Zipolite, přičemž každý kout této oblasti skrývá svoje vlastní překvapení třeba v podobě pláže ukryté mezi útesy a palmovou džunglí.

Autor: Alena Kovářová