Maroko je země plná překvapení. Moderní města rostoucí neuvěřitelným tempem vznikají okolo původních historických medín s klikatými uličkami. Prázdninová letoviska vyrůstají na pobřeží, zatímco v poušti se prohánějí kočovníci na velbloudech. Maroko je bezpečná země a leží na severu Afriky, takže je pro Čechy velmi snadno dostupná. Do Maroka létají také nízkonákladové společností jako Ryanair nebo Easyjet. Když si letenku rezervujete včas, může vás cesta vyjít někdy i na pár stokorun. Nechte se inspirovat krásnými fotografiemi a vyražte letos do Maroka na dovolenou, je to nejbližší exotika.

Tady je přehled nejzajímavějších míst a zážitků v Maroku, které si nesmíte nechat ujít:

1. Poušť Sahara

Kdo nenavštívil Saharu, neví, o co přichází. Vysoké teploty, písek máte naprosto všude, není se kam schovat do stínu před žhavý sluncem. Škorpioni, pavouci a jiní pouštní živočichové. Tohle všechno si pravděpodobně představíte, když se řekne poušť. Ale ve skutečnosti člověk vnímá poušť úplně jinak, když je přímo tam. Je to nekončný svět okolo vás, kde jediný zvuk je vítr a převalující se písek. Široko daleko nevidíte nic než obří duny a připadáte si nicotně jako malý mraveneček, který zůstal na světě úplně sám. V Maroku je velká část pouště kamenitá a pustá krajina, ale má také několik krásných lokalit, kde najdete ty nejkrásnější duny. Pokud budete uvažovat o návštěvě pouště, tak nejznámější jsou v Maroku jsou duny Erg Chebbi a Erg Chigaga.

2. Marocké jídlo

Příspěvek sdílený Kristýna Audiová (@kristaaudi),

Příspěvek sdílený Meet Morocco @ Yassine (@meetmorocco),

Tradiční marocká kuchyně je vynikající a pro milovníky jídla je to velmi zajímavý zážitek. Tradičním jídlem je tajin (tažin). Hliněný hrnec, ve kterém se i po několik hodin dusí zelenina s kuřecím či hovězím masem. Směsice koření mu dodá exotickou a výraznou chuť i vůni. Na takovou pochoutku si ale většinou musíte počkat, jestli chcete opravdu poctivý tažin, není problém objednat si jídlo a domluvit se s majitelem restaurace, že přijdete za 2 hodiny. Pokud je to malá restaurace, tak se vám možná stane, že restauratéra budete potkávat, jak běhá mezi obchůdky a nakupuje čerstvé ingredience pro vaší pochoutku. Marocká kuchyně je v každém případě vynikající.

3. Stará města neboli medíny

Příspěvek sdílený Amanda Mouttaki (@marocmama),

Severní Maroko je vyhlášené krásou svých královských měst. Pokud jedete do Maroka, tak navštívit královská města je povinnost. Fes nebo Marrakéš jsou nejznámější a každé vám nabídne zcela jinou atmosféru. Fes je historické město s tradiční medínou (původní staré centrum města), kde má problém nezabloudit i zkušený cestovatel. Ale nebojte se v medíně ztratit. Klidně vypněte mapy v mobilech, ignorujte místní obyvatele, kteří se vás budou snažit přesvědčit, že se bez nich ztratíte, a nechte se unášet životem v malých uličkách. Zcela jistě se velmi brzo ztratíte, ale nějaká cesta vás ven určitě vyvede. Marrakéš je třpitivý diamant Maroka. Luxusní hotely, do kterých jezdí relaxovat světové celebrity. Nové stavby tu rostou jako houby po děšti, ale přesto tu je ten pravý marocký duch, který si drží své místo ve staré medíně, která vás vtáhne svojí atmosférou.

4. Středověké kasby

Příspěvek sdílený JACK MORRIS (@doyoutravel),

Kasby jsou původní opevnění, které se nacházejí v menších městech. Dost často jsou obklopeny palmériemi a jejich atmosféra je naprosto magická. Kolem probíhá běžný život, můžete tak vidět místní pracovat na polích mezi palmami nebo plná tržiště prodejců s místními produkty. Tradičními místními specialitami, které si můžete zakoupit, jsou všemožné vonné esence z růží nebo arganový olej. Nejvíce kaseb můžete najít pod horami Vysokého Atlasu, například ve městě Aït Benhaddou.

5. Chefchaouen, modré město uprostřed marockých hor Ríf

Příspěvek sdílený Marek Turyna (@marekturyna),

Město, které si zaslouží svou vlastní kapitolu, nebo dokonce i vlastní článek. Chefchaouen je naprosto odlišné od ostatních měst v Maroku, ale i v Africe. Chefchaouen, neboli modré město má starou medinu (centrum) natřenou na modro. Kromě stěn domů jsou natřeny na modro i chodníky, okna, cesty, no prostě vše. Zvláštností je, že město neleží u moře, jak by mohla modrá barva napovídat, ale leží uprostřed hor v pohoří Ríf. Lidé mají pro původ modré barvy různá vysvětlení. Jedni říkají, že je to pozůstatek po původních židovských obyvatelích, kteří modrou spojovali s nebem. Druzí říkají, že je to prevence proti komárům. Ať je to tak nebo tak, za návštěvu Chefchaouen rozhodně stojí.

Víc o Chefchaouenu si můžete přečíst v našem článku Toto neuvěřitelné modré město je jako ze snu

6. Jízda na velbloudech na Sahaře

Příspěvek sdílený said_afrika (@saidobira123),

Obyvatelé Maroka jsou s velbloudy velmi propojení. Mimo velká města je uvidíte všude a svezení na jednom z nich opravdu stojí za to. Zkuste si projížďku na dvě hodiny a pak si zkuste představit, jaké to asi bylo putovat v karavaně přes celou Saharu po několik měsíců. Pohodlné svezení to rozhodně není. Ale díky schopnostem velbloudů vydržet dlouhou dobu ve vysokých teplotách bez vody jsou to skvělí společníci na cestě rozpálenou pouští.

7. Ubytování v tradičních marockých riádech

Příspěvek sdílený JACK MORRIS (@doyoutravel),

Ubytovat se můžete v Maroku v různých typech ubytování. Můžete si najít pětihvězdičkový hotel nebo bydlet v ubytovně pro místní obyvatele. S rozvíjejícím se turismem však přibývá mnoho nových ubytovacích zařízení (takzvaných riádů), které jsou typicky vyzdobené v dle místních zvyků, ale přesto poskytují dostatek komfortu pro své návštěvníky.

8. Vůně koření a místní trhy súky

Příspěvek sdílený Meet Morocco @ Yassine (@meetmorocco),

Koření je v Maroku všudypřítomné a bude na vás vonět ze všech možných koutů. Marocká kuchyně je hodně založena na koření a můžete tak nakoupit všemožné koření v jakémkoliv množství.

9. Sníh v Maroku

Příspěvek sdílený Meet Morocco @ Yassine (@meetmorocco),

Ano. Čtete správně, i v Maroku je sníh. Tedy ne často jako v Česku, ale i v Maroku občas zasněží. A zažít sněžení v poušti, to už je pořádný zážitek, co říkáte? V Maroku dokonce najdete známý skiaerál Oukaïmeden, který se nachází v pohoří Vysoký Atlas nedaleko od Marrakéše.

10. Nocování na Sahaře

Příspěvek sdílený JACK MORRIS (@doyoutravel),

Pokud se vydáte do pouště, ať už na velboudovi nebo jiném dopravním prostředku, tak určitě stojí za to v poušti alespoň jednu noc přespat. Spí se většinou ve stanech postavených z koberců uprostřed dun v přírodních nebo uměle vytvořených oázách. Povečeříte s místními berbery a nejspíš vám zahrají a zazpívají tradiční písně. V noci může být pořádná zima, tak se na to teple oblečte. A nezapomeňte ráno vstát na východ slunce, to je v poušti opravdový zázrak.

11. Marocká architektura

Příspěvek sdílený Meet Morocco @ Yassine (@meetmorocco),

Architektura je v Maroku pro Evropana velmi netradiční, ať už se jedná o hliněné domy v Marrakéši nebo o obří mramorové paláce v Rabatu nebo Fesu. Každopádně budete velmi překvapeni nádhernými stavbami, které v Maroku místní umělci vytvořili.

12. Pohoří Atlas

Příspěvek sdílený Meet Morocco @ Yassine (@meetmorocco),

Kromě pouště, moře a palmérií jsou v Maroku nádherné hory. Pokud jste v Marakéši, tak se do nejvyššího pohoří Vysoký Atlas dostanete za hodinu a půl autem. Pokud jste alespoň trochu zdatní turisté a máte alespoň tři dny času na pořádný výšlap, můžete zdolat nejvyšší horu Maroka Jebel Toubkal. Pokud se na ni vydáte, bude vás čekat přes 4 000 metrů vysoký vrchol. Ale je to pěší výšlap a není třeba lézt po skalách. To dělá z této hory jednu z nejlehčích výstupů na čtyrtisícícovou horu na světě.

13. Mátový čaj

Příspěvek sdílený Meet Morocco @ Yassine (@meetmorocco),

Kdo v Maroku nepil mátový čaj, jako by v Maroku nebyl. Ono by to asi jinak ani nešlo. Všude se pijde mátový čaj. A kdyby nic jiného neměli, tak mátový čas mít určitě budou. Je to mix zeleného čaje, máty a neuvěřitelného množství cukru, kterým si čaj osladí. Pravý marocký čaj je opravdu velmi přeslazený a lidé ho tu pijou, když je zima, teplo, ráno nebo večer. Prostě vždy a všude.

14. Moře v Maroku

Příspěvek sdílený Meet Morocco @ Yassine (@meetmorocco),

Kvůli plážím se do Maroka tak často nejezdí. Přestože je v Maroku spoustu přímořských měst a resortů, tak do nich jezdí spíše cestovní kanceláře a místní a nejsou příliš vhodné pro individuální cestovatele. Pro cizince nabízí Maroko mnoho zajímavějších zážitků. Pokud ale k dovolené potřebujete moře, tak se můžete vykoupat na pobřeží Atlantiku u Essaouiry (Sidi Kaouki) nebo v Agadíru či u Středozemního moře v oblastech kolem Al Hoceimy nebo Tetouánu.

14. Marrakéš, Fes a Rabat jsou pulzující města

Příspěvek sdílený Meet Morocco @ Yassine (@meetmorocco),

Stará města si v Maroku stále drží svoji atmosféru a žije se v nich tradiční život. Uprostřed většiny marockých měst najdete staré centrum (medínu), kde najdete tradiční trhy a spoustu skvělého a levného jídla. Kolem starého centra vždy rostou moderní města jako v každé jiné civilizované zemi, kde najdete všechno od obchodů, restaurací přes divadla a velké bulváry a parky. Maroko je velmi moderní, ale přesto je potřeba myslet na to, že je to hlavně muslimská země. Pokud potřebujete nějaké to městské povyražení, dbejte na to.

15. Zelené lesy ve Středním Atlase a Rífu

Příspěvek sdílený Meet Morocco @ Yassine (@meetmorocco),

I v pouštní zemi jako je Maroko najdete mnoho zelených lesů a údolí. Vydejte se na sever, kde jsou hory nepříliš vysoké, ale za to velmi zelené a klima je tu příjemnější než v nižších pouštních oblastech. Můžete se tu vydat na několikadenní výlety s přespávat v místních turistických ubytovnách zvaných gites. V Rífu i Středním Atlase navíc žijou divocí makaci (jediné opice na severu Afriky), kteří vám zpestří putování marockou přírodou.

16. Jih Maroka a Západní Sahara

Dostanete-li chuť utéct z turistických míst někam, kde na turistu téměř nenarazíte, vydejte se směrem na jih Maroka. V pohoří Antiatlas si budete připadat jako v kovbojce a můžete tu na kole objevovat zajímavé skalní útvary a pravěké rytiny, které tu nikdo nestřeží. Budete-li se chtít osvěžit, vyražte do ospalého pobřežního městečka Sidi Ifni, které vypadá spíše jako španělské městečko. Je to neturistická alternativa ke známé Essaoiuře ležící západně od Marrakéše, která už je velmi turistická.

Příspěvek sdílený DobaLetová.cz (@dobaletova),

Maroko má vše, co chce cestovatel zažít

Maroko má vše, co si můžete na svých cestách představit. Země bohatá jak na kulturu tak na přírodní krásy je exotickou destinací, která je vlastně hrozně blízko. Vydejte se za dobrodružstvím do Maroka a zažijte naprosto odlišný svět.

Přečtěte si také související článek Maroko má všechno, co chce cestovatel zažít.

Autor: Marek Turyna a Kristýna Audiová