Pokud jste někdy zažili jízdu na horské dráze, určitěznáte ten pocit, kdy se vám doslova „zvedá žaludek“. Horské dráhy jsou ale zábava, která je naprosto nesrovnatelná s cestou po silnici postavené několik kilometrů nad propastí, s dálnicí, která vede opuštěnou pouští, nebo se silnicí potopenou pod vodou. Podívejte se na 14 nejnebezpečnějších silnic světa, které vás naprosto ohromí.
Ukážeme vám neskutečné cesty, které hravě strčí do kapsy i ty nejlepší horské dráhy.
1. Tunel Guoliang, Čína
Tunel Guoliang postavili v roce 1970 v sousedících horách obyvatelé stejnojmenné vesnice pouze pomocí ručního nářadí. Tunel je dlouhý 1,2 km, ale široký jen 4 m, takže řidiči musí být opravdu opatrní.
2. Železniční trať na tržnici Maeklong, Thajsko
Na první pohled tržnice Maeklong vypadá jako stovky jiných thajských tržišť, teda až do chvíle, než uslyšíte píšťalu vlaku, který projede přímo mezi stánky. Prodejci sbalí svoje zboží a složí stany během několika sekund, aby udělali prostor vlaku, který se tu pohybuje rychlostí 15 km/h.
3. Cesta Yungas, Bolívie
Cesta Yungas spojuje bolivijská města La Paz a Coroico. Klesá z nadmořské výšky 3300 až do 360 metrů, takže si asi dovedete představit různé zatáčky a serpentiny, které tady na řidiče čekají. I přesto, že je silnice velmi úzká, jezdí tudy i kamiony, které ale občas musí hodně couvat.
4. Eyre Highway, Austrálie
Při pohledu na fotku této dálnice si lze jen těžko představit nebezpečí, které na ní může člověka potkat. Nenechte se ale zmást, počet nehod na této 1600 km dlouhé australské dálnici je opravdu velký. Důvod je jednoduchý: pohledy na krajinu jsou tak monotónní, že řidiči prostě za volantem usnou.
5. Železnice „Ďáblův nos“, Ekvádor
Železnice Ďáblův nos stojí na stejnojmenné skále ve výšce 800 m. Až donedávna mohli turisté vylézt na střechy vagónů vlaku, který tu projíždí, ale dnes už je tento způsob cestování zakázán.
6. Železniční Pambanský most, Indie
Pambanský most spojuje pevninskou část Indie s ostrovem Pamban. V roce 1964 most zničily silné větry v Palkově průlivu. A proto se dnes, pokud rychlost větru překoná 55 km/h, dává vlakům speciální signál o hrozícím nebezpečí.
7. Karakóramská dálnice, Pakistán – Čína
1300 km dlouhá Karakóramská dálnice je považována za nejvýše položenou mezinárodní silnici na světě. Jedna její část vede ve výšce přes 4600 m. Má to ale četné nevýhody, které způsobuje zejména proměnlivé počasí. Letní monzuny ji často úplně spláchnou a způsobí sesuvy půdy, v zimě je zase dálnice uzavřena kvůli hrozícím lavinám.
8. Passage du Gois, Francie
Tento zdánlivě obyčejný přejezd spojuje ostrov Noirmoutier s pevninskou Francií. Během přílivu ji ale úplně zaplaví 4m vrstva vody, a tak je silnice sjízdná jen dvakrát denně.
9. Silnice Leh – Manali, Indie
Silnice Z Leh do Manali vede přes několik vysokohorských průsmyků v nadmořské výšce 4 až 5 km. Silnice je velmi úzká, to ale místním řidičům nebrání v tom, aby tudy prosvištěli šílenou rychlostí.
10. Horská cesta Tianmen, Čína
11 km dlouhá cesta s 99 zatáčkami vede až na vrchol hory Tianmen, kde najdete i buddhistický klášter. V některých částech silnice jsou od sebe zatáčky vzdálené míň než 200 m, takže řidiči musí dávat pozor.
11. Cesta přes Salar de Uyuni, Bolívie
Silnice vede napříč vyschlým jezerem Salar de Uyuni v nadmořské výšce 3650 m. Krajina solných plání je tak neobvyklá, že je opravdu jednoduché se tady ztratit. Ani mobilní telefon nepomůže, signál tu většinou není. Je bezpečné jet sem s průvodcem, ale na vlastní pěst bychom to neriskovali. V noci totiž teploty padají až k -30°C.
12. Cesta přes Skippers Canyon, Nový Zéland
Spousta děr a prudkých útesů, nečekané zatáčky, visuté mosty a zúžení silnice, to vše a mnohem víc číhá na všechny, kteří se chystají přejet Skippers Canyon. Místní půjčovny ani neposkytují pojištění pro ty, kteří se chystají tuhle silnici zdolat.
13. Dálnice Jamese W. Daltona, Aljaška, USA
Pouhých 175 km téhle 666km silnice pokrývá asfalt, takže zbytek si odřídíte po štěrku. Na dálnici jsou jen 3 vesničky, 3 benzinové pumpy a 1 zdravotní středisko. U vjezdu na tuto silnici stojí policie, která kontroluje, že má každý cestující v autě vše potřebné na přežití v náročných podmínkách aljašské přírody.
14. „Vlak do nebe“, Argentina
Při 217km železničním přejezdu tento vlak projíždí 21 tunelů a přejede 42 mostů a viaduktů. Tak trochu romantický název si trať vysloužila kvůli místům, kterými vede. Některé jsou totiž tak vysoko, že vlak opravdu projíždí skrze mraky.
Láká vás vydat se na některou z nebezpečných cest?