Na kontinentální Malajsii ležící na jihu Malajského poloostrova jako by turisté trochu zapomínali. Do jižního souseda, Singapuru, cestovatelé jezdí za zábavou, do severního Thajska zase kvůli plážím. Malajsii při tom často vynechávají. Jedná se ale o zemi s bohatou kulturou rozdělenou mezi několik národů, zajímavou historií, krásnou přírodou a po troše hledání i skvělým jídlem. Města se vám líbit asi na první pohled úplně nebudou (zejména pak hlavní město Kuala Lumpur), ale dejte jim pár dní a získají si vás také.

A co teprve část Malajsie ležící na ostrově Borneo? Slyšela jsem několik cestovatelů i samotných Malajců prohlásit, že neexistuje země, jejíž dvě části by mohly být rozdílnější. Na Borneu hledejte prales, méně lidí než na kontinentu a nižší míru celkového rozvoje. Zato vám tady všichni řeknou, že lidé z Bornea jsou podstatně milejší :) My nesoudíme, a proto jsme pro vás dali dohromady 13 překrásných míst v Malajsii, bez ohledu na to, ve které části Malajsie se nachází.

Langkawi

Na Langkawi se projeďte skútrem po silnicích, kolem kterých běhají opice, a pokud vám není špatně z výšek, určitě zajděte i na Most v oblacích, kde se vám naskytnou překrásné pohledy na celé souostroví.

Sabah, Borneo

Sabah je skoro stejně velký jako Česko, ale obyvatel tu žije jen třetina, co nás. V pralesích Sabahu najdete téměř vyhynuté orangutany bornejské a vlastně celkově asi polovinu známých rostlin a živočichů.

Petronas Towers, Kuala Lumpur

Jak umí být Kuala Lumpur místy nehezké, všechno mu odpustíte při pohledu na Petronas Towers. Až do roku 2004 se jednalo o nejvyšší budovy na světě!

Cameron Highlands

Na čajové plantáže v Cameron Highlands se jezdí schladit turisté i samotní Malajci. Políčka jsou přímo rozkošná, zejména, pokud je uvidíte po náročném výšlapu lesem na četné kopce, které tu najdete.

Jeskyně Batu Caves

Hinduistickou svatyni v jeskyni s obrovitánskou zlatou sochou boha Murugana před ní hledejte na kraji Kuala Lumpur.

Národní park Gunung Mulu, Borneo

V tropických pralesech v Gunung Mulu najdete kromě rozličných exotických tvorů také překrásné vápencové skály nezvyklého tvaru.

Perhentianské ostrovy

Souostroví perhentiánských ostrovů najdete směrem na severovýchod od kontinentální Malajsie. Plážovat se sem jezdí obyvatelé celé Malajsie, ale při touze je navštívit pamatuje na deštné období. Tehdy jsou totiž ostrovy uzavřeny.

Kuching, Borneo

Kuching navštívíte spíš asi, pokud tudy budete mít cestu na Borneo nebo z něj. Zkuste tu však zůstat alespoň přes noc a projít si nábřeží s roztomilými obchůdky a restauracemi.

Národní park Taman Negara

Tropický deštný prales v Taman Negara je považovaný za nejstarší na světě. Určitě sem zavítejte, pokud se chcete v Malajsii podívat do pralesa, ale nedostanete se na Borneo.

George Town, Penang

Nejdřív vám možná bude připadat, že v George Town nic moc není. Nicméně na druhý pohled zjistíte, že se město hodně snaží, aby se tu turistům líbilo, a proto zábavnou formou dostává do ulic umění často informující o historii ostrova Penangu, kde se George Town nachází.

Hora Kinabalu, Borneo

Nejvyšší malajská hora i nejvyšší hora celého Bornea v našem seznamu překrásných míst v Malajsii nemůže chybět. Pro výstup sem je nutné najmout si průvodce a zaplatit poplatky.

Ostrov Tioman

Tioman je podobně jako Langkawi skvělým místem pro strávení dostupné dovolené na pláži. Stejně jako Langkawi také nabízí výborné podmínky pro potápění.

Melaka

Melaka je trochu mistryní kýče. Na druhou stranu mysleme na to, že architektura města je ovlivněna působícími Portugalci, Brity, Holanďany, Indy a nejvíc Číňany. Takový mix jen tak někde neuvidíte.

Chystáte se Malajsii navštívit?

Dejte nám vědět v komentářích.