Do Thajska jezdí v dnešní době mnoho lidí, zato do sousedního Myanmaru (Barmy) zatím tolik ne. Zdejší kultura je stále téměř nedotčená turismem a drží se tu spousta dlouholetých tradic, a tak vás v Myanmaru čekají opravdu jedinečné zážitky. Tady je deset aktivit, které na vašem itineráři nesmějí chybět.

Tanaka na obličeji

Tanaka je přírodní kosmetický produkt, který uvidíte na tvářích většiny místních, zejména žen. Neslouží jen jako dekorace, ale má také blahodárné účinky na pleť, např. ji vyživuje a chrání před sluníčkem. Neváhejte si tanaku sami vyzkoušet při vaší návštěvě Myanmaru, nikde jinde na světě se s ní totiž nesetkáte!

Několikadenní trek

Myanmar má úchvatnou krajinu plnou rýžových polí a malebných kopců; ve městě ji však nenajdete. Strávit několika dní trekováním myanmarskou přírodou je oblíbenou aktivitou cestovatelů, a to zejména na trase z vesnice Kalaw k jezeru Inle.

Jízda vlakem přes Gokteik Viadukt

Jezdíte rádi vlakem? A co takhle přidat trochu adrenalinu? Pokud se rozhodnete cestovat po železnici mezi Mandalaj a Lashio, přibližně v půlce cesty se budete kodrcat přes železný most z roku 1900, který je postaven asi sto metrů nad propastí a nemá žádné bezpečnostní zábradlí. Zvedá se vám tlak už jen při pohledu na tuhle fotku?

TIP! Barma s Radkou na cestách

Kurz vaření

Ochutnávání místních pokrmů k cestování neodmyslitelně patří. A co takhle se rovnou naučit některá jídla připravovat? Myanmarská kuchyně je plná kari a zajímavých salátů, jako je salát z čajových lístků. V této zemi se pěstuje a jí hodně zeleniny, takže o kulinářské zážitky nebudou připraveni ani vegani.

Návštěva Shwedagonské pagody

Myanmar je zemí tisíců a tisíců pagod, ale ta Shwedagonská je jen jedna. Monumentální zlatá stavba ve městě Rangún je nejdůležitějším chrámem v zemi a její návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Východ slunce v Baganu

V Baganu se vyplatí si přivstat, i když nejste ranní ptáčata. Sledovat krajinu posetou starodávnými chrámy odrážejícími první paprsky slunce je nezapomenutelný zážitek. Pokud navíc přijedete do Myanmaru v období od října do dubna, bude váš výhled obohacen o horkovzdušné balony. A co takhle se rovnou jedním svézt?

Výlet lodí na jezeře Inle

Jezero Inle je dalším nádherným místem v Myanmaru, kam se zkrátka musíte podívat. Zdejší pomalý život ve vesnicích postavených na vodě i výhledy na okolní hory si nejvíc užijete z dřevěné loďky.

TIP! Co musíte vědět, než se vydáte do Myanmaru

Loutkové představení

Až budete přemýšlet, co si v Myanmaru naplánovat na večer, zvolte zdejší tradiční zábavu: loutkové představení. Loutková představení se tu hrají už několik staletí v kombinaci s tancem a tradiční hudbou. Za touto zábavou můžete vyrazit třeba do malého divadélka Myanmar Marionettes ve městě Mandalaj, kde všechna představení mají anglický komentář.

Procházka po mostě U Bein při západu slunce

Stejně jako je Bagan skvělým místem pro pozorování východu slunce, tak procházku přes most U Bein si zase naplánujte na západ slunce. Tento nejstarší a nejdelší teakový most na světě hledejte v mandalajském předměstí Amarapura.

Okružní jízda vlakem po Yangonu

V největším myanmarském městě Rangúnu můžete asi za 3 Kč nasednout do vlaku, který objede za tři hodiny celé město kolem dokola. Nejedná se však o vyhlídkovou jízdu. Vlak samotný je plný života a jídla a bude pro vás skvělým okénkem do místní kultury. Jestli dáváte přednost autentickým zážitkům před památkami, Yangon Circular Train je přesně pro vás.

Co z našeho seznamu byste chtěli v Myanmaru zažít? Pokud stále váháte, přečtěte si 15 důvodů, proč navštívit Myanmar právě teď!

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.