K návštěvě Kambodže neodmyslitelně patří Angkor Wat, osmý div světa – v roce 2018 se na něj bylo podívat přes 2,5 milionu turistů. Věděli jste však, že Angkor, největší náboženský komplex na světě, jehož hlavní atrakcí je právě Angkor Wat, ukrývá přibližně dalších padesát chrámů?

Vstupné na pozemky tohoto světového dědictví UNESCO si můžete zakoupit na jeden, tři nebo sedm dní, což vám dává dostatek času na prozkoumání historických ruin, které se zachovaly ze staveb, vybudovaných převážně ve 12. století.

Které další chrámy kromě Angkor Watu tedy rozhodně stojí za návštěvu?

Bayon

Bayon je jedinečným chrámem díky svým věžím, do nichž jsou ze všech stran vytesané usmívající se obličeje. V Bayonu najdete okolo 200 tváří! Není divu, že je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí Angkoru. Přijďte ho obdivovat nejlépe hned ráno po jeho otevření v 7.30.

Ta Prohm

Dalším velmi populárním je Ta Prohm, který se dokonce objevil ve filmu Lara Croft – Tomb Raider. Ruiny prorostlé obrovskými stromy si nesmíte nechat ujít! Asi netřeba říkat, že si ho stejně jako Bayon nejvíc užijete brzy ráno.

Preah Khan

Preah Khan je velký buddhisticko-hinduistický chrám se spoustou symetrických chodeb, ornamentů, věží, soch a prorůstajících stromů, přestože neprošel rekonstrukcemi, je zachovalý v poměrně dobrém stavu.

Ta Som

Prorůstající stromy najdete i v Ta Som, poměrně malém a nenápadném chrámu, kterému se nedostává ani zdaleka takové pozornosti jako výše zmíněným památkám.

Banteay Kdei

Na první pohled Banteay Kdei možná není ničím zvláštní, neměli byste ho ale vynechat už jen kvůli jeho detailním reliéfům. Věřte, že nebudete litovat.

Pre Rup

Chrám Pre Rup se nedochoval v nejlepším stavu, a mnoho návštěvníků ho proto přeskakuje. Se svými pěti centrálními věžemi ale tak trochu vypadá jako malý Angkor Wat! Dojem na vás určitě udělají také velké lví sochy, které ho střeží.

Baphuon

Baphuon podle archeologů býval jedním z nejpůsobivějších chrámů v Angkoru, ale bohužel byl v průběhu let značně poškozen. Jeho pyramidovitý základ však stále stojí a můžete dokonce vylézt na jeho vrchol, odkud budete mít nádherný výhled. Najdete ho v části zvané Angkor Thom a lze ho spojit s návštěvou chrámu Bayon.

Neak Pean

Neak Pean je velmi malý buddhistický chrám, který se naprosto liší od všech ostatních staveb v Angkoru. Vlastně se jedná jen o maličký ostrůvek se svatyní, k němuž se přichází po dlouhém dřevěném mostě vedoucím přes jezero. Úchvatná příroda vás tady oslní možná víc než chrám samotný.

Phnom Bakheng

Jak možná víte, Angkor Wat je velmi populárním místem pro východ slunce. Pokud byste v Angkoru rádi pozorovali také západ slunce, Phnom Bakheng je tím ideálním chrámem pro vás. Má několik pater a z jeho vršku dokonce uvidíte i přes kilometr vzdálený Angkor Wat.

Banteay Srei

Budete-li mít víc času, můžete se zajet podívat také na Banteay Srei, který je od hlavních chrámů Angkoru poměrně vzdálený (asi 20 kilometrů od Angkor Watu), ale jedná se o jednu z nejlépe dochovaných staveb v celém komplexu. Stěny chrámu z růžového pískovce jsou doslova posety úchvatnými reliéfy.

Už jste byli v Angkoru? Které chrámy vás nejvíce zaujaly?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.