Japonsko je známé svou jedinečnou kulturou, kterou každoročně jezdí na vlastní kůži poznávat miliony návštěvníků. Všechno je v Japonsku tak jiné, až se zdá, že se tento ostrovní stát historicky vyvíjel naprosto nezávisle na okolních zemích. Japonci si zkrátka všechno dělají po svém, a mnohdy to funguje lépe než jinde na světě. Z místních vychytávek, zvyků a způsobů zábavy má nejeden turista oči navrch hlavy. Jaké jsou nejbizarnější věci, se kterými se v zemi vycházejícího slunce můžete setkat?

Robotí restaurace

Proč chodit do normální restaurace, když se můžete nechat obsloužit robotem? Vaše peněženka možná trochu zapláče, ale kde jinde na světě máte příležitost podívat se do budoucnosti…

Pokrokové toalety

Dalším místem, kde se projevuje technologická vyspělost Japonska, jsou toalety. Možná už jste o těchto extrémně moderních toaletních místnůstkách slyšeli. Je libo vyhřívané prkénko, omytí zadnice či hrající hudba při vykonávání potřeby? Na to všechno mají Japonci tlačítka.

KitKat s příchutí… čehokoliv

Dobrá zpráva pro milovníky této čokoládové pochoutky! Japonci milují KitKat a denně se tu zvládne sníst až pět milionů těchto tyčinek, výběr příchutí je opravdu široký. Najít jich tu můžete asi tři sta. Zkusíte příchuť chilli, wasabi, zeleného čaje, brambor, sójové omáčky, saké nebo snad jablečného octa? A kdyby to bylo pro vaše chuťové buňky příliš, v regálech samozřejmě objevíte i mléčné, kávové, ovocné a podobně obyčejné KitKat.

TIP! 13 jídel, která musíte ochutnat v Japonsku

Automaty na všechno

V Japonsku narazíte na prodejní automaty doslova na každém rohu. Koupit se v nich dá všechno možné od teplých a studených nápojů, nudlí, rýže nebo pizzy, přes kravaty, deštníky a roušky, až po… použité spodní prádlo. V mnoha restauracích se také objednává jídlo v automatu.

Ulítlé kavárny

Japonci si potrpí na tématické a netradiční kavárny. V kočičích, sovích nebo ježčích kavárnách si užijete společnost zvířecích kamarádů, v maid café zase strávíte zábavné odpoledne s chichotavou obsluhou v kostýmech, a kdybyste se náhodou cítili osaměle, můžete zkusit i tzv. cuddle café, kam si návštěvníci chodí zdřímnout ve společnosti cizí dívky nebo chlapce (opravdu se jedná pouze o spánek).

Hranaté melouny

Pokud jste někdy bojovali s tím, aby se vám velký kulatý meloun vešel do ledničky, nejste jediní. Právě z tohoto důvodu totiž Japonci kdysi začali pěstovat melouny ve tvaru kostky. Dosáhnout takového tvaru dalo jistě velkou práci, a pokud byste chtěli tuto raritu ochutnat, připravte si několik tisíc korun. Tento druh melounu ale údajně nemá moc dobrou chuť, protože jeho účel je především dekorativní.

Kanamara Matsuri

Po celém světě narazíte na nejrůznější festivaly – jen v samotném Japonsku se jich ročně konají tisíce. Je tu ale jeden, se kterým se nesetkáte v žádné jiné zemi. Festival penisů. Ano, čtete správně. Jedná se o oslavu plodnosti a života, při níž jsou ulice plné dekorací, sladkostí a kostýmů s motivy mužského přirození. Ať už vám to zní jakkoliv úchylně, výtěžek z festivalu putuje na charitu a výzkum viru HIV.

Kawaii

Kawaii neboli japonská kultura roztomilosti si zaslouží samostatnou zmínku. Japonci mají rádi roztomilou módu, předměty i jídlo. Například ulice Takeshita v tokijské čtvrti Harajuku je celá věnovaná obchodům a restauracím ve stylu kawaii. Seženete tady třeba kostým lolity nebo toust se sýrem v duhových barvách.

TIP! Nevšední kavárenské zážitky v Tokiu

Plastové jídlo

Jste-li v nějaké zemi poprvé, vybrat si jídlo z místního menu může být výzva. Ne však v Japonsku, kde mají restaurace u vchodu vitríny s pokrmy, které nabízejí. Tyto pokrmy jsou vyrobené z plastu a plastové verze jsou často k nerozeznání od skutečného jídla.

Koupel (nejen) ve víně

Zatoužili jste se někdy koupat ve víně? A co takhle v kávě, čaji nebo saké? V Japonsku je to možné. Lázně Yunessun nabízejí bazény naplněné právě těmito tekutinami.

Které z těchto japonských podivností byste chtěli vidět na vlastní oči?
Přečtěte si také:
Co byste měli vědět, než se vydáte poprvé do Japonska

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.