Brazilský drogový problém nabral dalších znepokojivých rozměrů, u pobřeží Ria de Janeira byli pozitivně na kokain testováni i žraloci. Vyplývá to ze studie týmu vědců vedeného ekotoxikologem Enricem Mendesem Saggiorem z Institutu Oswalda Cruze, která byla publikována v časopise „Science of The Total Environment“.
Pro účely studie bylo v moři u metropole Rio de Janeiro uloveno a v laboratoři pitváno 13 žraloků brazilských (Rhizoprionodon lalandii). Jednalo se o mladé dospělé jedince s průměrnou délkou asi metru a hmotností kolem jednoho kilogramu. Při analýze svalové a jaterní tkáně se ukázalo, že všechna zvířata měla extrémně vysoké hladiny kokainu. Jednalo se o koncentraci skoro stokrát vyšší než u jiných vodních živočichů.
Podle zprávy tyto údaje ukazují na velké množství drogy spotřebované ve městě a vyplavené do moře prostřednictvím odpadních vod. „V Brazílii již studie prokázaly kontaminaci kokainem u vody a některých vodních organismů, jako jsou mušle. Naše analýza je první, při které byla tato látka nalezena u žraloků nalezena,“ uvedl Enrico Mendes Saggioro, jeden z vědců, jež se podílel na studii společně s bioložkou Rachel Ann Hauser-Davis. Podle biologů hrají žraloci coby predátoři ústřední roli v potravním řetězci v mořském ekosystému, proto je lze využít k detekci škod na životním prostředí, včetně různých forem znečištění.
Podívejme se na žraloky detailněji.
Potvrzují to i slova Sary Novais, mořské ekotoxikoložky z Centra pro mořské a environmentální vědy na Polytechnické univerzitě v Leiria, v časopise Science. Podle ní jsou výsledky „velmi důležité a možná znepokojivé“. Tato vědkyně se na studii nepodílela a vyzývá k dalšímu výzkumu, který by zjistil, zda žralokům (a lidem, kteří je jedí) hrozí v důsledku kokainu poškození.
Případ z Floridy
Jaké má na zvířaty droga účinky, zatím není jasné. Zprávy z roku 2023 z amerického státu ale Florida naznačují, že látka ovlivňuje chování zvířat. Tam byli pozorováni žraloci, kteří vykazovali velmi podivné chování, kroužili kolem imaginárního objektu a vypadali jako smyslů zbavení. Vědci tenkrát vyslovili teorii, že za to může kokain, který skončil v moři během pašování drog. Experimenty ukázaly, že žraloci se zajímají více o balíčky drog než o labutě.
Aby bylo možné určit přesné důsledky kokainu pro zvířata, jsou zapotřebí specifické studie. „Existuje podezření, že droga ovlivňuje růst, zrání a možná i plodnost žraloků, protože játra se podílejí na vývoji embryí,“ říká bioložka Hauser-Davis. Kokain je rozpustný ve vodě, žraloci by ho tedy mohli absorbovat, ovšem prokázáno to zatím nebylo.
Jak se žraloci dostali ke kokainu?
Studie z Brazílie nyní učinila první krok tímto směrem. Jak se ale droga dostala do těl žraloků u Ria? Podle nejnovější zprávy World Drug Report, kterou v roce 2024 zveřejnil Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), je Brazílie jedním z největších uživatelů kokainu na světě. Odborníci předpokládají, že se do moře dostal prostřednictvím splašků z nelegálních laboratoří na výrobu kokainu, nebo z exkrementů uživatelů drog. Méně pravděpodobné, ale přesto možné je, že pašeráci drog na moři ztratili nebo vyhodili balíčky s kokainem.
Droga se do žraloků dostává pravděpodobně z vody, nebo konzumací jiných kontaminovaných zvířat. Žraloka brazilského vědci vybrali pro studii záměrně, protože se vyskytuje hlavně v pobřežních vodách.
Nejen žraloci…
Výzkum týmu vedeného behaviorálním ekologem Pavlem Horkým z České zemědělské univerzity v Praze v roce 2023 ukázal, že ryby se mohou stát závislé na drogách. V laboratoři byli pstruzi vystaveni metamfetaminu (krystalickému pervitinu) v koncentraci odpovídající vodě z čistíren odpadních vod. Zvířata vykazovala příznaky drogové závislosti, jako je snížená aktivita a abstinenční příznaky.