První v Evropě a zrovna u nás. V Praze vykvetla vzácná orchidej, květ ale neuvidíte.
Orchideje jsou velmi známou a na druhy extrémně bohatou skupinou rostlin. Ovšem Selenipedium asi neznáte, protože se pěstuje jen velmi těžko. A právě ta, jako první v Evropě, rozkvetla v pražské botanické zahradě.

Střevíčníky

Najít orchidej není ani v naší přírodě v době, kdy se jaro mění v léto, nic těžkého. Tedy ty běžnější druhy. Na Liberecku je lokalita, kde se vyskytuje vzácnější druh, konkrétně střevíčník pantoflíček. Dá se najít podle vyšlapaných chodníčků, které každoročně udělají botanici a fotografové. Ale mezi nejvzácnější střevíčníky patří druhy rodu Selenipedium.

Související články

Selenipedium

Roste v pralesích tropické Střední a Jižní Ameriky a zasahuje až na karibský ostrov Trinidad. I pro botaniky znalé věci je svátkem, když ho najdou. Druhy mají nápadné květy, které by byly ozdobou kdejaké botanické zahrady. Jenže na pěstování v kultuře jsou velmi choulostivé a vytrvale odmítají kvést. Doporučuje se pro ně živinami chudá, leč dobře propustná půda. K tomu vyžadují po celý rok pravidelnou zálivku. Rostliny v závislosti na druhu dokáží dorůst až do výšky pěti metrů.

Podívejte se na vzácnou orchidej alespoň na videu.

Zdroj: Youtube

Pražský úspěch

Jde o rod střevíčníků, který se běžně nepěstuje a od ostatních se výrazně liší. Dorůstá do výšky několika metrů a na vrcholu vytváří drobné květy. Další čtyři rody jsou výrazně nižší a patří k nejpůsobivějším a nejznámějším orchidejím. Naše botanická zahrada je patrně první v Evropě, které se podařil takový úspěch – tedy dlouhodobě pěstovat a přivést ke květu právě Selenipedium. Rostlina potřebuje intenzivní péči a má specifické nároky na prostředí, a tak ji uchováváme mimo zraky návštěvníků. Měli jsme velkou radost a hned jsme plánovali focení, ale po pár hodinách se květ opět zavřel. Tak vám zprostředkujeme tuto křehkou nádheru alespoň jednou fotografií pořízenou hned při nálezu,“ oprávněně se chlubí trojská botanická zahrada snímkem na svých sociálních sítích.

I přesto, že je orchidej v pěstebním zázemí, tak se jedná o úspěch, který se v budoucnu může promítnout do vystavení. Pokud by se květ podařilo opylit a následně by došlo k dozrání semen, mohly by se, čistě hypoteticky, časem dostat tyto orchideje i do veřejných prostor. Ale přiznejme, že v tuto chvíli jde o pouhopouhou spekulaci. Název Selenipedium pochází z řeckých slov „selene“ (měsíc) a „pedilon“ (sandál), což odráží tvar pysku květu.