Víte, že menopauza byla do nedávna výsadou lidí? Vědci zjistili, že jako jedna z mála výjimek u savců procházejí menopauzou i samice některých šimpanzů a pokračují v životě i po své reprodukční fázi. Uvedl to v článku v časopise Science vědecký tým, který studoval skupinu opic v Ugandě více než 20 let. Tamní samice procházejí menopauzou a některé žijí i více jak 10 let po ní.
Hypotéza babiček: Samice by se měly starat o vnoučata
To, že samice mají pozdní fázi života, ve které již nemají potomky, je něco, co odborníci dosud znali ze savců jen u lidí a některých druhů velryb. Jak ale takový jev vysvětlit z evolučně biologického hlediska? V zásadě by měla převažovat schopnost a touha zplodit za život co nejvíce potomků. Zdá se však, že pro samičky by mohlo být výhodné i se po určitém věku už nemnožit. Takzvaná hypotéza babiček vychází z předpokladu, že menopauza se v průběhu evoluce vyvinula proto, aby samice mohly pomáhat s péčí o vnoučata a zajistit tak jejich přežití.
Výzkum v Ugandě
Skupina vedená Brianem Woodem, který provádí výzkum na Kalifornské univerzitě a Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku, zkoumala úmrtnost a reprodukční úspěšnost 185 šimpanzích samic v národním parku Kibale v západní Ugandě v letech 1995 až 2016. Tam spolu v deštném pralese v komunitě Ngogo žije poddruh šimpanze obecného, šimpanz východní Pan troglodytes schweinfurthii.
Seznamte se s jedním ze šimpanzů ze zkoumané tlupy v Kibale
Samice šimpanzů procházejí menopauzou
Vědci zjistili, že pravděpodobnost březosti u šimpanzích samic, podobně jako u žen, klesá od třiceti let věku a končí těsně před padesátkou. Některé ze samiček ale padesátku překročily a žily déle. Vědci vypočítali, že šimpanzí samice se průměrně v poslední pětině svého dospělého života nebyly schopné rozmnožovat. Pro srovnání, u lidí je toto rozpětí mnohem delší, ale u všech savců ve volné přírodě s výjimkou některých velryb není takové období vůbec neexistuje.
Hormony jako důkaz
Aby vědci zjistili, zda šimpanzice v národním parku Kibale procházejí menopauzou podobnou té lidské, odebrali 66 samicím ve věku od 14 do 67 let vzorky moči. A zjistili, že samice opic procházejí hormonálními změnami podobně jako ženy.
Hypotézu babiček se nepodařilo potvrdit
Na pozorovaných šimpanzích samiček bylo zajímavé, že se po menopauze nestaraly o potomky svých dětí, jak by podle hypotézy babičky měly. Podle vědců je to částečně způsobeno tím, že dcery šimpanzích samic rodnou tlupu brzy opouštějí a rozmnožují se jinde. A u synů je pro šimpanzí babičky obtížné rozeznat, která vnoučata jsou vlastně jejich.
Stařenkám přejí lepší podmínky
Vědci diskutují o různých důvodech, proč šimpanzice přežívají ještě po své reprodukční fázi. Jedním z důvodů může být fakt, že se v jejich oblasti v posledních letech zlepšila dostupnost potravy a také je bezpečnější, protože třeba levharty v okolí lovci vyhubili. Je ale také možné, že starší šimpanzí samice už nechtějí soutěžit o postavení ve tlupě s mladšími příchozími samicemi, protože by to byla námaha byla na úkor jejich vlastních potomků ve skupině.
Zdědili jsme menopauzu?
V závěru vědecký tým kolem Wooda uvádí, že zůstává nejasné, proč se v evoluci vyvinula menopauza a následná neplodná životní fáze. „Naše výsledky však ukazují, že tyto rysy se mohou objevit v populaci šimpanzů, jež byla jen nepatrně ovlivněna člověkem,“ míní Brian Wood. Je tedy možné, že menopauza nevznikla jako zcela nový jev vlastní člověku, ale je založena na mnohem starších genech které jsme zdědili po společných předcích.