Tři Američané Michael Taylor, Carl Casey a Martin Crawford mají zvláštního koníčka - věnují se „lovu“ velkých stromů. Tím klíčovým mužem v našem příběhu je ale ten první z nich – Michael Taylor, původní a hlavní „objevitel“ tohoto i mnoha dalších stromových šampionů. Nedávno se stal průkopníkem použití LiDAR - metody dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu.

Specializovanému webu sugarpinefoundation.org se nyní svěřil, že objev největší borovice světa má neobvyklé pozadí. „V roce 1981 jsem jel se střední školou na vánoční prázdninový výlet do Yosemite. Jel jsem s dalšími studenty autobusem do Yosemite, kde jsme jezdili na běžkách a hledali obří sekvoje. U stanice rangerů v Merced Grove jsem pak našel obří borovici Lambertovu. Bylo na ní něco, co mě prostě uchvátilo,“ vyprávěl Američan.

Související články

Taylor vyrostl v Kalifornii, ideálním místě pro milovníky stromů. Měl k nim od začátku hluboký vztah. Byla z toho celoživotní vášeň a kariéra předního ´lovce velkých stromů´. Právě Taylor s dalšími dvěma lovci spoluobjevili nejvyšší strom na Zemi, sekvoj vždyzelenou v národním parku Redwood.

Trvalo však desítky let, než se v roce 2015 vrátil do Merced Grove, aby našel pro Správu národních parků opravdu velkou a vysokou borovici Lambertovu. Objevil ji prakticky hned, podobně jako tehdy, když byl ještě teenager. Neměl s sebou správné nástroje na měření výšky, ale vzal si průměr ve výšce prsou (DBH). Nezměřil však takový údaj, aby mohl potvrdit, že jde o strom šampionů. „Ale pamatuji si, že byl docela vysoký, neuvěřitelně na mne zapůsobil a myslel jsem si, že to prostě musí být ten samý, jaký jsem našel, když jsem byl dítě.“ Byl si skoro jist, že strom musí být největší borovicí Lambertovou.

Taylor informoval správu parku a další nadšence o stromu a jeho významné velikosti, ale znovu uběhly roky, než se vrátil do oblasti. Až po devíti letech v srpnu 2024 plánoval změřit s Caseym a Crawfordem v Yosemite mega vysokou jedli červenou. Bohužel brána na cestě, kterou chtěli jet, byla zamčená, tak museli změnit plány. Taylor navrhl, aby změřili onu obří borovici, na kterou si tak dlouho myslel.

Podívejte se do míst, kde roste největší borovice světa.

Zdroj: Youtube

Když strom našli, zjistili, že rangeři už strom lokalizovali a vyčistili široký pás kolem jeho základny kvůli požární ochraně. A také proto, aby mohl co nejlépe růst. Změřili průměr DBH 2,65 m a výšku 71,9 m. Ani jeden údaj znovu nebyl rekordní. Když však Taylor použil svůj speciální měřicí přístroj relaskop, celkový objem dřeva stromu ukázal jeho obrovskou hmotnost. Strom měl totiž velmi malý kužel. Ve výšce skoro 52 m měl stále průměr 1,22 m. Taylor hned pochopil, jak je strom obrovský, a že musí posunout rekord v objemu.

Stromy lze měřit mnoha různými způsoby: výška a DBH jsou dva nejběžnější. Objem stromu, který si lze představit jako ´množství dřeva ve stromě´, je ale složitější. Nejlépe však ukazuje, jak skutečně ´velký´ je. Objem je třeba vypočítat z více měření, která musí zohledňovat také zkosení kmene nebo dokonce brát v úvahu všechny větve.

Co je to LiDAR

Zařízení LiDAR lze použít pro měření vzdálenosti, mapování terénu, měření vlastností atmosférických jevů aj. Výsledkem mapování je mračno bodů, které se po zpracování může interpolovat do podoby digitálního modelu povrchu či 3D modelů budov a jiných objektů. Po aplikaci filtrů je možné z mračna bodů získat digitální model terénu.

Pro výpočet objemu stromu lze použít různé metody a vzorce. Horolezec může provést stovky nudných měření, ale dnes se ke skenování stromů pro měření objemu stále častěji využívá pozemní zařízení LiDAR. Spolu se softwarem, který zpracovává terabajty dat vytvořených senzory, umožní vypočítat objem co nejpřesněji.

Objem stromu, který nazvali ´Mossy Creek Giant ´(Obří mechový potok), nakonec Taylor vypočítal na 181,9 metrů krychlových. Jen pro představu, nejvyšším stromem ČR je douglaska tisolistá nedaleko Vlastiboře na Jablonecku - měří přes 64 metrů a objem její hmoty činí ´jen´ 27 metrů krychlových. Taylorova borovice se tak stala nejen největší známou borovicí Lambertovou, ale i největší známou borovicí na světě.

Text: Petr Pravda

Související články