Světový oceán je neocenitelným zdrojem pro objevování nových léků. Skýtá bohatství biologické rozmanitosti, které je dosud z velké části neprozkoumané. Výzkum mořského prostředí tak otevírá nové možnosti pro biotechnologii a farmaceutický průmysl, což může vést k významným pokrokům v medicíně a zlepšení lidského zdraví.

Asi 75 procent nedávno patentovaných protirakovinných sloučenin získaných z moře – pochází z mořských hub.

The National Academies

Lidstvo je zvyklé pohlížet na tropické pralesy jako na možnou zásobárnu zatím nenalezených léků a léčivých substancí. Je to tím, že jsou mnohem přístupnější než mořské hlubiny a z hlediska technického vybavení i mnohem snadněji přístupné. Jenže světové moře a oceány, které zabírají většinu zemského povrchu, v sobě ukrývají možná ještě větší léčebný potenciál, na který se teprve teď stačíme si víc sáhnout.

Zidovudin na AIDS

Imunitní selhání organismu známé jako AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) česky syndrom získaného selhání imunity, už zdaleka není takovým strašákem, jako před několika málo desítkami let, kdy byla nemoc označována jako novověká pandemie či „Boží trest“. Byť se stále jedná o nevyléčitelnou záležitost, život nakažených lidí se zásadním způsobem prodloužil a jeho kvalita vylepšila.

V roce 1945 se mladý organický chemik jménem Werner Bergmann vydal prozkoumat vody u pobřeží jižní Floridy. Mezi mořskými organismy, které toho dne nabral z písku, byla karibská houba, která se později jmenovala Cryptotethya crypta. Později ve své laboratoři Bergmann z této houby extrahoval novou sloučeninu, která v něm vzbudila zvědavost. Chemická látka, kterou Bergmann v této houbě identifikoval, spongothymidin, nakonec vedla k vývoji celé třídy léků, které léčí rakovinu a virová onemocnění a používají se dodnes. Například zidovudin (AZT) bojuje proti viru AIDS, HIV a cytosinarabinosid (Ara-C) se používá při léčbě leukémie,“ píše se v reportu The National Academies nazvaném Ocean and Human Health.

Lékárnička v mořských houbách

Houby ve skutečnosti patří mezi nejplodnější zdroje různých chemických sloučenin. Odhadem 30 procent ze všech potenciálních léků pocházejících z moře, které jsou v současné době připravovány – a asi 75 procent nedávno patentovaných protirakovinných sloučenin získaných z moře – pochází z mořských hub. „Od 80. let 20. století bylo z mořských živočichů izolováno 20 000 biochemických sloučenin,“ dodávají autoři reportu. Nástupy umělé inteligence pravděpodobně radikálně urychlí výzkum i na tomto poli.

1000x silnější než morfin

Prialt je obchodní název léku, který se jmenuje Zikonotid. Jeho původ lze dohledat v mořském šnekovi druhu Conus manus, který produkuje neurotoxiny zabíjející ryby. V rámci lidské medicíny se nyní používají pro tlumení chronické silné bolesti a je jen logické, že se nejedná o volně prodejný lék. Podle některých neověřených údajů je až 1000x silnější než morfin. Zikonotid byl objeven na počátku 80. let 20. století vědcem Michaelem McIntoshem z University of Utah.

Podívejte se na pestrost podmořského života.

Zdroj: Youtube

Nejen léky

V lékárnách už dnes koupíte celou řadu výživových doplňků (nejedná se o léky), které mají svůj původ v oceánech. V reklamě na některé druhy mořských řas se propaguje vysoký obsah jódu, běžnou mořskou chaluhu Ascophyllum nodosum se snaží zpeněžit výrobci psích krmiv bez ohledu na to, že v přirozeném prostředí by se psi, respektive jejich divocí předci, ničím podobným nekrmili.

Moře v sobě má obrovský léčivý potenciál zejména proto, že mořské organismy si umí vytvářet tisíce chemických sloučenin, které jsou ze suchozemských tvorů a rostlin neznámé. Proto by ochrana oceánů měla být na jednom z předních míst ochrany přírody. Jejich ničením totiž likvidujeme i sloučeniny, které by mohly zachraňovat tisíce lidských životů. Lék na AIDS či rakovinu jsou jen tou nejviditelnější špičkou ledovce.

Související články