Po vzoru svého otce se úspěšná závodní potápěčka Salma Shaker (22) vydala cestou ochranáře korálových útesů a podmořské krajiny. Nyní vystřídala závodění ve volném ponoru za učebny na vysoké škole, kde chce získat potřebné znalosti i prostředky k výzkumu, osvětě a hlavně ochraně překrásných korálů.

Proplouváte mezi korály a říkáte si, že jde o dokonalé architektonické dílo. Kolem vás plovou ryby, ale jinak je tam naprosté ticho a dokonalý klid.

Salma Shaker

Shaker napůl vyrůstala pod hladinou Rudého moře - živého, bujarého a prosperujícího. Zamilovala si ohlušující ticho mořských hloubek a byla to právě touha po dalším poznání, co ji dovedla až do moří vzdálených. Tehdy ale porozuměla, že podmínky, ve kterých vyrůstala, jsou spíše ojedinělým úkazem. Vlivem klimatických změn korály totiž vymírají. Mladá potápěčka v rozhovoru pro Discovery Channel uvedla: „Hlavně jsem byla v šoku z toho, v jakém jsou stavu, protože jsem byla zvyklá na Rudé moře a jeho vitalitu. Oproti jiným mořím a oceánům jsou rudomořské korálové útesy stoprocentně v lepší kondici.

Salma se na základě svého pozorování domnívá, že korály v extrémních podmínkách při pobřeží dvou rozsáhlých pouští jsou teplotně odolnější a oteplování moří v podstatě ještě nezaznamenaly. Dává jí to tak naději, že díky schopnosti adaptace by se korály mohly naučit jak přežít i teplejší podmínky.
Proč by přežít měly, je potápěčce naprosto jasné: ,,Korály jsou do jisté míry základním stavebním kamenem oceánských ekosystémů, poskytují domov řadě primárních producentů. Pokud tedy korály zmizí, může to ohrozit celý cyklus [potravní řetězec]. Malé ryby přijdou o svá přirozená útočiště a začnou vymírat. To ohrozí středně velké ryby [které se jimi živí] a tak dále." K tomu ještě dodává: ,,Pokud korály budou prospívat, bude prospívat i moře, což je pro přežití lidského druhu extrémně důležité. Díky zdravým mořím můžeme dýchat kvalitnější vzduch."

Ukázka z filmu Beneath The Surface: The Fight For Corals, ve kterém se ponoříte do hloubek Rudého moře i záchrany planety:

Zdroj: Youtube

To, v čem spolu se svým tátou i všemi vědci světa tápe je, jak konkrétně je možné organismům pomoci. Zatím to ale nevzdává. Útěchou jsou jí tři základní pilíře pomoci, které ji právě její otec - ostřílený veterán v oblasti ochrany podvodního světa - představil. „Prvním z nich je nechat přírodě prostor, aby se sama zotavila,“ vysvětluje začínající vědkyně. „V Rudém moři se nacházejí ostrovy Farasan, řekněme, že je to třeba sto menších ostrůvků. Znám tam jednoho rybáře, který se svému řemeslu věnuje celý život. Po dobu pěti let korzuje mezi deseti ostrovy a rybaří. Po této době se přesune na dalších deset ostrovů a rybaří zase tam. Díky této metodě má příroda čas se změnami vypořádat. Potápěla jsem se tady a musím říct, že krajina je kolem ostrovů Farasan skutečně téměř nepoznamenaná,“ vysvětluje ještě.
Dalšími dvěma jsou pak legislativní ochrana postižených lokalit, o které si myslí: „Osobně nejsem proti, aby postihy byly co nejpřísnější, protože je to podle mě jediný způsob, jak bojovat proti lidské bezohlednosti.“ A třetí je aktivní pomoc, která může mít různé podoby - od osvěty a vzdělávání, přes projekty, financování až po vlastnoruční čištění oceánů.

I v případě povědomí platí, že funguje jako koloběh. Nemyslete si, že nemůžete nic udělat, jenom proto, že jste sám. I jedinec je někdy schopen ovlivnit názory milionů lidí. Důležité je nebát se a někde začít.

Salma Shaker

Saúdská Arábie například zakládá organizace a projekty na ochranu Rudého moře. Vytváří vědecko-turistická střediska, která jsou oblíbená a především efektivní. ,,Že toto spojení vědy a turismu funguje, je dobře vidět na iniciativách jako Red Sea Project nebo Red Sea Global. V jejich rámci operují nové instituce, některé zaměřené na cestovní ruch, některé na zkoumání podmořského života a korálových útesů. Důležitým pojidlem je zde snaha o udržitelný přístup, což považuji za klíčové." Pomoc však nemusí být megalomanský projekt uprostřed moře, Salma si myslí, že se do ochrany můžeme zapojit všichni. ,,Nemyslete si, že nemůžete nic udělat, jenom proto, že jste sám. I jedinec je někdy schopen ovlivnit názory milionů lidí. Důležité je nebát se a někde začít."

 I když nad tím třeba nepřemýšlíme každý den, měli bychom vždy k přírodě přistupovat s úctou a respektem.

Salma Shaker

Nenechte si ujít:

Příležitost udávat směr debaty se Salmě díky Discovery Channel naskytla již nyní. V novém dokumentárním snímku produkovaný společností Park Village Pod povrchem: Bitva o korálové útesy (Beneath the Surface: The Fight for Corals), který bude mít u nás premiéru již dnes v 19 hodin, představí divákům unikátní rudomořský region a upozorní na problémy, se kterými se korály potýkají zde i v dalších koutech světa. Film režíroval oceňovaný Ian Derry a spolu s DCh na něm spolupracovala také společnost Red Sea Global.

Zdroje: Red Sea Project, Red Sea Global, Salma Shaker, rozhovor pro Discovery, tisková zpráva k filmu