Všechno zlé je pro něco dobré. I letošní prudké jarní mrazíky.

Jasany a křídlatky

V okolí Prahy, ale i v Ústí nad Labem či v Ostravě lze vidět žluté listy křídlatek a mrazem spálené květenství. Kousek od nich jsou podobně postižené jasany. Podobných míst bude v republice celá řada, ostatně zpravodajství se vlně mrazů, která před časem zasáhla naše území, obsáhle věnovala. Většinou se hořekovalo nad škodami na ovoci, které nevyroste. Ovšem celé to má i dobrou stránku.

Nešťastný kříženec

I mezi laickou veřejnost některé invazivní rostliny vešly ve známost. Možná i díky atraktivnímu jménu vede bolševník, takže v jeho stínu (skutečně se jedná o mohutnou rostlinu) se schová křídlatka. Ta v útoku na českou krajinu nabrala nebývalé tempo. Navíc se tady potkaly dva druhy. Křídlatka japonská a křídlatka sachalinská.

Odkud pocházejí křídlatka japonská a křídlatka sachalinská, dobře vypovídají jejich druhová jména. Do Evropy byly přivezeny jako okrasné rostliny. Jedná se o druhy, které se šíří především vegetativně rozrůstáním podzemních oddenků, a tak není divu, že se oba druhy začaly snadno šířit i do volné krajiny. Tam se také tyto dva druhy potkaly a vznikl jejich kříženec.  

A protože byl popsán z území naší republiky, dostal jméno křídlatka česká. K naší smůle tento kříženec podědil po svých rodičích ty horší vlastnosti a dnes je mnohem nebezpečnější než rodičovské druhy. Křídlatka česká se šíří především podél vodních toků, kde vytváří často souvislé a husté porosty, pod kterými již nic jiného neroste. Rychle proudící voda pak dál odnáší kousky jejích oddenků a napomáhá šíření tohoto druhu dál,“ vysvětluje v Chrudimském zpravodaji botanička Naděžda Gutzerová.

Mrazy pomohly, ale jen jednorázově

Pokud se vydáte na procházku přírodou, tak šanci, že potkáte křídlatku, máte poměrně vysokou. Mrazem sežehlé listy jsou v rašící zeleni dost nápadné a až 2 metry vysoké stvoly z loňska jsou nepřehlédnutelné. Masivní poškození křídlatky mrazem je pro českou přírodu dobrá zpráva. Jenže bohužel jen krátkodobá. Přestože v našich podmínkách dokáže vykvést a šířit se semeny, její hlavní nebezpečný potenciál je v jejím vegetativním rozmnožování. A tam ji mráz nejspíš moc neublížil. Dá se předpokládat, že nové výhonky vyrazí ještě letos a příští rok, pokud opět nepřijdou nečekané mrazy, se bude vesele šířit dál. Mráz tak její šíření nezastavil.

Podívejte se, jak křídlatka vypadá v přírodě.

Zdroj: Youtube

Pochlubte se

Botanikové mají poměrně slušný přehled o tom, kde všude se křídlatka šíří. Podívejte se na snímky v galerii a pokud na nějakou narazíte během výletů po Česku, vyfoťte ji.

Zdroje: Radniční zpravodaj - Chrudim, ČRO