Velmi zjednodušeně řečeno, údolí vytvořené ledovcem má tvar obřího písmene U, protože ledovec je široký, zatímco říční údolí je spíše tvaru mohutného V dané tím, jak se řeka v průběhu věků zařezávala do podloží. Jak řeka, tak ledovec erodují své podloží, jen trochu v jiné ploše.
Stačí mít trochu vytrénované oko a můžete daný typ údolí odvodit „okometricky“. Ovšem mnohem lepší je znát geologickou historii místa. Pokud víte, že tady v minulosti ledovec byl, tak není co řešit.
Moréna ve Špindlu
Jeden z výukových programů pro veřejnost, který nabízí Správa Krkonošského národního parku, se věnuje činnosti ledovců v našich nejvyšších horách. A pokud víte, kam se dívat, nemůžete ledovcovou činnost přehlédnout. Zkuste si „nevšimnout“ údolí. „Když půjdete z Pece do Obřího dolu, tak za spodní stanicí lanovky na Růžovou horu je mostek přes Úpu. Pod ním je žulový balvan velký jak osobní auto. Ale nejbližší žulové podloží je víc než 2 km proti proudu Úpy. Balvan, který býval součástí morény, tam ty 2 km dostrkal ledovec,“ píše se na webu Hanibal.cz
Na moréně, tedy na hromadě nesetříděného materiálu, který do údolí natlačilo čelo ledovce, stála bývalá spodní stanice na Sněžku. Ledovec následně odtál, ale hora kamení a hlíny tam zůstala. Pro geology, ale i pozorné návštěvníky hor, je to fyzický důkaz, kam až ledovec doputoval.
Pokud se vydáte Obřím dolem na vrchol Sněžky a nebude mlha, tak bezesporu budete obdivovat obří prohlubeninu, odborně zvanou kar, na úbočí protějších svahů. „Sněžka byla do své špičaté podoby vymodelovaná zpětnou erozí ledovců z více stran. Sněžka byla formovaná ledovci pouze ze dvou stran (nikoliv všech tří, jak se dříve uvádělo), a to ledovcem Obřího dolu od západu a ledovcem Łomniczki ze severu,“ uvádí Správa KRNAP ve svých materiálech.
Ostře zvrásněné údolí, které vznikly díky vodní erozi poznáte a potkáte na celém světě.
Švédské Abisko
Naprosto luxusní ukázka ledovcového údolí je ve švédském národním parku Abisko, který vznikl roku 1910 na základě zákona vyhlášeného o rok dříve. Nenechte se zmást, řeka Abiskojokk sice protéká celým národním parkem, ale když se podíváte na mohutné skály a tvar údolí, tak je jasné, že za vznik vděčí ledovci.
Lapporten (švédsky „Laponská brána“) nebo Tjuonavagge (severošvédsky Čuonjávággi, „Husí údolí“) je údolí ve tvaru písmene U nacházející se těsně u národního parku Abisko v Laponsku v severním Švédsku, jedna z nejznámějších přírodních památek tamních hor. Údolí je ohraničeno na jihozápadě horou Nissuntjårro (1 738 m) a na severovýchodě Tjuonatjåkka (1 554 m).
Porta Bohemica
Naopak typická říční údolí jsou krásně modelovaná našimi velkými řekami a jsou vidět u nás. Železniční trať od Roudnice nad Labem až po německou hranici vede většinou skrz údolí, které si tady řeka vyerodovala. Totéž platí o Vltavě nebo třeba Berounce.
Nemusíte mít velké zkušenosti, abyste odlišili říční údolí od ledovcového. Stačí trocha znalostí a mít „něco nakoukáno". Brána Čech (Porta Bohemica) v Českém středohoří je přesně tím místem, kam se stojí za to vydat a rozhlédnout se do krajiny.