Peníze pod Pravčickou bránou
Pokud se chcete podívat na Pravčickou bránu a nechcete zůstat před branou, musíte zaplatit. Aktuální vstupné je 95 korun. Uprostřed národního parku, v jejím nejatraktivnějším místě, je soukromý pozemek. Před lety ho koupil Alexej Krenke. Na místě stojí zámeček Sokolí hnízdo. Parcela aktuálně podle výpisu z katastru nemovitostí patří pražské firmě PAAL s. r. o., jejíž jediným jednatelem je, správně, pan Alexej Krenke. Společnost může směňovat peníze, ubytovávat lidi a prodávat alkohol. Všechno, co si zejména zahraniční turista u Pravčické brány může přát.
Společnost vznikla rok před vyhlášením národního parku, který teď s nevhodně odvodněnou stavbou, která ohrožuje stabilitu skal, marně bojuje. Jak vyplývá z registru smluv, tak nejspíš v rámci dobrých vztahů společnost PAAL s.r.o., pošle Správě národního parku stotisícový dar. Jaká byla cena pozemku v nejatraktivnější části pískovcových skal? „Pozemek o rozloze 1237 m čtverečních stál firmu PAAL 86 000 korun,“ tvrdí Česká televize s odvoláním na Seznam Zprávy. I když se bavíme o 90. letech minulého století, jde o cenu podezřele nízkou.
Je spravedlivé přiznat, že prvotní změny pozemků proběhly během privatizace, a to i přesto, že ochránci přírody s něčím podobným nesouhlasili. V České televizi mluvčí správy parku přiznal, že tím Česká republika ztratila kontrolu nad přístupem k této unikátní památce. I kdyby, a jedná se o čistě hypotetickou úvahu, vybírala Správa NP České Švýcarsko, podobně jako firma PAAL vstupné, bezesporu by šly peníze do ochrany přírody. Stotisícový dar je zhruba poplatek od 1 053 návštěvníků. Ročně Pravčickou bránu navštíví kolem 170 000 lidí (data se každý rok mění).
Geologický fenomén
Největší skalní most, který na území Česka máme, je právě 19 m vysoká a 26.5 m široká Pravčická brána, která je aktuálně největší skalní pískovcovou branou Evropy. Agentura ochrany přírody dokonce udává, že se jedná o jeden z největších takovýchto skalních pískovcových útvarů na světě. Důvodem vzniku byla „obyčejná“ selektivní eroze měkčích partií, v několik desítek metrů vysokém skalním pilíři, který je tvořen křemennými pískovci turonského stáří.
Turon
Turon nebo turonium je druhý nejstarší chronostratigrafický stupeň oddělení svrchní křídy, který je datován do rozmezí před 93,5 ± 0,8 až 89,3 ± 1 Ma (milionů let).
Za jeden z rizikových faktorů je intenzivní turistika v těsné blízkosti brány. „Vlivem více než stoletého využívání Pravčické brány bylo z povrchu odneseno 60 až 80 cm pískovcového materiálu a oblouk se o tyto hodnoty ztenčil. Proto od r. 1982 z podnětu okresního konzervátora státní ochrany přírody Severina Jungbauera a Místního národního výboru v Hřensku je na svrchní těleso Pravčické brány zakázán vstup,“ udává server Egeon.cz. Jak dokazují historické snímky, nebylo tomu tak vždy.
Pravčická brána na vlastní oči.
První občerstvovna tady byla už roku 1826, hotel Sokolí hnízdo byl postaven roku roku 1881. Za socialismu tady vznikla naučná stezka přátelství ČSSR – NDR“, kterou dnes známe jako naučnou stezku Okolím Pravčické brány. Pokud se i vy chystáte podívat se na tento skalní fenomén, připravte si peněženku. Vstupujete totiž na soukromý pozemek uprostřed národního parku. A za to se platí.