Nejprve si připomeňme, jak funguje tisk. Přednost dává negativním zprávám, vyzdvihuje nebezpečí a možné riziko, protože dlouhodobě se ukazuje, že přesně takové zprávy čtenáře lákají a dávají jim přednost. Přesně na to naráží zcela nesmyslný titulek upozorňující Francouze, že se u nich objevilo nejnebezpečnější zvíře světa.
Nejnebezpečnější není pavouk
Nejnebezpečnější zvíře světa už tam nějakou dobu mají, ale zatím je to, krom odborníků, nechává chladným. Jedná se totiž o malarického komára. Jenže novináři vědí, že čtenost by článkem o komárovi zrovna nestrhli. Tak to zkusili s pavoukem, který má dramatické jméno. Černá vdova. Ten se tam skutečně nově objevil.
Černá vdova
Krátká zpráva informuje o tom, že entomolog Christian Géry objevil snovačku jedovatou (Latrodectus mactans), zvanou v populární literatuře černá vdova. Ovšem přízvisko si nezískala tím, že by z lidských žen svým „jeden“ vyráběla vdovy, ale tím, že se ji nijak nepříčí kanibalismus. Zároveň se sice jedná a pavouka, který potenciálně může být být nebezpečný člověku, ale mezi hmyzem jsou mnohem horší zabijáci. A to včetně malarických komárů. Jiné černé vdovy byly lidského druhu. Říkalo se tak ženám, které se po smrti svých manželů vydaly na dráhu terorismu.
Účinky kousnutí
„Korsičtí pastevci nás před nimi varovali, neboť jejich kousnutí vyvolává bolest asi jako bodnutí vosy, je však doprovázeno srdečními poruchami, zálivy studeného potu, pocity stísněnosti, což někdy trvá den dva po kousnutí,“ tak popisuje Přírodopis živočišstva vydaný v roce 1957 stav poté, co neopatrného člověka snovačka kousne. Stát se to může, ovšem kdyby šlo o prudce jedovatého pavouka, asi by na to kniha upozornila. Je aktivní převážně v podvečer a v noci, kdy lidé běžně v terénu nejsou. Na černém těle má sytě oranžový až červený znak ve tvaru přesýpacích hodin (týká se dospělců), takže druhově ho snadno zařadí i laik: český pavouk s přesýpacími hodinami za zádech.
Pomineme-li francouzský bulvár a dáme raději přednost vědeckým magazínům, jako je Science Direct, tak se dozvíme, že samec má příliš krátké „zuby“ na to, aby ohrozil člověka. Obecně jsou plaší a neagresivní. To ale neznamená, že by se při napadení nebránili. Zároveň samice brání bělavý vak s mláďaty, který má tvar velké slzy. Vypadá to přesně tak jako na úvodním snímku. „Samičky mohou být až 2 až 2,5 cm dlouhé a jsou schopny způsobit životu nebezpečné otravy. Pavouci černé vdovy kontrolují množství jedu, který vstřikují, pomocí příčně pruhovaného svalstva, které stlačuje jedové žlázy a vstřikuje do oběti odměřené množství jedu. Kousnutí rodem Latrodectus nemusí nutně znamenat otravu jedem. Odhaduje se, že 15 % kousnutí člověka není jedovatých,“ píší autoři publikace Small Animal Toxicology.
Podívejte se na video se snovačkou jedovatou.
Je pravděpodobné, že se tento pavouk bude společně se změnami klimatu šířit a časem by mohl doputovat až k nám. I česká média už o jeho výskytu psala, ale tenkrát se jednalo o únik z chovů. Pokud se s ním někde máte šanci potkat, tak je to Čechy tolik milované Chorvatsko. Až někde v českých médiích zaznamenáte, že se u nás objevila černá vdova, tak si vzpomeňte na tento článek a nepanikařte. Ale pro jistotu na ni nesahejte.