Outloňům se stala osudným jejich roztomilost a kvůli ní zvýšená poptávka po nich jako domácích mazlíčcích. Čeští ochranáři pro ně zřídili záchranné a rehabilitační centrum na Sumatře. Tropický deštný prales ve Vietnamu, místo s téměř stoprocentní vlhkostí vzduchu a s tisíci druhy rostlin a živočichů. Místo skrývající úchvatná zvířata, která lidé chodí obdivovat do zoologických zahrad po celém světě. Toto místo skrývá i záhadného nočního tvora, kterého v České republice nazýváme outloň. V jednom takovém hustém pralese se narodilo mládě outloně, které lidé pojmenovali Sonya.
Sonya
Když byla Sonya ještě velmi malá, přišli pytláci a vytrhli ji z náruče její matky. Úzkostlivě ji volala, ale její nářek už nemohl být vyslyšen, protože pytláci její matku krutě zabili ve chvíli, kdy bránila své jediné mládě. Sonya cítila, že ji společně s dvěma dalšími mláďaty outloňů někam celé dny převážejí. Po několika dnech cítila, jak ji svírá už jen jedno mládě. Otočila se a druhého viděla ležet v rohu přepravky mrtvého. Byl příliš malý na to, aby přežil takový stres a kruté podmínky. Sonyu a druhé přeživší mládě převzal další velký tvor – obchodník. Tento obchodník ji chytil do jedné ruky a ve druhé držel kleště. Sonya začala strachy pískat, obchodník jí násilně otevřel ústa a okamžitě jí bez jakéhokoliv umrtvení začal trhat zuby.
Sonyu a druhé mládě pohodili do klece vystavené na spalujícím slunci vedle prašné silnice. Druhé mládě se k ní ale již nepřitisklo, ztratilo příliš mnoho krve a během několika hodin zemřelo. Sonya s notnou dávkou štěstí přežila. Po několika dnech se ale objevila v obývacím pokoji svých nových majitelů, kteří ji krmí nevhodnou stravou, stále ji vytahují na světlo, které ji oslepuje, a také ji „lechtají“. Sonya stále zvedá své paže, což jejím majitelům přijde legrační. Legrační jim to ale přijde jen proto, že nerozumí chování a potřebám těchto tvorů, kteří nejsou oživlými plyšáky na hraní.
Pro peníze cokoliv
Na problematiku nelegálního obchodu s outloni se rozhodli reagovat i čeští ochránci přírody, založili proto záchranné a rehabilitační centrum pro outloně zabavené z nelegálního obchodu se zvířaty na Sumatře, které je součástí záchranného programu nazvaného The Kukang Rescue Program. „Do té doby na Sumatře neexistovalo místo, kam by se zabavení outloni z nelegálního trhu se zvířaty mohli umístit. Kvůli absenci takovýchto míst dochází k zabavování outloňů jen velmi zřídka anebo vůbec, vymáhání zákonů je tedy značně problematické. My jsme to chtěli změnit,“ říká František Příbrský, terénní zoolog ze Zoo Ostrava a koordinátor mezinárodních projektů. Outloň jávský se právě kvůli ilegálnímu obchodu se zvířaty již dostal na hranu úplného vyhubení a byl zařazen mezi dvacet pět nejohroženějších druhů primátů na světě. Například outloň jávský, který se také vyskytuje v Indonésii, konkrétně na ostrově Jáva, se právě kvůli ilegálnímu obchodu se zvířaty již dostal na hranu úplného vyhubení a byl zařazen mezi dvacet pět nejohroženějších druhů primátů na světě. Už jen při samotném transportu outloňů z nich více jak dvě třetiny nepřežijí a za posledních 20 let jejich populace v divoké přírodě klesla přibližně o třetinu. „Pokud chceme dosáhnout toho, aby se postoj Indonésanů k ochraně přírody změnil, je nejlepší pracovat s dětmi, které jsou velmi vnímavé a své nově nabyté vědomosti šíří dále,“ uvádí koordinátorka osvětové činnosti The Kukang Rescue Programu Novitasari Bangun.
Jedovatý primát
KUKANG RESCUE Program
Mazliček na nelegální trhu se zvířaty
Program na ochranu outloně podporují zoo v Ostravě, Olomouci a Liberci. Společným cílem je kromě jiného oslabení nelegálního obchodu s chráněným a ohroženým outloněm váhavým v regionu Severní Sumatra pomocí spolupráce s indonéskými úřady, umožněním efektivního vymáhání daných zákonů a šířením osvětové činnosti. Od roku 2016 na Sumatře také probíhá osvětová kampaň.
Díky jejich roztomilosti je poptávka po outloních bohužel vysoká. Skutečnost je ale taková, že outloni jsou divoká zvířata a představují jediný druh jedovatého primáta na světě. U lidí může jeho kousnutí způsobit anafylaktický šok a jsou známy i případy úmrtí. Obchodníci často outloňům těsně před prodejem uštípou či vytrhají zuby bez jakéhokoliv umrtvení, aby nemohli pokousat nového majitele. Obchodníci k této kruté praktice přistupují těsně před prodejem proto, že velká část outloňů dostane do ran infekci a zemře. To znamená menší zisk pro obchodníka. „Nejlepší tedy je, pokud se outloni zabaví ještě předtím, než se na trhy dostanou, v té chvíli je největší šance, že jim zuby ještě nebyly uštípány,“ vysvětluje koordinátorka veterinární péče a welfare v The Kukang Rescue Programu Lucie Čižmářová. Outloni nemají jedové zuby, ale žlázu, kterou si olizují a toxické se stanou sliny. Žláza je na jejich vnitřním lokti, pažním orgánu. K aktivaci sekrece z pažní žlázy jsou zapotřebí sliny z outloně.
I Am Not Your Toy!
Snahou je zabránit tomu, aby již neexistovaly další Sonyi. Její příběh ze začátku článku bohužel neskončil pouze v jednom pokoji jejích nových majitelů. Sonya se stala dokonce celebritou po celém světě, protože ji její noví majitelé při tomto „lechtání“ natočili a video nahráli na internet. Video, kde Sonyu její majitelé „lechtají“, vidělo na YouTube několik milionů lidí, kterým to nepřišlo kruté, ale naopak roztomilé. Tito lidé totiž neznají celý příběh, a tak si chtějí domů také pořídit svou Sonyu, kterou by mohli lechtat. A proto všem mláďatům, která dnes spokojeně žijí v tropických deštných pralesích, hrozí smrtelné nebezpečí od velkých tvorů, kteří jsou jejich vzdálení příbuzní – lidí!
Zdroj: Sciende Direct, Kukang.org