Solenopsis invicta je jeden z nejinvazivnějších mravenců vůbec. Z jeho jihoamerické domoviny se šíří světem a aktuálně se čeká jeho „vylodění“ na evropskou pevninu.

V Evropě ostrovní už je. „Během zimy 2022–2023 bylo v okolí sicilských Syrakus na rozloze 4,7 hektaru nalezeno 88 hnízd. V minulosti sice tito mravenci přicestovali v různém zboží do přístavů Španělska, Finska či Nizozemska, ale nikdy to zatím nebyla životaschopná kolonie,“ píše Pavel Hošek v časopise Vesmír.

Amerika, Austrálie, Tchaj-wan nebo Čína


V mezititulku je jen několik zemí, kde se ohnivý nebo též žahavý mravenec zabydluje. Protože pochází z tropů, vyhovuje mu teplé klima, takže mu současné klimatické změny hrají do karet. Sicilané hlásili bolestivá bodnutí už několik let, takže nález životaschopných populací není žádným velkým překvapením.

Místo kokainu v banánech mravenci v citronech

Když přišly zásilky kokainu do českého velkoobchodu zabalené v krabici od banánů, dalo se předpokládat, že odesílající země byla Kolumbie. Pokud se v zásilkách citrusů objeví žahaví mravenci, mohou být ze Sicílie. Ta totiž jak pomeranče, tak citrony vyváží mimo jiné i k nám. A pár mravenců se snadno přehlédne. Zjednodušeně řečeno, kdo kontroluje zásilky pomerančů tak pečlivě, aby je objevil.

Žihadlový mravenec

Typická kolonie mravenců ohnivých vytváří na otevřených místech velké hromady a živí se převážně mladými rostlinami, hmyzem a semeny. Mravenci ohniví často napadají drobné živočichy, například malé ještěrky, které dokáží usmrtit.

Genetická analýza naznačuje, že italští mravenci pocházejí z Číny nebo z USA.

Pavel Hošek, biolog

Zatímco běžní mravenci, včetně těch u nás žijících, kousnou a pak na ránu vystříknou kyselinu, mravenci ohniví kousnou pouze proto, aby se zachytili. Následně pak bodnou žihadlem umístěným na břiše a do vpichu vstříknou toxický alkaloidní jed zvaný solenopsin. Člověk poranění vnímá jako pálivou bolest, odtud anglický název mravence fire ant – ohnivý mravenec.

Extrémně přizpůsobiví

Tito mravenci jsou známí svou schopností přežít extrémní podmínky. Nehibernují, ale dokáží přežít chladné časy. Déletrvající mráz je sice zabije, ale jejich postup světem ukazuje, že se umí přizpůsobit. „Genetická analýza naznačuje, že italští mravenci pocházejí z Číny nebo z USA, kde způsobí každoročně škody za 6 miliard dolarů,“ dodává Hošek. „Jednou z příčin úspěchu každé invaze, tedy i této, je fakt, že si emigranti nepřivezli z původní domoviny své vlastní přirozené nepřátele – tamní parazity a patogeny, kteří tam jejich početnost regulovali,“ doplňuje informace entomolog Jan Ždárek v knize Hmyzí rodiny a státy. V USA s ohnivými mravenci mimo jiné bojují tak, že přivezli čtyři druhy mušek hrbilek, které jsou přirozenými mravenčími parazity. Naopak na Novém Zélandu se prozatím povedlo šíření zastavit.

Toto je ohnivý mravenec rodu Solenopsis.

Zdroj: Youtube

Pokud se vydáte na Sicílii obdivovat monumentálnost Etny nebo barokních staveb v Catánii a něco vás bodne, nemusí to být včela nebo vosa. Ohnivý mravenec umí být pěkně nepříjemný, bolestivý a pro citlivé jedince i velmi nebezpečný.

Zdroje: Ždárek J.: Hmyzí rodiny a státy, Vesmir.cz

Související články