Objevený a ztracený

O objevu zcela nového druhu anakondy jsme psali. Bohužel se ukázalo, že prozrazení lokality, kde žije bylo fatální chybou. Někdo si dost možná dal práci s pátráním a zabil ji. Zatím byla podle neoficiálních zdrojů zastřelena. O tom, zdali to bylo s cílem ji zabít nebo zdali se jednalo o sebeobranu se stále spekuluje.

Doufám, že se pachatelé najdou a budou stíháni, protože takové chování by se mělo tvrdě trestat. Chápu, že na místě, kde byla nalezena, už probíhá rozsáhlé policejní vyšetřování, doufejme, že brzy bude více jasno. Do té doby mi nezbývá než smutnit nad tím, jak se zdá, že lidé dokáží stále dokola tak bezúčelně ničit přírodu. Je to tak zbytečné. To, že jsem s ní mohl strávit více než hodinu na dně řeky, zůstane jedním z mých nejúchvatnějších zážitků v přírodě - nikdy na to nezapomenu,napsal na svém Instagramu nizozemský biolog Freek Vong, který měl tu čest se s obří anakondou potápět. Teprve později se ukázalo, že se jedná o nový druh. Mnozí mu vyčítali zveřejnění videa, v němž udělal z hada celebritu.

Podívejte se, jak vypadá obří anakonda.

Zdroj: Youtube

5,5 % DNA

Ve studii, na níž se podílelo celkem 15 odborníků, se mimo jiné píše: „Anakondy, rod Eunectes, jsou skupinou vodních hadů s širokým rozšířením v Jižní Americe. Taxonomický status několika druhů je nejistý a/nebo sporný. Na základě genetických dat čtyř uznaných druhů anakond v devíti zemích zkoumá tato studie fylogenetické vztahy v rámci rodu Eunectes. Klíčovým zjištěním byla identifikace dvou odlišných kladů v rámci rodu Eunectes murinus, která odhalila dva kryptické, avšak geneticky hluboce odlišné druhy. To vedlo k uznání severní zelené anakondy jako samostatného druhu (Eunectes akayima sp. nov), odlišného od svého jižního protějšku (E. murinus), jižní zelené anakondy. Kromě akademického významu má tato studie zásadní důsledky pro ochranu těchto ikonických druhů plazů, neboť poukazuje na naše nedostatečné znalosti o rozmanitosti jihoamerické fauny…“ Vědci zjistili, že jde o nový druh, který se od ostatních anakond liší 5,5 % DNA. Může se zdát, že je to málo, ale lidé se od svým nejbližší lidoopích příbuzných, šimpanzů, liší ještě mnohem méně.

Nové hledání

Pokud byl zabit jedinec, podle kterého byl druh popsán, a není znám žádný jiný, mohlo by to vypadat, že druh byl téměř okamžitě po svém objevu vyhuben. Ovšem vzhledem ke stáří hada jeho délce kolem sedmi metrů se dá spekulovat, že bude mít v amazonském pralese nějaké potomky. Anakondy jsou schopné rozmnožování od 3 – 4 let. To, že byla nalezena samice jen jedna odpovídá jejich samotářskému způsobu života. Mláďata se živí spíše rybami, ptáky a drobnými savci. Dospělí jedinci jsou schopni zkonzumovat mnohem větší zvířata, včetně jelenů, kapybar, kajmanů a velkých ptáků, výjimečně jsou schopni zaútočit a pozřít člověka. Biology teď čeká nové hledání a potvrzení, že nově popsaný druh, Eunectes akayima, se v oblasti stále vyskytuje.

Zdroje: ABC.net.au, Diversity, nationalzoo