Nejstaršími doklady o použití dýní jsou jejich úlomky nalezené v Mexiku, datované mezi 7 000 a 5 500 lety před naším letopočtem. To už je dost dlouhá doba na to, aby si lidé dokázali vyšlechtit stovky kultivarů k různému použití. Od dlabání strašidelných „dýňových hlav“ po jejich zavařování v podobě kompotů nebo skvělých pyré. Samozřejmě dýně tvořily důležitou součást jídelníčku mexických domorodých obyvatel dávno předtím, než Kolumbus při cestě do Indie zabloudil do Ameriky.

Pochutnávali na vnitřní dužině dýně pečené, vařené, pražené a sušené. Květy přidávali do polévek, sušené kousky dýně zpracovávali na mouku a semena jedli jako pochoutku. Není divu, že osadníci si tuhle plodinu pro její všestrannost taky rychle oblíbili. Předpokládá se, že dnes populární dýňový koláč vznikl tak, že kolonisté rozřízli vršek dýně, odstranili z ní semena a pak ji naplnili dýňovým středem, mlékem, kořením a medem. Dýně se pak pekla v horkém popelu.
vyhasínajícího ohně.

V polovině 16. století opustily dýně na lodích evropských dobyvatelů svůj domov v Novém světě a rozptýlili se na další kontinenty. V roce 1936 se špagetová dýně pomyslně „vrátila domů“ na stránkách katalogu společnosti Burpee Seed Company.

Podle nejlepších odhadů o jejím původu pochází zdrojový materiál pro zeleninové špagety (špagetová dýně viz níže) od mandžuských (čínských) zemědělců, kteří tuto rostlinu vyšlechtili jako krmnou plodinu kolem roku 1850. V roce 1934 získala část osiva japonská společnost Sakata Seed Company a nabízela velkoobchodní partie osiva maloobchodníkům po celém světě. Společnost Burpee přidala v roce 1936 zeleninové špagety, které si získaly určitou popularitu během dnů Victory Garden za druhé světové války, ale nikdy se neujaly,“ píše University of Arkansas.

Jedná se o extrémně univerzální plodinu. V naší domácnosti najdou využití i sušená dýňová semena, která syrová vyškrábeme při přípravě pokrmů. Velkým nožem je načtvrtíme a na krmítku v zimě společně se slunečnicí mizí jako první. Zahradník by řekl, že jsou to promiskuitní rostliny a vzájemně se bezostyšně kříží, čímž vzniká pestrá paleta velikostí, tvarů, barev a chutí.

Dýně a jejich využití?


Málokterá zelenina má tolik různých druhů jako dýně. Můžete se setkat s dýní Hokkaidó, máslovou dýní, muškátovou dýní, špagetovou dýní a velkoplodou dýní Goliáš – to jsou ty jedlé. A pak existují ještě nejedlé – Andělská křídla, labutěnky (podlouhlé), Sweet dumplings squash (zeleně pruhované),“ vyjmenovává web hnojik.cz jen některé ze stovek druhů a kultivarů. Zatímco hokkaido nebo máslová dýně je nejlepší na polévku, tzn. špagetová dýně (někdy nazývaná špagetová tykev) se hodí k jiné úpravě.

Podívejte se na různé kultivary dýní.

Zdroj: Youtube

Jak už její název napovídá, po tepelné úpravě se její dužina uvnitř rozpadne na jednotlivá vlákna připomínající špagety, což okouzluje zejména vegany, kteří opovrhují všemi živočišnými produkty včetně vajec, které v běžných špagetách jsou. Dýně se peče vcelku a pak se odstraní slupka. Najdete ji v receptech spolu s rajčatovou nebo sýrovou omáčkou, skvělá je s olivovým olejem, v němž jsou rozmíchané bylinky.

Muškátová dýně je sladká, takže se hodí do koláčů a dezertů. Pokud ji namícháte společně s jablky nebo hruškami do štrúdlu, tak neprohloupíte. Zvláště, jestli ji decentně ochutíte rumem. Podobné je to s máslovou dýní, která se dá zavařit, nebo upéct.

Malé okrasné dýně se dají využít na ozdobu, teď, po Halloweenu, by jejich cena mohla spadnout dolů.