Kdo by nechtěl vyrazit do pozemského ráje na Bali? Luxusní pláže, wellness resorty, tropické ovoce na dosah ruky a především pozadí, jak dělané pro Instagram. A přitom jen několik kilometrů přes moře místní muži riskují své zdraví pro pekelné bohatství...
Peklo, nebo ráj?
Uvnitř vulkánu Kawah Ijen ve Východní Jávě mohou turisté pozorovat zvláštní jev - během noci útroby kaldery osvětluje „modrá láva". Safírově zářící proudy na kamenitém podloží navštěvují na nočních túrách zástupy turistů, které s každým rokem nabývají na početnosti. V posledních letech je to dokonce hlavním turistickým lákadlem regionu Banyuwangi v nejvýchodnějším jávském cípu.
Všudypřítomný smrad síry a plápolající oheň. Hora Kawah Ijen skutečně připomíná peklo...
Noční modrá záře v kráteru vulkánu, ale skutečnou lávou není. Po kamenitých stráních se vzněcují sirné plyny, jenž plameny barví zářivě modrou a vytváří pocit proudění a kapání. Kvůli výparům (fumaroly) s vysokým obsahem síry není bezpečné se kolem ohně pohybovat bez ochrany dýchacích cest nebo mimo vyznačené stezky, ale i když se většina návštěvníků vybaví těmi nejlepšími ochrannými pomůckami, je vulkán bedlivě sledován a i několikrát za rok uzavřen turistům.
Ďáblovo zlato
Dávno před tím, než se oblast stala turisticky zajímavou, přilákala obchodníky a těžaře. Díky systému chladicího potrubí jsou tamní obyvatelé schopni těžit značný objem „ďáblova zlata", jak zde přezdívají síře. Fumaroly ve vulkánu tvoří až 10 t sirného plynu o vysokých teplotách každý den a v roce 1968 se Indonésané pod diktátorským vedením Suharta rozhodli toho využít. Vybudované potrubí sbírá sirné plyny a díky vodnímu chlazení jej kondenzuje a následně na konci širokých trubek také ukládá v pevném skupenství.
Kawah Ijen
Vulkán Kawah Ijen není v oblasti nejvyšší, ale láká nejvíce turistů
Stratovulkán utvořen opakovanými vývěry lávy dosahuje výšky 2 769 m. V jeho kráteru se nachází hluboké vysoce acidní jezero blankytné barvy, které je neustále v mlžném oparu žhavých výparů. Běžně se páry pohybují kolem 200 °C, před erupcí sopky se teploty postupně zvyšují až k 600 °C. Při erupci v roce 1976 zahynulo 49 dělníků, kteří však byli rychle nahrazeni dalšími muži věřícími v bohatství samotných pekel.
Zde na řadu přicházejí ničím nechránění a neohrožení zoufalí dělníci, kteří jsou za pár šupů denně ochotni vystavovat svůj život ohrožení. Dvacetiletí mladíci sirné bloky v útrobách stále aktivního vulkánu rozbíjejí na menší části a v proutěných koších na ramenou je odnášejí po 3 km dlouhé túře k nakládací ploše. Cesta to není jednoduchá, je třeba výborná fyzická kondice a notná dávka sebeobětování. Přestože se podmínky pro dělníky od 60. let o něco zlepšily, posun není výrazný. V porovnání s jinými zahraničními sirnými doly, kde je těžba převážně prováděná stroji, popřípadě s bezpečnostními pomůckami, tragické pracovní podmínky bijí do očí.
Rajská budoucnost
Ti šťastnější z dělníků přesedlali na stále rostoucí cestovní ruch, a ačkoliv se stejně vydávají do nebezpečných plynů vulkánu, jsou již pořádně chráněni, neničí si páteř nadměrným nákladem a hlavně domů přinesou mnohonásobně více peněz. Dělník si totiž za 12 hodinovou šichtu odnese jen přibližně kolem 250 - 350 Kč, což je dokonce méně, než zaplatí jediný turista za výpravu k jezeru. Rostoucí návštěvnosti svědčí především rajský ostrov v dosahu.
Na videu je nepřesně uvedeno, že Kawah Ijen je jediným místem na Zemi, kde můžete fenomén modré lávy spatřit. Safírové plameny je možné vidět například i v NP Yellowstone v USA nebo na Islandu. Jávský vulkán je z nich ale nejstabilnější.
Bali je totiž jedním z nejnavštěvovanějších ostrovů světa, nesmí chybět v žebříčcích překrásných ostrovů a všemožných bucket listech internetových nomádů, před pandemií lákal přes šest milionů zahraničních turistů ročně a čísla se již opět k této hodnotě šplhají. Návštěvníci tak jeden den ze své dovolené v pozemském ráji zasvětí pohledu do útrob pekel. Díky zvědavým návštěvníkům, ale před sebou mají všichni těžaři ďáblova bohatství zářnější budoucnost. Stávající generace se odvažuje i doufat, že budou tou poslední.