V atmosféře není žádný kyslík a intenzita slunečního svitu je poněkud nižší než ta, na kterou jsme zvyklí. Pevninu kolem vás tvoří nekonečné plochy písku a černého kamene nad nimiž se tyčí aktivní sopka. Nad nehostinnou krajinou vidíte vycházet Měsíc, ale zdá se mnohem větší,“ popisují Petr Dvořák a Svatopluk Skoupý Zemi v době, kdy se na naší planetě objevily sinice. Tedy zhruba před třemi miliardami let. Málokdo si uvědomí, že sinice patří mezi bakterie.

Kyslík

Sinice jsou právě těmi organismy, kterým vděčíme za kyslíkovou atmosféru. A těmi, které hygienici vidí, když v létě vydávají upozornění, že voda není vhodná ke koupání. Sinice produkují kyslík, což byl ve své době odpadní a jedovatý produkt, který způsobil jednu z globálních katastrof. Bublinky kyslíku produkované sinicemi můžete vidět v kalužích (viz úvodní fotografie pořízená na Mariánské skále v Ústí nad Labem). Díky sinicím se planeta prudce ochladila a po dobu 200 milionů let byla v podstatě zamrzlá.

Jedovaté koupání

Vodní květy v rybnících narůstaly již za rybníkáře Šusty na konci 19. století. Ve dvacátém století začali rybáři rybníky přihnojovat i anorganickými hnojivy, čímž do vody dodali další a mnohem významnější zdroj živin. Rybníky, ve kterých se intenzivně hospodaří a produkce kapra dosahuje 500-1000 kilogramů na hektar, jsou všechny vysoce eutrofní až hypertrofní,“ napsala Jaroslava Komárková v časopise Vesmír. Velmi zjednodušeně se dá říct, že chovné rybníky jsou díky přihnojování velmi nevhodné ke koupání.

Přesto může docházek k tak bizarním situacím, že u chovného rybníku stojí kemp. Nevěříte? Jeďte se podívat na rybník Chmelař u Úštěka.

Více o sinicích se dozvíte zde.

Zdroj: Youtube

Bohužel, přihnojování, tentokrát nechtěné, se týká i mnoha jiných nádrží a jezer, kam se dostává hnojivo spláchnuté z polí. Spolu se zvyšujícími se teplotami, které sinicím prospívají, a prudkými dešti, kterých podle meteorologů může přibývat taky, se mění podmínky pro zdravé letní koupání.

Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i projevy: od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy. I když vážné zdravotní problémy způsobené sinicemi při vodní rekreaci jsou poměrně vzácné, není vhodné toto riziko podceňovat, neboť jsou známy případy úhynu zvířat napájených takto kontaminovanou vodou. Lidé při koupání často nechtěně vypijí trochu vody a s ní i přítomné sinice a jejich toxiny, ohroženější jsou děti,“ vysvětluje na svém webu Státní zdravotní ústav.

Pozor na děti

Pokud se koupete ve vodě, která má zelený zákal nebo dokonce se v místech, kam foukající vítr nahromadil tzv. zelený květ, v zájmu vlastního zdraví se po koupání omyjte čistou vodou. Odstraníte tak řasy a sinice, které ulpěly na pokožce.

Nejvyššímu riziku jsou vystaveny děti, které si mohou hrát v místech, kde jsou sinice přihnány větrem, a koupající, kteří nechtíc část znečištěné vody spolknou. Sinice jsou na Zemi extrémně dlouho a už od svého počátku zásadním způsobem ovlivňují běh života na Zemi. Vděčíme jim za kyslík a život, ale taky za ekzémy a smutné přešlapování u hladiny rybníka pokrytého zeleným povlakem.

Související články