Série nevysvětlitelných úmrtí tuleňů kuželozubých (Halichoerus grypus) na pobřeží Západního Pomořanska pokračuje. Koncem října byla na jihovýchodě Rujány objevena další tři mrtvá zvířata. Budou převezena na Státní úřad pro zemědělství, bezpečnost potravin a rybolov (Lallf) v Rostocku na pitvu, jak potvrdil tamní ředitel Stephan Goltermann. Počet mrtvých tuleňů v této oblasti se tak od začátku října se tak zvýšil na 31 kusů.
Náznaky smrti utonutím
Úřad Lallf již tři uhynulá zvířata vyšetřil, navenek byla nezraněná a dobře živená. Střeva byla také zcela v pořádku, ale v plicích zvířat byla nalezena pěna nebo překrvení. Ty by mohlo ukazovat na kardiovaskulární selhání, ale také utonutí. Druhé jmenované je však velmi obtížné prokázat, protože je třeba vyloučit mnoho věcí. Zvířata neměla žádné otisky sítí ani stopy po škrcení.
Podívejte se na autentické záběry tuleňů na Baltu
Další vyšetření probíhají
Dalších jedenáct zvířat již bylo vyšetřeno v Oceánografické muzeu ve Stralsundu, osm z nich minulý týden v Büsumu ve spolupráci s odborníky z tamního Institutu pro výzkum suchozemské a vodní fauny (ITAW). Kurátorka Muzea mořských savců Judith Denkinger hovořila v souvislosti se třemi původně zkoumanými zvířaty o stopách možného utonutí. Většina zvířat byla dospělá, vážící kolem 150 kilogramů a asi dva metry dlouhá, a všechna byla dobře živena. Denkinger nevylučuje, že se zvířata mohla zaplést do rybářských pastí, takzvaných vrší, ze kterých se nemohla dostat ven. Výsledky vyšetření tkání zatím nejsou k dispozici, žádné infekční choroby ale u uhynulých zvířat zjištěny nebyly. Oceánografické muzeum a biosférická rezervace jihovýchodní Rujána podaly trestní oznámení na neznámého pachatele.
WWF bije na poplach
World Wildlife Fond je znepokojený a požaduje, aby byly zveřejněny všechny výsledky vyšetřování. „Naléhavě potřebujeme identifikovat zdroje nebezpečí a podniknout okamžité kroky,“ vyjádřil se Finn Viehberg, vedoucí kanceláře Baltského moře nadace WWF ve Stralsundu. Jako preventivní opatření požadoval dočasné uzavření rybích pastí v postižených pobřežních oblastech. „Dokud není jasné, za jakých okolností tuleni zemřeli, jsou úřady povinny přijmout preventivní opatření.“ Po celé zemi by měly být zavedeny výhradně pasti bezpečné pro tuleně. Kurátorka Judith Denkinger uvedla, že takové speciální pasti na ryby jsou zatím povinné pouze v Greifswald Bodden, ale jinde ne. Nicméně i v Greifswald Bodden byl nalezeni uhynulí tuleni.
Návrat největší německé šelmy
Ve 20. století byli v Baltském moři tuleni kuželozubí téměř vyhubeni. V 80. letech byla zavedena první ochranná opatření a od té doby populace roste. Podle WWF se nyní v Baltském moři opět vyskytuje přibližně 42 000 tuleňů kuželozubých. Což je však stále méně než polovina původního stavu, vědci předpokládají, že kdysi v této oblasti žilo asi 100 000 zvířat. Tuleň kuželozubý je největší v Německu žijící šelmou.