Čistý vzduch a neposkvrněná příroda

Základem je čistý vzduch, protože v Sikkimu nenajdete žádný těžký průmysl. Ostatně jde o nejméně zalidněný indický svazový stát. Už jen samotný fakt, že 35 % území zabírá národní park (v Česku 4 národní parky zabírají 1,5 % území) ukazuje na to, že milovníci přírody se tady mají na co těšit. Jenže snaha o „ekologičnost“ země jde ještě dál. Zatímco Evropa „řeší“ ekologii mezinárodní recyklací odpadů a snahou o uhlíkovou neutralitu, Sikkim si snahu o co „nejekologičtější zemi“ vzal osobně.

Více včel a žádná chemie

V roce 2016 se indický Sikkim stal prvním plně ekologickým státem na světě, jehož cílem je zachovat místní životní prostředí, chránit křehké ekosystémy a bohatou biologickou rozmanitost a zajistit zdravější život pro své obyvatele. Všech 760 km²
zemědělské půdy v tomto bývalém nezávislém království, které se rozkládá mezi Nepálem, Bhútánem a Tibetem, je certifikováno jako ekologické, se zákazem dovozu nebo používání chemických vstupů. Podle místních úřadů je jedním z prvních přínosů ekologické revoluce zvýšení populace včel a dalších volně žijících živočichů a omlazení mělké a vyprahlé půdy v Sikkimu,“ informuje Matteo Fogotto na serveru New Scientist.

Podívejte se na venkovský život v Sikkimu.

Zdroj: Youtube

Organické jídlo

To, co jsme zvyklí si u nás připlatit, neb jde o vzácnost, tedy organické suroviny, má být v Sikkimu normou. Takže kromě čistého vzduchu a fyzických výkonů během výletů (Sikkim je poměrně hornatá země) si každodenně dopřejete i porci organického jídla. Totéž platí i o čaji. Nemá sice takovou image jako čaj sbíraný v nedalekém Darjeelingu, který je považovaný za „šampaňské mezi čaji“. Vzhledem k tomu, že Sikkim je ekonomicky závislý na cestovním ruchu, tak jeho ekologická politika by mohla být pro euroatlantické cestovatele velkým lákadlem.

Zemědělství na prvním místě

Turisté jsou běžně zvyklí kupovat si vodu, často proto, že mají strach ze zdravotně závadné vody z přírodních zdrojů. V Sikkimu je ale prodej vody v plastových lahvích zakázaný. Totéž platí pro výrobky z polystyrénu. K ekologii patří i odpadní vody. „V každé vesnici Sikkimu, bývalé monarchie připojené k Indii v roce 1975, jsou lidé hrdí na to, že jejich stát je prvním a jediným indickým státem bez otevřené kanalizace, což začátkem tohoto měsíce potvrdil celonárodní průzkum hygieny, který provedla centrální vládní agentura National Sample Survey Office,“ napsal Shantanu Nandam Sharma v The Economic Times už v roce 2016.

Co mnohé našince naopak nepotěší, je pokuta za kouření ve veřejných prostorách. Něco podobného platí u nás (nádraží, restaurace), naučili jsme se s tím ku prospěchu vlastního zdraví žít. V praxi to znamená, že malé krůčky směrem ke zdravému životnímu stylu mají smysl. Jenže v Sikkimu místo malých krůčků rozběhli rychlý sprint.

Zdroje: New Scientist, The Economic Times