Masajský kmen v Keni je přísná patriarchální společnost, kde muži vedou a drží veškerou rozhodovací pravomoc. Tradičně je úlohou ženy sledovat všechna mužská rozhodnutí, zatímco zůstává doma, stará se o děti a vykonává domácí povinnosti.
Na safari a do vesnice
Hlavním lákadlem dovolené v té „pravé Africe“ jsou safari. Kdo by nechtěl vidět a vyfotit lva, geparda, zebru, pakoně nebo žirafu v jejich přirozeném prostředí. Druhou častou zastávkou jsou masajské vesnice. Kdo je navštívil, ten ví, že se jedná o kmenové uspořádání s přísně rozdělenými rolemi. Muži loví a ženy se starají o děti a vaří. Byť mají ženy hluboké znalosti týkající se prostředí a přírody, které je obklopuje, právě struktura společnosti jim znemožňovala dát své znalosti a zkušenosti do služeb ochrany přírody. Jenže teď už je to jinak. Mají svůj Lion Team.
Myslíte si, že lev je král africké savany? Podívejte se, jak mu dokáží hyeny komplikovat život.
Lioness Team
V roce 2019 vykročila skupina mladých masajských žen, aby se postavila těmto dlouholetým genderovým rolím. Sponzorovaný Mezinárodním fondem pro dobré životní podmínky zvířat (IFAW) vytvořil Team Lioness první jednotku výlučně ženských rangerů v Keni.
Protipytlácké hlídky
Masai Mara
Mladí gepardi v Masai Mara
Národní rezervace Masai Mara (psáno též Maasai Mara) je rozsáhlé chráněné území na jihozápadě Keni, která na jihu přechází v národní park Serengeti v Tanzanii. Název rezervace je po Masajích, původních obyvatelích této oblasti, a místní řece Mara.
Ženy z týmu Lvic jsou součástí jednotky rangerů, která chrání tradiční zemi obklopující národní park Amboseli v Keni. Jedná se o velký sociální průlom, protože muži vedou a drží veškerou rozhodovací pravomoc, zatímco úlohou žen je stát v pozadí. „Ženy z Lví hlídky jsou vycvičeny jako strážci proti pytláctví, fungující jako první obranná linie proti pytlačení slonů, lvů, žiraf, gepardů a další divoké zvěře,“ vysvětluje Megha Rana z Nyamboyo Technical School. Nejedná se ani o jednoduchou, ani o bezpečnou práci, protože pytláci v případě ohrožení neváhají obrátit své zbraně proti strážcům. Tyto masajské ženy byly prvními ženami v historii své komunity, které si zajistily zaměstnání mimo tradiční kmenové uspořádání. Jsou odhodlány změnit genderové role, aby ženy měly příležitost. „Ženám je dovoleno zůstat jen doma, starat se o své děti a rodit. Není nám souzeno zůstat jen doma. Ne. Jsme vzdělané, abychom přišly a změnily svět. Takže to je to, co právě děláme," řekla Purity Lakara, jedna z těchto prvních hrdých masajských rangerek.
Lví tým byl založen globálním neziskovým Mezinárodním fondem pro dobré životní podmínky zvířat (IFAW) na začátku roku 2019 poté, co vůdce masajské komunity Kiruyan Katamboi, láskyplně označovaný jako Mama Esther, vyzval organizaci, aby zaměstnala ženy z komunity jako rangerky. Jejich práce má natolik dobré výsledky, že se uvažuje o rozšíření o další masajské ženy. Kromě jiného má jejich práce i velké sociální dopady, protože osvětovou činnost zvládají mezi vesnickými ženami mnohem efektivněji a snadněji si získávají důvěru, než jejich mužští kolegové.
Zdroje: https://nyamboyotechnical.org/, CNN,