Zvíře čtvernohé, as jako naše kuna dlouhé a nízké, které z omylu na sebe obléklo kabát rybí, když pan Bůh zvířatům šat rozdával, ačkoli šupiny jeho, ne jako u ryb z látky koštěné neb skleněné, nýbrž pouze ze spečených chlupů k sobě se skládají.“ Tak definoval luskouna na straně 266 časopisu Živa (ročník 1854) novinář Eduard Grégr. Ten, kdo někdy luskouna viděl, ten musí přiznat, že se opravdu špatně popisuje a jeho nejjednodušší připodobnění je k obrovské šišce.

Nejpašovanější savec světa

Luskoun krátkoocasý

Rozšíření: Asie
Biotop:  travnaté území, tropický les
Potrava: bezobratlí (mravenci, termiti)
Rozměry: délka těla 44–48 cm, délka ocasu 16–33 cm, hmotnost 2–7 kg
Rozmnožování: březost 6–7 měsíců, samice rodí 1 mládě
Zdroj: zoo Praha

Čínský pašerácký gang luskounů dostal dlouhé tresty odnětí svobody. Ty se pohybují od 15 měsíců do 14 let, hodnota pašovaných zvířat je 17,6 amerických dolarů,“ píše Taiwan News. Nejednalo se o tchaj-wanské, ale africké luskouny a jejich šupiny měly pocházet z celkem 50 000 zvířat. Ani drakonické tresty neodradí pašeráky a lovce od dodávání luskounů na čínský trh. Podle čínské medicíny je luskoun téměř zázračné zvíře, zejména v oblasti erektilní dysfunkce. Impotentní a poloimpotentní Číňané věří, že konzumace luskouních šupin jejich problém pomůže vyřešit. Dokonce je tento přístup posvěcen i z nejvyšších vládních míst. Podle britského The Guardian čínská vláda nadále povoluje používání šupin pro tradiční medicínu navzdory slibům, že zakročí proti obchodu, který z luskounů udělal nejvíce nelegálně obchodovaných savců na světě. Zpráva agentury Environmental Investigation Agency (EIA) odhaluje online prodejní platformy, jako je eBay a Taobao, nadále inzerující produkty luskounů, zatímco velké farmaceutické společnosti, včetně přední China Beijing Tong Ren Tang Group, nabízejí podobné položky přímo na svých webových stránkách. „Čínský zákon o ochraně volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin hraje klíčovou roli při zajišťování komerčního obchodu s luskouními šupinami. Tento právní kontext legitimizuje spotřebu šupin v léčivech a na trhu. Tím stimuluje spotřebitelskou poptávku po výrobcích, které tlačí luskouny směrem k vyhynutí,“ píše se ve zprávě.

Luskouní šupiny jsou prostě pro Evropany neuvěřitelný byznys a pokud jej Čína požehnává, může to pro podivné, ale roztomilé tvory znamenat rozsudek smrti.

Podívejte se na tohoto vzácného a podivuhodného savce.

Zdroj: Youtube

Ve stínu pandy

Přestože luskouni nejsou tak nápadní a „profláklí“ jako pandy, přesto patří mezi taháky taipejské zoo. Je pravda, že pandu, mimo jiné i díky logu WWG (Světový fond ochrany přírody), zná každý. „Medvídek panda“ sice nepatří mezi medvědy, ale její černobílý klaunovský zjev lákal ke zfilmování. Animovaná Kung Fu Panda se dočkala hned několika verzí. Nic podobného se luskounům krátkoocasým nestalo. Pokud se vydáte na Tchaj-wan, rozhodně nevynechejte taipejskou zoologickou zahradu. Je velká a krásná a od luskounů k pandám to máte jen kousek.

Run Hou Tang a Guo Bao zplodili Šišku

Podobnost se šiškou dalo jméno prvnímu luskounímu mláděti narozenému v Evropě. Šiška se narodila v roce 2023 v pražské zoo. To, že k tomu došlo zrovna v Česku není náhoda. Česká republika má s Tchaj-wanem výborné mezinárodní vztahy, což sice velice nelibě nese Čína, ale nám to vyneslo luskouní pár, který se u nás rozmnožil. Luskouni krátkoocasí jsou totiž extrémně vzácní a dostat je do chovu vyžaduje spoustu úsilí i diplomatické obratnosti. V pražském chovu je samice Run Hou Tang a samec Guo Bao pocházející právě z Tchaj-wanu. Ve starších učebnicích najdete, že patří k chudozubým, v nových, pokud budou jejich autoři držet krok s poznáním získaného z genetických analýz, by už měli uvádět, že mají nejblíže k šelmám.

Přihlášení

Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Věříte, že luskouní šupiny pomáhají na potenci?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano 0
Ne 2
Hlasovalo: 2

Zdroje: Živa r. 1854, zoo Praha, Taiwan News, The Guardian, Environmental Investigation Agency