Kmotra liška
Liška je v českých pohádkách vykreslována jako chytrá až vychytralá. Není to náhoda. Lišky patří mezi nejčastější šelmy u nás a i přesto, že si na ně myslivci rádi vystřelí, což mohou činit celoročně, tak stále úspěšně přežívají. Ukrajina je nyní nebezpečná oblast, kam není možné si zajet na výlet, neboť na jejím území bezprostředně hrozí smrt. Jenže liškám válečná situace nebývale vyhovuje.
„Na Ukrajině je nyní zakázán lov, což vedlo k populační explozi lišek. Časopis Economist s odvoláním na data ukrajinských myslivců odhaduje, že se populace lišek zvýšila z 200 000 na 500 000 jedinců, což spolu s narušením vakcinační kampaně vede k šíření vztekliny,“ píše Ondřej Vrtiška Vesmir.cz
Podívejte se na příběh lišky Elišky.
Jedním z důvodů je její flexibilita a přizpůsobivost. Zvládne změněné podmínky i změnu ekosystému. Důkazem je přítomnost lišek na okrajích obcí a dokonce i v městských parcích. A nebojí se vlézt do kurníku ani v místě, kde je na dvorku pes a v domě lidé.
Přizpůsobivá a nebojácná
Liškám se u nás daří, a to se mohou lovit celoročně. „Stavy lišek, jak u nás, tak i v celé Evropě, jsou v současné době výrazně vyšší proti sedmdesátým létům minulého století. V České republice počet úlovků začal mírně stoupat po roce 1975 a přibližně po deseti letech se nárůst lovů začal zvyšovat výrazněji. Nejvyšší roční lovy lišek byly zaznamenány na přelomu 20. a 21. století. V následujících letech až do současnosti má výše lovu lišek snižující se tendenci,“ přibližuje podrobnosti Ivo Sýkora v časopise Myslivost. Není proto divu, že na Ukrajině, kde mají jiné starosti než lov lišek, se takto přizpůsobiví tvorové začali množit.
Ukrajinské lišky půjdou na Slovensko
Pokud se tento proces bude podobným směrem vyvíjet dál, začnou se ukrajinské lišky šířit do okolních zemí. Odrostlá liščata si budou hledat vlastní lovecké revíry. Na rozdíl od vlků jsou to po většinu roku (lišky s mladými jsou výjimkou) spíše samotářští tvorové a nežijí ve smečkách.
Liška obecná
Liška na sněhu
Liška obecná (Vulpes vulpes) je nejrozšířenější divoce žijící zástupce šelem. Oblast jejího přirozeného výskytu zahrnuje Eurasii, Severní Ameriku a severní Afriku. Jako extrémně nebezpečný invazní druh je vedena v Austrálii, kam byla zavlečena v 19. století, a na ostrově Vancouver. Zdroj: wikipedie
Z hlediska přírodních zákonitostí doputují ukrajinské lišky i na Slovensko. Nejedná se o invazní druh, lišky se vyskytují jak v Česku, tak na Slovensku přirozeně. Problémem je, že ukrajinské lišky mohou šířit vzteklinu, proti které se u nás úspěšně bojuje.
Na Ukrajině je nyní zakázán lov, což vedlo k populační explozi lišek
Ondřej V,rtiška, popularizátor vědy
Dokonce tak, že se vzteklina na našem území považuje za vymýcenou. Od roku 2002 se v České republice vzteklina nevyskytla, což je dáno zejména plošným očkováním zvířat. Něco takového se v současnosti na Ukrajině neděje. „Několik pozitivních případů ročně je hlášeno z Polska a Rumunska. Rizikovou zemí je dlouhodobě Turecko, kde jsou pozitivní nálezy hlášeny prakticky z celého území. Aktuálně je rizikovým územím také Ukrajina. Na začátku dubna 2022 je hlášeno ohnisko vztekliny v příhraničí Ukrajiny s Maďarskem a Rumunskem,“ uvádí Národní zdravotní informační portál.
Zdroje: Economic and Sociology, Vesmir.cz, Českomoravská myslivecká jednota, NZIP