Mezitím, co většina obyvatelstva stále čeká na efekt tání ledovců a vědci neúnavně vypočítávají a předpovídají, za kolik desítek let bude lidstvo v pekelné louži, Itálie se Švýcarskem oteplování čelí již nyní.

Ztráty a nálezy Matterhornu

Alpské ledovce tají vysokou rychlostí, a ač došlo v roce 2023 k menšímu úbytku než v roce předchozím, 4% ztráta objemu ledové masy je stále vysoká. Už od roku 2014 to za výsledek má čas od času objevující se šaty pohřešovaných horolezců nebo alespoň jejich vybavení. V roce 2022 dokonce ledovec Aletsch ze svého mrazivého zajetí propustil trosky letadla. „Nejdřív jsem viděl křídla, pak sedadla támhle. Viděl jsem pouzdro na brýle. Krém Nivea a červenou čepici a rozdělené poškozené předměty,“ říká Dominik Nellen, pilot, který objevil trosky letadla.

Posuny hranic názorně předvedeny ve videu.

Zdroj: Youtube

Během zkoumání poničených částí i lidských ostatků se podařilo identifikovat let z června 1968, kdy náraz čekal i Československou republiku. Jiné ostatky patřily například německému neznámému horolezci zmizelému v roce 1986, od roku 1970 pohřešovanému Britovi Jonathanu Convillovi, nebo od stejného roku pohřešované dvojici horolezců z Japonska.

Když vás ledovec tlačí ze země

Nyní však řeší ještě hlubší problémy. Zmizení ledovce už totiž dosáhlo takového bodu, kdy mění i krajinu kolem sebe. Itálii a Švýcarsko to dohnalo až k úpravě hranic, které byly pohybem ledových stěn posunuty.Ve vysokých horách jsou významné úseky italsko-švýcarské hranice určeny rozvodím, které představuje linie hřebene ledovců, sněhových polí a věčného sněhu,uvedla švýcarská vláda. „S táním ledovců se však tyto přírodní prvky vyvíjejí a nově vymezují státní hranici, když je dynamicky definována.“ Posunem desek se i rozvodí pozměnilo, a to výrazně. Například oblíbená italská chata Rifugio Guide del Cervino, která donedávna stála těsně u hranice, dnes se už nachází za ní a stala se tak chatou švýcarskou.

Související články

K podobnému posunu hranic mezi Itálií a Švýcarskem, ale už došlo. V roce 1940 byla hranice ještě o něco výš a Švýcarsko mělo o něco menší území. Jak nyní ledovce tají a „sklouzávají” z vršků hor stále níže, jeho území se stále rozšiřuje. V roce 2000 tak Itálie přišla i o lanovky, které připadly na Švýcarské území. A taky proto to vláda hlásila již ze začátku roku.

Evropa bez sněhové pokrývky

V posledních několika desetiletích dochází celosvětově k výraznému úbytku hmoty ledovců. Jedním z regionů, kde se ledovce zmenšují nejvíce, jsou evropské Alpy. Sledované alpské „referenční“ ledovce ztratily v letech 1997-2017 v průměru více než 24 m tloušťky, což odpovídá průměrnému ročnímu úbytku hmoty 1,2 kg na m2. V roce 2018 ledovce v Alpách ztratily dalších 1,5 m tloušťky ledu,” uvádí climate.copernicus.eu.

Alpské ledovce v proměnách času.

Nyní se sice žádné veliké změny nedějí (alespoň pro okolní země), při současném tempu již brzy budeme muset řešit následky vymizení evropských ledovců. To by mohlo mít za následek například výrazný úbytek vody z řek i velikou míru oteplení. A prognózy se stále zhoršují: „Údaje použité k sestavení scénářů se zastavily v roce 2022, kdy následovalo mimořádně horké léto. Je tedy pravděpodobné, že situace bude ještě horší než ta, kterou prezentujeme,“ uvádí Samuel Cook, výzkumný pracovník UNIL.

A skutečně, v hydrologickém roce 2023 jsme v Alpách zaznamenali rekordní úbytek ledovcové hmoty,“ dodává Inés Dussaillantová ze Světové služby pro monitorování ledovců UZH. Rok 2025 se tak má nést ve znamení ochrany ledových ploch a hledání řešení právě této složky kolabujícího současného klimatu.

Související články