Medvědí žluč měla léčit nemoci jako epilepsie, hemoroidy a bolesti srdce. „Na počátku 20. století vědci zjistili, že medvědí žluč, tekutina vylučovaná játry a ukládaná ve žlučníku, obsahuje značné množství kyseliny ursodeoxycholové - více než u jiných zvířat, například prasat nebo krav. Je lékařsky prokázáno, že tato kyselina pomáhá rozpouštět žlučové kameny a léčit onemocnění jater,“ píše Rachel Fobar v National Geographic. Není proto divu, že se kolem získávání medvědí žluči rozjel brutální černý trh. Ostatně co udělal obchod s divokými zvířaty se světe si všichni pamatujeme z dob koronavirové pandemie. Tehdy byli ve hře netopýři.
Lov je nelegální, ale to lovce nezastaví
„Ilegálně chycení medvědi, kteří byli drženi v nelidských podmínkách, a dokud mohli přežívat ve svých malých klecích, byla jim opakovaně odebírána žluč. Kromě toho jsou zvířata často upytlačena, aby byla použita jako jídlo nebo dokonce jako domácí mazlíčci,“ píše o nešťastném osudu tohoto druhu asijského medvěda Eric Grundhauser na serveru Atlas Obscura. Na jednu stranu můžete u vodopádů přispět na ochranu medvědů, ale hned vedle se dají koupit krunýře nelegálně ulovených želv. Taková už je ale tato část Asie.
Od jelena k medvědovi
Slovo Kuang v názvu vodopádů znamená jelen a je vzpomínkou na legendu, kdy k vodopádu vytrysknuvšímu z díry chodil pravidelně pít zlatý jelen. Dnes už tady nejsou v okolí jeleni ani zlatí, ani obyčejní. Zato se můžete podívat zblízka na medvědy ušaté (Ursus thibetanus), kteří tady mají záchranné centrum. Měli totiž, podobně jako mnoho jiných zvířat, tu smůlu, že se dostali do hledáčku milovníků čínské medicíny.
Za barvu může travertin
Vodopády Kuang Si leží necelých 30 km jižně od laoského města Luang Prabang, jež je proslulé královským palácem a nočními trhy. Není proto divu, že si snadno najmete auto, dobrodružnější povahy motorku, a vyrazíte na výlet. Geologicky je zdejší podloží vápencové, konkrétně travertinové. „Travertin je různě intenzívně zpevněný, obvykle značně pórovitý sladkovodní vápenec ukládaný z vod studených i teplých pramenů (tzv. pramenit), obvykle za spoluúčasti rostlinstva (jež vodě odnímá CO2, a tím vyvolává srážení uhličitanu vápenatého). Kompaktní odrůdy travertinu se intenzívně těží jako dekorační kámen,“ udává Geologická encyklopedie. Normálně má bílou až mírně nažloutlou barvu. Zdejší „bělost“ spojená s nádherně čistou vodou dává jezírkům jejich namodralou barvu, které je způsobena světlem odrážejícího se od bílého uhličitanu vápenatého na dně a zpět nahoru skrz vodu bohatou na minerály.
Podívejte se na krásu vodopádů natočenou z dronu
„It is cool,“ pochvaloval si americký zamilovaný pár, přičemž slovem cool myslel jak super, tak chladný. V parném dni bylo ochlazení pod vodopádem opravdu příjemné. Voda byla na rozdíl od vzduchu „vlažná“. Jenže celé to mělo ještě jeden úžasný rozměr. Exotickou estetiku. Vodopády nedaleko bývalého královského města Luang Prabang v Laosu totiž ohromí každého. Modrá voda s mírně nazenalým odstínem v travertinových jezírkách láká ke koupání, a okolní příroda k výletu.
Bikiny zakázány
Vzhledem k tomu, že nadpoloviční většina obyvatel země (americká CIA udává 64,7 %) jsou buddhisté, není slušné koupat se v bikinách. Dokonce to přímo cedulka na stromě zahazuje. Ovšem vzhledem k návštěvnosti „západních“ turistů je vidět, že zákaz dodržovaný není. Kdo se nechce koupat, může vyrazit kolem vodopádů po značených stezkách, a protože některé jsou skutečně velmi strmé, možná se nakonec přece jen rád ponoří do chladivých vln. Ale bez námahy se na horní hranu vodopádů dostat nedá.
Zdroje: National Geographic, informační materiály turistické centrály v Luan Prabang, CIA.gov, Geologická encyklopedie, Atlas Obscura