Černobílá panda velká je specifickým a snadno poznatelným živočichem. Jde o poněkud zvláštní druh býložravého „medvěda“. Je natolik ikonickým druhem, že se z ní stalo logo Světového fondu na ochranu přírody. Zjednodušeně řečeno: panda je prostě nezaměnitelná. Jenže v Číně se v rámci jedné pandí populace objevili jedinci s hnědým kožichem.

Panda jménem Dabdan

První panda hnědá známá vědě byla samice jménem Dandan. Místní ranger našel nemocného medvěda v okrese Foping v pohoří Qinling v provincii Shaanxi v březnu 1985. Panda byla až do své smrti v roce 2000 držena v zajetí,“ přibližuje objev unikátně zbarvených pand Katie Hunt v materiálu publikovaném americkou CNN.

Jiné zbarvení srsti je natolik nápadný znak, že byly tyto pandy v roce 2005 uznány jako samostatný poddruh Ailuropoda melanoleuca qinlingensis, který je omezen na pohoří Qinling v nadmořských výškách 1300–3000 metrů. Znamená to, že hnědobílé pandy jsou v Qinlingu (střední Čína) endemické.

Rodinné problémy pand

Jedním z problémů, kterým pandí populace čelí, je skutečnost, že jsou jejich skupiny oddělené a jedinci z různých populací se k sobě nedostanou. To v praxi znamená zvýšené riziko příbuzenské plemenitby. Právě v pohoří Qinling se mutace genu způsobující hnědou barvu chlupů může šířit a teoreticky hrozí, že v dané skupině převládne. Biologové odhadují, že takto atypicky zbarvených jedinců může být až 300.

Vtipálkům sebrali vtip


Existuje vtip, že panda velká nikdy nemůže mít barevnou fotografii, protože je černobílá. Jenže to už neplatí. Unikátní zbarvení vedlo vědce k hledání příčiny. Zatím marně „ Jeho genetický mechanismus však zůstává nejasný od jejich objevu v roce 1985,“ napsali autoři odborné studie publikované v odborném magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Podívejte se, jak vypadá pokus o páření hnědobílé a černobílé pandy.

Zdroj: Youtube

Pandí střevo

Zatímco medvědi jsou šelmy, panda je čistý vegetarián, navíc zaměřená na bambusy. Je zkrátka extrémně vybíravá, což komplikuje její chov v zoologických zahradách. Jíst čistě vegetariánskou stravu vyžaduje mít jinak uzpůsobené trávicí ústrojí.

Ve srovnání tenkého a tlustého střeva (slepé střevo panda nemá) vyniká poměrně velká relativní délka tlustého střeva. Je to zřejmě adaptace na zpracování rostlinné potravy, která v něm podléhá bakteriálnímu rozkladu,“ píše Ivan Heráň v knize Zvířata celého světa – medvědi a pandy.

I tak má ale panda s potravou problém. Zatímco býložravá kráva má čtyři žaludky a dlouhá střeva, panda má žaludek jeden a její trávicí ústrojí není tak efektivní. Proto velká část nestrávené potravy odchází spolu s výkaly. A pandy, aby si udržely fyzičku, musí o to víc jíst.

Podle Heráně jsou pandy většinou velmi mírné, klidné a dají se snadno ochočit. Nicméně pravděpodobnost, že bychom nějakou pandu z Číny získali, se rovná nule. Čína používá pandy jako vyjednávací argument a dává je jen spřáteleným zemím, mezi které aktuálně rozhodně nepatříme. Ostatně nedostali jsme je ani v době úřadování Miloše Zemana, a to byl velký přítel čínského režimu.

Zdroje: CNN, SCI NEWS, PNAS, Dotyk.cz

Související články