Jedna eDNA

„Environmentální DNA (eDNA) je genetický materiál pocházející z vlasů, kůže, moči, výkalů, sliznic, slin, spermatu, krve nebo mrtvých těl organismů, které mohou být přítomny ve více či méně degradované formě ve vodě, půdě nebo sedimentech. DNA může přetrvávat v prostředí po různou dobu, od hodin v mírných vodách až po stovky nebo tisíce let v chladném, suchém permafrostu,“ vysvětluje skupina autorů ve studii, kterou publikoval respektovaný odborný magazínu Biodiversity and Conservation.  Co to znamená? Že vědci mohou nalézt fyzický důkaz nějakého vzácného tvora, aniž na něj skutečně narazí. Zní to jako pátrání v detektivce. To, že se pachatel vyskytoval na místě činu může prozradit jediný vypadlý vlas. Nebo v případě zlatokrta chlup nebo výkaly.

Zlatokrt - jeden z mnoha

Mnohem častěji se dozvídáme, že nějaký druh buď vyhynul, nebo mu vyhynutí hrozí. Jenže na svět se dá dívat i očima optimisty. Denně jsou nové druhy popisovány a občas se, podobně jako zlatokrt Wintonům některý objeví i když byl odborníky odepsán. Mezi nejhledanější druhy, kteří mají stále šanci na přežití patří například texaský slepý mlok Eurycea robusta, novozélandská pták laločník šedý, malý krysovitý savec z Kuby Mesocapromys nanus nebo ghanská myš druhu Leimacomys buettneri, která byla naposledy spatřena v roce 1890.

Podívejte se na podivného zlatokrta.

Zdroj: Youtube

Návrat mezi živé

Zlatokrt žije skrytým životem, což znesnadňuje jeho pozorování. Navíc byl desítky let neviděný, což přispívalo ke spekulací o jeho vyhynutí. „Známý pouze z typové lokality a nezaznamenaný více než 50 let. Existující důkazy jsou že se jedná o platný druh, který se vyskytuje v oblasti silně ohrožené radikální přeměnou biotopu v důsledku těžbou diamantů, takže je podle kritérií zařazen do kategorie kriticky ohrožený (pravděpodobně vyhynulý),“ píše Světový svaz ochrany přírody (IUCN) ve své Červené knize. Živočich se vyskytuje pouze v Jižní Africe, typová lokalita odkud byl popsán se nachází v Port Nolloth na západním pobřeží, byl znovu nalezen. Živý a zdravý.

Pes má nos zlatokrty nos

Zlatokrtů existuje přes dvě desítky druhů a ani odborník není v případě podobných druhů schopný na první pohled přesně určit, o který z nich se jedná. Rozlišit jdou díky analýze DNA, což platí i pro výše zmíněnou eDNA. Přesně to odborníci udělali. Navíc měli k ruce super pomocníka, border kolii zvanou Jesiie. Její supercitlivý čich a výcvik označil místo, kde se zlatokrti vyskytují, čímž biologům ušetřili pracné propátrávání velkých ploch. Jesiie to udělala z ně. Rychleji a s větší efektivitou. Pátrání pokračovalo, výsledek se dostavil a ze seznamu „vyhynulých“ druhů můžeme škrtnou další položku. Takže kdybyste se chystali do Jižní Afriky, vězte, že vás tam může čekat velmi vzácné překvapení v podobě „krtka se zlatý kožíškem“.

Zdroje: Biodiversity and Conservation, IUCN, Red Data Book