Lidé vyčerpaní z práce, utahaní fádním tempem každodenního života a přehlceni nekonečným to-do listem, od dovolené chtějí jediné - odpočinout si! Nemáme chuť ani sílu plánovat aktivní zábavné pobyty plné vědomostí, historie, hor, map a našlapaného programu. „Celý týden se budu válet na pláži!“ Kolikrát jsem tohle slyšela… Přesto ale po pár dnech nejsou pláž ani moře dostačující, Pokud cítíte, že se to týká i vás, možná bude nejlepší vyrazit na místa, která nabízejí hromadu možností, jako je provincie Málaga.

Pueblos blancos 

Pueblos blancos - vesnice maurského stylu z doby arabského vlivu na španělskou architekturu (8. - 15. století), které Jihu dodávají osobitý ráz a atmosféru dob dávno minulých. Bílá barva má chránit před horkými slunečními paprsky a dle místní tradice i před nemocemi, když ale brouzdáte malebnými uličkami při západu slunce, na nic z toho rozhodně nemyslíte. Vesnice jsou umístěny v kopcích a jsou protkané úzkými romantickými uličkami, náměstíčky i kašnami.

Málaga nabízí krásy přírody, kulturu i pláže. Je jen na vás kam vyrazíte:

Zdroj: Youtube

Na dovolené v Andalusii (i za hranicemi provincie Málagy) jistě počítáte s tím, že vyrazíte objevovat krásy arabské architektury. Ať pojedete do Sevilly, Granady nebo Córdoby, budete unešeni a s otevřenou pusou budete procházet chrámy, kostely, hrady i příbytky. A přestože byste je rozhodně neměli minout, někdy se nechcete protloukat davy turistů a stavět se na špičky, abyste viděli aspoň střechu. Proč tedy nezaměnit tzv. bílé čtvrtě velkých měst za opravdové vesnice, které kromě památek také mohou nabídnout klid, setkání s místními, aleje citrusovníků nebo roztomilá náměstíčka?

Ani nemusíte moc bedlivě vybírat. Na mapě si jednoduše utvořte pomyslný trojúhelník mezi Sevillou, Malagou a Cadiz a prostě jen vyrazte do některé z vesniček uvnitř. Pokud přece jen stojíte o typy, pak doporučuji vyrazit do proslulé Rondy a z ní do okolních obcí. Zahara, Algodonales nebo Setenil de las Bodegas jsou rozhodně sázky na jistotu a ani ne daleko za hranicemi provincie! Pokud vám přece jen nevadí více městský nádech, můžete vyrazit podél pobřeží přilehlých vesnic Málagy, které jsou ve svých historických částech stejně tak běloskvoucí. Což v kontrastu s veselým barevným pobřežím možná o to více překvapí.

Související články

Embalse del Conde de Guadalhorce

Dalším tipem, který rozhodně nesmíte minout je Caminito del Rey, kterou najdete v kdejaké cestovatelské příručce i blogu. Krásná, dobrodružná a snadno dostupná túra pro všechny, které omrzí povalování se na pláži. Ale otrávit může nejen vylehávání, ale taky slaná voda sama. Co tedy na tento dobrodružný zážitek vyrazit o něco dříve a před ním si vychutnat koupání v průzračných vodách nedaleké nádrže Embalse del Conde de Guadalhorce? Horké sluneční paprsky, čerstvý vzduch prosycen vůní borovicových hájů a hlavně osvěžující průzračná voda bez nánosů špíny a čumilů, tvoří příjemnou alternativu, jestliže moře začne být příliš slané. Jen si dejte pozor, ať na Caminito nevyrazíte moc pozdě, vstup do chodeb je totiž časově omezen!

Sierra de Almijara

Další možností je prostě jen vyrazit do hor! Přece jen je to pořád Španělsko - jedna z nejhornatějších zemí Evropy. Sierra de Almijara je výškou i rozlohou menší pohoříčko, jehož vrcholy nedosahují ani 2 000 m. Nejvyšším vrcholem je Navachica s nadmořskou výškou 1831 m. Velkou výhodou ovšem je, že přímo sousedí s plážemi kolem Malagy, a dokonce zde funguje i autobusová linka přímo do jedné z horských obcí Frigiliana. Říká se, že uličky Frigiliany jsou jedny z nejkrásnějších mezi bílými vesničkami a to možná i pro nádherné výhledy do údolí nebo dokonce na moře.

Na náměstí plném kaváren a restaurací, kde si své místo musíte vybojovat ostrými lokty, je umístěn i památník tří náboženství. Křesťanství, judaismus i islám zde v souladu žijí vedle sebe, ačkoliv historie byla podstatně krvavější. Většina turistů ovšem končí zde, a proto je tohle pohoříčko prázdné a připravené Vám dopřát chvilku oddechu od únavných davů. Po cestách můžete narazit na otevřené nádrže vytvořených z horských pramenů, na hejna much a možná i hady, ale lidí těch tam je skutečně pomálu. 
 
Už jen stačí popřát šťastnou cestu a příjemné počasí a můžete vyrazit! 

Související články

Zdroje: jacothenorth.net, koktejl.cz, google.com