Je Himálaj v Pákistánu?

Zkušení čtenáři geografického časopisu se nachytat nenechají. Byť máme Himálaj spojenou s Nepálem, Indií či Tibetem, tak část tohoto pohoří skutečně zasahuje i do Pákistánu. Jenže solný důl Khewra, který najdete na koordinátech 32°38′52.58″N 73°00′30.22″E leží od Himálaje poměrně daleko. Podle Byznys Insider se v Pákistánu ročně vytěží asi 800 milionů liber růžové soli.

Takže správnější bude říct, že růžová sůl nepochází z Himálaje, byť to zní dobrodružně a „zdravě“, ale z Pákistánu. Jenže to už není tak cool.

Kde vzala růžová sůl svou barvu?

Obyčejná sůl se odborně nazývá halit neboli chlorid sodný. Každý z chemického vzorce rozklíčuje chlor a sodík, ať už kamenná nebo získaná z moře. Krystalický chlorid sodný je bezbarvý nebo bílý, průhledný, skelně lesklý a má krychlovou odlučnost. Kde se tedy v pákistánské soli bere růžová barva? Příčinou jsou příměsi minerálů, zejména železa, které tvoří zhruba 2 % objemu soli.


Pouhá 2 % příměsí rozhodně není moc. Dokonce je to natolik málo, že to nemá žádný zdravotní vliv, takže jediné, co je poznat, je právě ono narůžovělé zbarvení. Ale i to stačí k tomu, aby se „himálajská“ sůl prodávala výrazně dráž než sůl kamenná či mořská. Přičítají se jí nejrůznější zdravotní benefity, kterých neváhají využít šarlatáni s potravinovými doplňky.

Obyčejná sůl. Jen o hodně dražší

Na různých esoterických či pouze jen zdravotně podvodných webech se můžete dočíst, že růžová sůl z Pákistánu, prodávaná pod názvem Himálajská, nejen že zpomaluje projevy stárnutí, ale mimo jiné zlepšuje kvalitu spánku či dokonce podporuje správnou funkci ledvin.

Jenže přesný opak je pravdou. Přílišné solení zatěžuje ledviny a kardiovaskulární systém, a může vám zásadně uškodit. Tyhle „zdravotní benefity“ ale influenceři propagující růžovou sůl buď neznají, což je ten lepší případ, nebo záměrně zatajují.

Podívejte se na těžbu růžové soli.

Zdroj: Youtube

Přílišné solení neupravuje hladinu cukru v krvi, nepodporuje zdraví cév, kostí a respiračního systému. Jenže na tyto nesmysly můžete narazit, podlehnout jim a na jejich základě si koupit předraženou sůl v domnění, že děláte něco pro své zdraví.

Důl Khewra

Podobně jako polský obří důl na kamennou sůl Wieliczka, tak i pákistánský důl Khewra má ve svých prostorách turistickou trasu a lázně. Byl by hřích takovou atrakci nevyužít. „Khewra nabízí prohlídky s průvodcem, repliky slavných staveb, jako je Velká čínská zeď a Minar-e-Pakistan v Láhauru, vlastní mešitu a poštu postavenou ze solných cihel a dokonce i léčebné lázně nabízející léčbu na bázi soli pro stavy, jako je astma,“ píše Katie Spalding v magazínu IFL Science. Zatím mají lázně kapacitu 20 pacientů, ale plány jsou na až pětinásobné navýšení.

Na otázku, proč je sůl z Pákistánu o tolik dražší než sůl z Německa nebo Polska je jednoduchá odpověď. Je růžová a má dobrý PR.

Související články