Lidstvo bylo na hraně konfliktu už několikrát. Máme zkušenosti s atomovými bombami v Hirošimě a Nagasaki, a současný jaderný potenciál je schopný vyhladit náš druh. To nám paradoxně brání atomové zbraně znovu použít. Zatím!
Smrtelně vážná spekulace
Kdyby v době útoků atomovými bombami měli Japonci nukleární zbraně, použili by je? Těžko říct, ale vzhledem k fatalistickému způsobu vedení boje do posledního muže zřejmě ano. Bizarní je, že zatímco muži v uniformách páchali sebevraždy a ženy skákaly z útesu, neboť prohru či vzdání se považovali za ostudu neslučitelnou se životem, císař Hirohito s jehož jménem na rtech umírali, to tak nebral. Vzdal se a podepsal bezpodmínečnou kapitulaci. Naštěstí. Zachránil tak nejen japonské, ale i americké životy a ukončil válku v Tichomoří. Jenže kdyby měl zbraň, kterou by mohl použít v odvetě, kdo ví, jaká by byla historie Japonska a Ameriky.
Kdo měří čas do černé půlnoci
V současnosti je válka, nebo alespoň smrtelné válečné napětí hned na několika místech, kde jaderné zbraně mají. Má je diktátor Putin, disponují jimi Indie i Pákistán, které si vzájemně dlouhodobě okopávají kotníky a provokuje jimi i Severní Korea. Hodiny posledního soudu ukazují hypotetický čas zbývající do jaderné katastrofy. V poslední době se k rizikům, které se započítávají do „pohybu“ hypotetické ručičky směrem k dvanácté hodině, patří i klimatické změny.
Čím je minutová ručička hodin blíže půlnoci, tím je svět zranitelnější vůči globální katastrofě. O umístění ručičky na hodinách rozhoduje výbor složený z odborníků na fyziku, ekologů a 15 nositelů Nobelových cen. Svět jak ho známe, by měl skončit ve chvíli, kdy Hodiny posledního soudu odbijí půlnoc. A podle odborníků zbývá posledních 90 vteřin.
Nepanikařme
V případě hodin posledního soudu jde hlavně o symboliku, protože předpovídání budoucnosti není naše silná stránka. Vzpomínáte, že v roce 2000 měla podle ekopanikářů dojít ropa a podle jiných alarmistů měly přestat fungovat počítače. „Specialisté“ na mayský kalendář měli jasno, v roce 2012 měl přijít soudný den a Erich von Dänikan zase předpovídal přílet mimozemšťanů. A přitom tady máme jen „obyčejnou“ válku a zrychlené klimatické změny. S tím vším si už lidstvo poradilo. Přežilo malou dobu ledovou - extrémní výkyvy podnebí euroatlantického prostoru mezi 14. až 19. století s vrcholem mezi lety 1638 až 1715, i dvě světové války.
90 vteřin
„Bulletin of the Atomic Scientists byl založen v roce 1945 Albertem Einsteinem, Robertem Oppenheimerem a vědci z Chicagské univerzity, kteří pomohli vyvinout první atomové zbraně v projektu Manhattan. O dva roky později členové vytvořili Hodiny soudného dne a každý leden za posledních 77 let členové Bulletinu hodnotili světovou geopolitickou a environmentální situaci a podle toho nastavili ručičky. A letos – stejně jako loni – jsme od půlnoci pouhých 90 sekund. Prohlášení Doomsday Clock týkající se stavu 90 sekund do půlnoci říká: „Zlověstné trendy nadále směřují svět ke globální katastrofě,“ vysvětluje Stuart Butler v britském magazínu Geographical. Ve hře je nejen rusko-ukrajinská válka, která svět znejistěla a dodávkami zbraní do ní vlastně zapojila značnou část světa. Jedni (země Evropské Unie, USA a další) dodávají zbraně Ukrajině, Severní Korea či Irán podporují zbraňovými systémy Rusko.