Je známá asi dvacet druhů lanýžů a nejeden z nich roste i u nás. Jelikož jde o velmi nenápadnou, většinou v podzemí rostoucí houbu, je těžké ji najít. Používají se buď speciálně vycvičení psi nebo prasata. Vepřům totiž připomíná jeho vůně jeden z neodolatelně přitažlivých feromonů.

Ovšem v jejich případě je potřeba být ve střehu, aby vzácnou houbu nezhltli nebo nezničili. Je dobré vědět, že se jim daří ve vápnité, mírně zásadité půdě, takže větší šanci máte u vápencových skal než v pískovcových skalních městech.

Lanýžová mykorhiza

Vzácný, leč v kuchyni velmi vítaný, a tedy i velmi drahý lanýž černovýtrusý roste v mykorhize s dubem (hlavně s dubem pýřitým), habrem, lískou či lípou. Pokud tyto stromy poznáte, tak v místech, kam dosáhnou jejich kořeny se šance na nález zvyšuje. Odborný výraz mykorhiza totiž označuje vzájemné soužití s houbového mycelia (nesprávně „kořínků“) s kořeny stromů. Tento druh vzácně může vážit až jeden kilogram. V časopise Vesmír z roku 1899 se o něm píše jako o houbě, která u nás není nikterak vzácná.

Související články

Lanýže v parku

Kromě jiného byly hlášeny nálezy lanýžů v parku hraběte Ervína Schönborna v Dlažkovicích. Jenže to se psal rok 1873. Na základě těchto zpráv byla do parku v roce 2010 uskutečněná mykologická výprava s cílem potvrdit výskyt vzácných hub, a to dokonce i pomocí rozboru DNA kořenů stromů. Kdyby tam nějaké lanýže byly, a v rámci mykorhizy komunikovaly, dala by se jejich tamní existence potvrdit.

Ovšem ukázalo se, že dnes už jsou dlažkovické lanýže minulostí. „Na území Česka se vyskytuje další kulinářsky významný druh lanýže, lanýž letní (Tuber aestivum), a dokonce jeho forma označovaná jako lanýž burgundský, který toleruje poněkud nižší teploty než lanýž černovýtrusý, a zdá se, že také lépe snáší zimní mrazy. I tento odolnější druh dává přednost teplejším oblastem našeho státu,“ vysvětluje na stránkách Vesmíru Milan Gryndler.

Jak pěstovat lanýže.

Zdroj: Youtube

„Na lanýžových farmách se přítomnost mycelia např. lanýže černovýtrusého (Tuber melanospermum) prozrazuje chudou nebo zcela chybějící vegetací v prostoru nad ním,“ píše Slavomír Valda v Mykologických listech. Jeho nálezy lanýže skvělého pocházejí například z Kokořínska, kde roste i bělolanýž obecný.

Už jste někdy ochutnali lanýže?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano Hlasů: 52
Ne Hlasů: 131
Hlasovalo: 183

Druhý jmenovaný se dá najít například i v Bílých Karpatech. O bělolanýži mimo jiné píše: „Plodnice jsou nepravidelně hlízovité, zbarvené šedobéžově až špinavě okrově. Rostou nezřídka hnízdovitě, často i vyčnívají nad povrchem půdy, ve všech lesích (pod buky, smrky aj.), v letním období, poměrně hojně.“ Kromě jiného se dá najít například na Berounsku. Ovšem je potřeba mít na mysli, že některé druhy lanýžů jsou u nás chráněné a jejich sběr je pokutován.

Proč lanýž voní

Mykolog Merlin Sheldrake popisuje způsob šíření lanýžů na nová stanoviště. Úzce to souvisí s jejich pronikavou vůní, která je například pro divočáky neodolatelná. „Jakmile lanýže něco sežere, mají vystaráno. Když se nějaké zvíře nechá zlákat k prozkoumání půdy, přijme roli přenašeče výtrusů a roznese je ve svých exkrementech po okolí,“ píše Sheldrake. Pod zemí nemohou lanýže spoléhat na šíření spor pomocí větru, a tak musí vonět tak silně, že jsou cítit i nad zemí, pod kterou jsou ukryté.

Nejedlý lanýž vydutý

Lanýž vydutý (Tuber excavatum) je světlé barvy a vyvíjí se v humusu. Ovšem najít ho není žádné terno, patří totiž mezi nejedlé druhy. V celé Evropě je velmi vzácný a vyskytuje se v nížinném až podhorském vegetačním stupni. Podle serveru myko.cz se často vyskytuje společně s lanýžem skvělým (Tuber fulgens). Za čerstva voní jako kukuřice.

Houbový milionář

Ital Luciano Savini se na houbařské procházce stal milionářem. Vlastně za to ani tak nemohl on sám, ale citlivý nos jeho psa jménem Rocco. „Nalezl totiž v zemi kousek od Pisy největší bílý lanýž století. Dosahoval váhy 1,5 kg a rekordní cenu 330 tisíc dolarů (přibližně 5 miliónů korun) za něj v aukci probíhající zároveň v Macau, Hong Kongu a Florencii zaplatil Stanley Ho – mimochodem král gamblingu vlastnící kasina v Macau a jeden z nejbohatších lidí v Asii. Výtěžek z aukce šel tradičně na charitativní účely,“ připomíná slavnou chvíli web svetlanyzu.cz.

Související články