Nejprve varování

Není těžké se dočíst, že houba čaga léčí rakovinu. Zní to ale příliš prvoplánově a jasně, než aby to byla pravda. Houba sama vypadá jako rakovinný nádor na břízách a podle popisů na webech o alternativních léčbách a náhražkách stravy to vypadá, že si koupíte namletou houbu a máte po problémech. Kdyby to tak bylo, měli by odborníci na onkologii o starost méně. Mohli by se z nich, v nadsázce řečeno, stát houbaři.

Co praví věda?

Vědecké studie potvrzují její účinnost při léčbě rakoviny, diabetu, zánětů a řady dalších zdravotních problémů. Funguje jako antioxidant a skutečně jsou prokázány její protirakovinné účinky. Ovšem nefunguje to tak, že si houbu nasypete do ranního kakaa. Nicméně vzrůstající poptávka po produktech z chagy, které jsou často sklizeny z divoce rostoucích jedinců, představuje hrozbu pro její přirozené populace.

Vědci navazují na tradici

Tato dřevokazná houba je v tradiční medicíně hitem po staletí, a to zejména v oblasti Sibiře, Číny a severní Evropy. Nově se dostala do centra pozornosti nejen pro vědce, kteří se snaží pochopit funkci jejich bioaktivních složek, ale i komerčních výrobců. V druhém případě je spíše důležité ono slovo „komerční“.

Choroš, často přezdívaný jako „černé zlato lesa“, obsahuje mimo jiné betulin, kyselinu betulinovou a inotodiol. Na ty se zaměřili vědci, kteří své výsledky publikovali ve studii, jež vyšla v Integrative Cancer Therapies. Jejich pokusy prokázaly, že látky v houbě obsažené skutečně vykazují měřitelnou cytotoxickou aktivitu. Na rozdíl od jiných hub, kde jsou sklízeny plodnice (tj. houby s výtrusy), chaga se sbírá ještě před tím, než začne produkovat spory.

Změna jména

Poprvé ji identifikoval a popsal M. Persoon pod jménem Boletus obliquus. Poté ji Elias Fries přejmenoval na Polyporus obliquus a Quélet změnil pojmenování na Poria obliqua. V roce 1927 Bourdot a Galzin posunuli chaos dál a změnili jméno na Xanthochrous obliquus. Její současné jméno Inonotus obliquus dostala od mykologa Pilàta. Čaga má šikmé póry - odtud pochází její druhové jméno obliquus.

Ohrožení v přírodě

Tento druh roste velmi pomalu a její sklizeň v pre-reprodukční fázi znamená, že nedojde k plnému vývoji a produkci spor, což může mít katastrofální dopad na její regeneraci v přírodě. Jen na Amazonu je více než 4 000 produktů obsahujících chagu, což svědčí o tom, jak velký trh se kolem této houby vytvořil. Z většiny se jedná o divoce sklizené houby, což zvyšuje tlak na přirozené populace. Google Trendy ukazují, že vyhledávání termínu „chaga“ se v létech 2009 – 2019 zvýšilo čtyřnásobně. Tento komerční boom však přináší s sebou otázky týkající se ochrany a trvale udržitelného využívání této vzácné houby.

Titulky jsou v češtině, takže si klidně pusťte video.

Zdroj: Youtube

Možná řešení: Kultivace a pěstování

Jeden z navrhovaných způsobů, jak zmírnit tlak na přirozené populace houby, je její kultivace. Ačkoliv se rezavec dá kultivovat v laboratořích, produkty z pěstovaných jedinců jsou považovány za méně účinné než ty, které jsou sklizeny z divoce rostoucích hub. Vědci však již začali experimentovat s pěstováním na živých stromech, což by mohlo poskytnout trvalou alternativu k divokému sběru. Může se stát, že komerční zájem zvítězí nad ochranou druhu a nakonec nebude co chránit. A odborníci z řad onkologů přijdou o možný slibný lék.