Otřesy, které se pravidelně objevovaly v intervalu devadesáti vteřin, se staly vědeckou záhadou. Nyní víme, co se stalo.

Tsunami co trvala 9 dní a každých 90 vteřin

Po dobu devíti dnů v odstupu minuty a půl zaznamenávaly seismografy otřesy tak pravidelné, až to vypadalo záhadně. Jenže záhada měla přirozenou, byť velmi nepravděpodobnou příčinu. V Grónsku došlo k obřímu sesuvu půdy, který vyvolala mega tsunami. Mluví se o výšce až 200 metrů. Jenže ta zůstala uvězněna ve fjordu a v pravidelném intervalu se odrážela od jednoho břehu k druhému. Pro lepší pochopení se podívejte na video.

Na videu je vidět, jak se tsunami odráží a putuje fjordem.

Zdroj: Youtube

K podobným sesuvům půdy podle vědců dochází častěji se změnou klimatu – protože ledovce, které podporují grónské hory, tají,“ vysvětluje vědecká korespondentka BBC Victoria Gill. Tady je potřeba vysvětlit, že největší ostrov světa je tvořený mimo jiné ledem, který tlačí na geologické podloží a jeho pohyb dává Grónsku tvar.

Pohybující se ledovce obrušují hory, vážou velké množství sladké vody a taky něco váží. Když se zřítilo 25 milionů kubíků ledu a skály, muselo to mít nějaký efekt. A tím byla právě zmiňovaná tsunami. Vědci je jednohlasně shodli, že bylo extrémní štěstí, že ve fjordu nebyla žádná loď.

Klimatická změna opět a scéně

Vědci tvrdí, že sesuv byl způsoben rostoucími teplotami v Grónsku, které rozpustily ledovec na úpatí hory. Tím se opět dostává do popředí klimatická změna a její konkrétní, měřitelné důsledky. Na jedné straně je nenápadný pohyb zvířat i rostlin směrem k vyhovujícím teplotním podmínkám - teplomilnější druhy postupují na severní polokouli více na sever a do vyšších nadmořských výšek.

Ustupující ledovce se taky dají snadno měřit. A pak je tady prudký pád desítek milionů tun materiálu. A příčina je stejná – oteplování planety. „Ledovec podpíral horu a ta se tak ztenčila, že prostě přestala držet," řekl doktor Hicks čímž vysvětlil onu „ledovcovou podporu hor“.

Podle Kristiana Svenneviga z National Geological Surveys for Denmark and Grónsko (GEUS) se jedná v Arktidě o stále častější jev. „Jsme svědky nárůstu obřích sesuvů půdy způsobujících tsunami, zejména v Grónsku," řekl BBC News. Přestože se událost odehrála loni konkrétně 16. září 2023, teprve teď se podařilo ji detailně vysvětlit.

Klimatické změny jsou hnací silou zpětné vazby mezi kryosférou, hydrosférou a událostmi hromadného sesuvu a signály, jako je ten, který autoři pozorovali, mohou poskytnout jiný způsob pochopení těchto interakcí,“ napsal Brent Grocholski ve studii, která vyšla v prestižním Science v níž popisují podrobnosti události, která začala tím, že se do Dicksonova fjordu zřítila ledovcem vyvolaná lavina kamení a ledu o objemu 25 × 106 metrů krychlových.

Související články