Geotermální energie má potenciál poskytnout stálý zdroj energie bez emisí, který je k dispozici nepřetržitě. Proměnit geotermální energii z hlubin na hlavní zdroj výroby energie by mohla pomoci kontroverzní technologie hydraulického štěpení (frakování).
9 km do hlubin Země
Ukazuje se, že geotermální energie, tedy energie z hlubokých vrstev Země, by mohla být ústřední složkou globální energetické transformace. Díky moderním technikám hloubkových vrtů z ropného a plynárenského průmyslu je nyní možné těžit horkou horninu v hloubkách 3 000 až 9 000 metrů a používat ji jako zdroj čisté energie.
Projekt z Utahu
Podle technologického časopisu Inside Climate News americká vláda nedávno schválila velký projekt, Fervo Energy Project v Utahu, který by měl prostřednictvím geotermální energie generovat až dva gigawatty energie, dost na to, aby napájel dva miliony domácností. To by mohlo být předzvěstí další etapy geotermální energie a zpřístupnit udržitelnou výrobu energie i pro nové regiony, nezávislé na sopečné činnosti.
Geotermální energie pro Litoměřice
Věci se ale nedějí jen v USA, první dva vrty se v lednu 2024 začaly vrtat i v Litoměřicích v rámci mnoho let chystaného geotermálního projektu SYNERGYS. Ten si v průběhu následujících pěti let vyžádá více než jednu miliardu korun a v roce 2027 by mělo dojít ke zkušebnímu provozu. Projekt má v prvních fázích primárně vědecký, výzkumný charakter. Konečným cílem je ale vybudování komplexního energetického systému s navzájem provázanými funkčními technologiemi pro dodávku obnovitelného tepla a elektrické energie pro veřejné budovy a tepelnou síť. Česká republika v oblasti geotermální energie patří zatím mezi nejméně rozvinuté země v Evropě, ačkoliv má srovnatelný potenciál s většinou evropských států.
Ohřeje nová linka pražského metra i domy? Podívejte se sami
Zdroj energie, co nikdy nespí
Klíčovou výhodou geotermální energie ve srovnání s jinými obnovitelnými energiemi, jako je větrná nebo solární energie, je její stálá dostupnost. Geotermální elektrárny poskytují spolehlivou elektřinu nepřetržitě, bez ohledu na počasí nebo denní dobu, což je činí obzvláště atraktivními pro průmyslové využití a datová centra, která vyžadují stálý zdroj energie. Díky novým technologiím může geotermální energie pružně reagovat na kolísání poptávky po energii a pomáhat tak zajistit stabilitu elektrické sítě. Navíc jakmile je infrastruktura vybudována, již prakticky nevznikají žádné emise CO₂.
Nové možnosti díky ropným technologiím
Desetiletí vývoje v ropném a plynárenském průmyslu přivedly vrtné technologie na takovou úroveň, kterou lze nyní využít pro geotermální energii. S pomocí technologií, jako je hydraulické štěpení neboli frakování, lze zvýšit účinnost geotermálních elektráren, jelikož optimalizuje dostupnost a přenos tepla z hlubokých vrstev horniny.
Pokud by do geotermální energie vstoupily ropné společnosti, mohly by přinést velkou část finanční prostředků a technických zdrojů pro rozvoj rozsáhlé sítě pro geotermální energii. Vědci odhadují, že při masivní expanzi by geotermální energie mohla do roku 2050 pokrýt až 80 procent světové poptávky po elektřině a více než 100 procent poptávky po teple.
Frakování
Schéma frakování
Hydraulické štěpení (frakování z anglického výrazu hydraulic fracturing, zkráceně fracking) je postup těžby, při kterém se do křehkých sedimentárních hornin vtlačí směsice vody, písku a chemikálií. Přetlak horniny roztříští, písek je udrží otevřené a chemikálie usnadní migraci tekutin. Pukliny umožní uvolnění tekutin z horniny (v první řadě zemního plynu a ropy) do větších ložisek a jejich čerpání. Efektivita frakování zatím není příliš velká, získá se jím jen 10 až 12 procent skutečného obsahu surovin. Je však možno jej používat i pro těžbu ze značně hlubokých ložisek. Hydraulické štěpení má své zastánce i odpůrce, kteří upozorňují na ekologické škody a nebezpečí způsobené chemikáliemi a také větší riziko vzniku zemětřesení.
Žádná novinka
Výhody geotermální energie přitom nejsou žádnou novinkou, již v roce 2006 studie MIT zdůraznila obrovský potenciál geotermální energie pro zásobování energií. Zatímco využití geotermální energie se dosud omezovalo na oblasti s vulkanickou činností, jako je Island, další rozvoj geotermální energie by mohl umožnit její rozšíření po celém světě. Pokud by se podařilo hloubkovými vrty otevřít přístup i pro regiony na méně „horké půdě“, mohlo by to hrát důležitou roli při dekarbonizaci globálního trhu s energií. Projekty jako Fervo Energy ukazují, že tato technologie se již neosvědčuje pouze v teoretické rovině, ale i v praxi.
Cesta k širokému využití geotermální energie ale přinese spoustu výzev. Aby se geotermální energie stala hlavním zdrojem energie, jsou nezbytné velké investice do infrastruktury. Pro dosažení globálních klimatických cílů by bylo nezbytné masivní rozšíření těžebních kapacit, srovnatelné s boomem těžby břidlicového plynu v USA.