Psychologický trik
Nejspíš jste narazili v médiích na jedovatého „ohnivého červa“. Důležité je slovo „jedovatý“, které evokuje uštknutí, jako v případě hada, nebo bodnutí, podobně jako to umí štír. Jenže nic takového mnohoštětinatec Hermodice carunculata neumí. Nepodařilo se dohledat byť jen jediné úmrtí člověka, které by měl na svědomí.
Mnohoštětinatci mají štětiny, ale nemají jedovou žlázu
Jedovou žlázu má nejen zmije, štír, ale třeba i ptakopysk nebo varan komodský. Jak je vidět na fotografiích v naší galerii, tak hermodice má na těle velké množství výrůstků. Pokud na ni omylem šlápnete, mohou se vám zapíchnout do těla a zlomit. Tvořené jsou křehkým, ale tvrdým uhličitanem vápenatým. S trochou nadsázky se dá říct, že funguje podobně jako kopřiva, která vám do těla zabodne žahavé trichomy, které se v ráně ulomí a svědí. Lidé, kteří tvora objeví, si dokonce mohou přivodit nepříjemnost sami tím, že ze zvědavosti na až 15 cm velkého a pestře zbarveného tvora sahají. Ten se logicky brání.
,Je rozšířená v celém Atlantiku, Mexickém zálivu, Karibiku, Středozemním moři a Rudém moři,“ píší v odborném příspěvku Anja Schulz, Candace J. Grimes a Tiffany E. Rudek. Vzhledem k tomu, že má ráda spíše teplejší vody, tak se šíří dál se současným klimatickým trendem, ale jen stěží se dá říct, že „ohniví červi zaplavili pláže“, jak psala některá bulvární média.
Jenže pláže nejsou zrovna prostředím, které by hermodicím vyhovovalo. „Navíc se zdá, že jejich početnost se řídí pokryvností substrátu; vyšší hustota hermodic byla totiž pozorována tam, kde je biodiverzita bohatší,“ píše skupina autorů ve studii, která vyšla v The European Zoological Journal. Výsledky této studie poslouží jako základní reference pro budoucí zkoumání invazního potenciálu druhu, který může fungovat jako biologický marker oteplování oceánu. Takže spíše ho najdete tam, kde má hermodice dostatek potravy, což pískové pláže nejsou.
Podívejte se na tohoto podivuhodného tvora v jeho přirozeném prostředí.
Jak je to s jedem hermodic?
Dlouho se předpokládalo, že hermodice žádný jed nemá, ale Aida Verdes, Danny Simpson a Mandë Holford ve studii, kterou publikoval odborný magazín Genome Biology and Evolution, popsali skupinu toxinů, které způsobují zánětlivé procesy a mohou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. Tento druh mnohoštětinatce člověka nenapadá, ale vlivem teploty vod se začal šířit, takže setkání s lidmi budou častější. Na rozdíl od jedovatého perutýna, který je rybou, taky se šíří a skutečně může člověka zabít, má hermodice „mediální“ výhodu. Vypadá jako červ, a to v médiích zabírá.