Fénix je ptákem, který se zas a znova rodí z popela. Alespoň v mýtech a bájích. Ale existuje něco mnohem skutečnějšího, hmatatelnějšího, než je bájný pták. Palmy rodu Phoenix, což se česky čte „Fenix“.

Datlovník český

Datlovníky známe ze subtropů a tropů, kde se pěstují skutečně ve velkém a na plantážích. Tam, kde se jim díky klimatu opravdu daří, tak se pěstují i jako okrasné stromy. Datle tak můžete levně koupit na trzích. Ovšem podle kultivaru mohou být taky pěkně drahé. Nicméně byly doby, kdy datlovníky, tedy konkrétně datlovník český (Phoenix bohemica) rostl i u nás. Jenže to bylo to bylo v dobách, kdy u nás bylo podstatně jiné klima. Dnes už ho známe jen z paleontologických nálezů.

Historie stará jako lidstvo

Není datlovník jako datlovník. Zatímco datlovník bezkmenný (Phoenix acaucalis) rozhodně není vysokou rostlinou, tak datlovník pravý (Phoenix dactylifera) je nápadný, vysoký strom dorůstající až 25 metrů. Jedná se o tak dlouho lidmi využívanou rostlinu, že se už zřejmě nedá určit původní oblast rozšíření. Palmičkám vyklíčeným z pecek se daří i v obyčejném paneláku. Zasazené byly tři pecky vyňaté z plodů koupených v Jordánsku. Výsledek? Vyklíčily a začaly růst.

Podívejte se, jak snadné je klíčení a růst datlové palmy.

Zdroj: Youtube

Historie pěstování se traduje už ze staré Mezopotámie. Doklady o jejím pěstování známe z  Asýrie i starověkého Egypta. V době, kdy Marie byla obtěžkána Ježíšem, bylo jasné, že už zušlechtěné plody budou v misce vedle kolébky zbožštělého nemluvněte. Rolníci a zemědělci v té době už měli za sebou čtyři tisíce let šlechtitelských pokusů, které měli přinést sladší a větší plody. V současnosti existuje okolo pěti tisíc kultivarů palmy, u které se využije snad úplně všechno. V plodech je v závislosti na šťavnatosti dužiny je až 75% sacharidů, něco tuků a vitamínů.

Ale to zdaleka není všechno. Vegetační vrcholy palem se jí jako zelenina, sladká šťáva z naříznutého stvolu samčího květenství či kmene se používá jako základ pro palmové víno, z listí se pletou rohože, koše i klobouky. Z listových řapíků se dělají provazy, a dřevo samotné se používá… no jako dřevo. Stavení materiál i palivo. Už pouhý obraz oné „fénixovy“ palmy je něco, co přináší zisk.

Související články

Elegantně štíhlý kmen bývá zdobený chocholem až osm metrů dlouhých listů. Jako symbol exotiky se vyskytuje reklamních prospektech a letácích. Jeho stylizovaná podoba neonově září na vývěsních štítech barů. A v přírodě se ohýbá na plážích i parcích celého tropického a subtropického světa. Od movitého Maroka, přes bohaté Bahamy a líbezný Libanon až po sebevědomou Saudskou Arábii. „Zpráva z roku 1916 uvádí, že v prostoru Garden Palace v Sydney se nachází pěkný exemplář této palmy. Je vysoká 36 stop, průměr kmene ve výšce 3 stopy od země je 3 stopy a rozpětí listů je 30 stop. Je stará přes 30,“ píše se v populárně naučném článku Canary Island Date Palms (Phoenix canariensis) in Australia: Introduction and Early Dispersal.

Ale je nutné se vydat až do tropů? Nikoli. Stačí si počkat na Mikuláše či období vánočních svátků a datle se objeví i na vašem stole. Ostatně jsou místa, kde datlovník slouží i jako vánoční strom. A pak může kdokoli zasadit pecky. Stoprocentní úspěch zaručený není, ale pravděpodobnost vyklíčení je vysoká. A až vám datlovník začne růst, můžete ho pojmenovat třeba Fénix.

Související články