Dr. Zoë Thomas, lektorka fyzické geografie na britské univerzitě v Southamptonu, prováděla v roce 2020 na Falklandských ostrovech terénní výzkum, když se od přítele dozvěděla, že na staveništi poblíž hlavního města Port Stanley byly z vrstvy rašeliny odhaleny kmeny stromů. „Říkali jsme si, že je to opravdu divné, protože jedna z věcí o Falklandách každý ví, je, že zde nerostou žádné stromy,“ řekla doktorka Thomas, vedoucí studie o Falklandách. „Ostrovy jsou ošlehané větry a pusté.“
Svědci z dávných časů
Doktorka Thomas a její kolegové se vydali na místo a začali „sbírat velké kusy dřeva“. Zbytky stromů, nacházející se téměř 6 metrů pod povrchem, byly tak zachovalé, že vypadaly jako naplavené dříví. Ale protože vědci dobře znali historii Falkland, věděli, že jejich pozůstatky nemohou být z moderní doby.
„To, že se našly zbytky kmenů a větví, nás přiměla přemýšlet, jak staré jen mohou být? Neboť jsme si byli jisti, že tam už dlouho žádný strom nerostl,“ dodala. „Přítomnost zkamenělin stromů naznačila, že ostrov byl kdysi domovem mírného deštného pralesa, dramaticky odlišného ekosystému od současného prostředí ostrovů,“ uvedli Thomas a její spolupracovníci v časopise Antarctic Science. Příběh tohoto skrytého lesa je však ještě starší, než si vědci původně mysleli.
Lesy tu sice nejsou, přesto je na podmanivých Falklandských ostrovech hodně k vidění
Analýza prastarého lesa
Ukázalo se, že pozůstatky stromů jsou příliš staré pro radiokarbonové datování, které může určit stáří organické hmoty až do 50 000 let. Pozornost mezinárodního týmu vědců se proto obrátila na mikroskopický pyl a spory nalezené v rašelině. Zbytky dřeva a vzorky rašelinových vrstev převezli k laboratornímu testování na australskou univerzitu Nového Jižního Walesu, kde použili elektronový mikroskop. Současně také analyzovali spory zhutněné a utěsněné ve stejných vrstvách rašeliny jako dřevo. Pylové záznamy vedly k závěru, že kmeny a větve stromů jsou staré mezi 15 a 30 miliony let.
Co rostlo v pralese?
Prostřednictvím analýzy byli vědci schopni identifikovat, o jaké druhy se jednalo. Vzorky by patřily do deštného pralesa podobného tomu, který se nachází v moderní Patagonii, což naznačuje, že klima na Falklandských ostrovech muselo být před miliony let vlhčí a teplejší než dnes. Prales musel být ovšem chladnější než tropické deštné pralesy třeba v Amazonii, přesto schopný podporovat bohatý a rozmanitý ekosystém rostlinného a živočišného života. „Mnoho druhů stromů rostoucích v Patagonii se tenkrát ještě nevyvinulo, ale ve vzorcích Falklandských ostrovů jsme našli jsme blízké příbuzné včetně druhů buků a jehličnanů,“ uvedla vědkyně.
Falklandy
Falklandy leží u Argentiny, ale patří k Velké Británii
Falklandské ostrovy, též známé jako Malvíny, jsou zámořské území pod britskou nadvládou v jižním Atlantiku u Jižní Ameriky. V roce 1982 svedly Velká Británie a Argentina o Falklandy krátkou válku. Přestože Británie vyhrála, Argentina si ostrovy nadále nárokuje. Jako britské zámořské území mají Falklandy vnitřní samosprávu, ale Spojené království přebírá odpovědnost za jejich obranu a zahraniční záležitosti. Hlavním městem a největším sídlem je Port Stanley.
Západní větry změn
Proč přesně už na souostroví Falklandy nerostou stromy není jasné, protože ve stejné zeměpisné šířce v Jižní Americe se jim daří. Jedním z důvodů absence stromů mohou být silné větry a kyselá půda. Tyto charakteristické rysy také ukazují, proč jsou Falklandy důležitým místem pro studium klimatických změn na jižní polokouli. Převládající západní větry mohou ovlivňovat antarktický led, atmosférickou cirkulaci a srážky a Falklandské ostrovy jsou jednou z mála pevnin na jejich cestě. Pochopení toho, jak tyto větry v minulosti sílily nebo slábly, by mohlo pomoci předpovědět budoucí změny klimatu.
Je však nepravděpodobné, že by se na ostrovy v dohledné době vrátily lesy. „Současné projekce naznačují, že se region oteplí, ale také bude sušší, což povede k obavám z rizika eroze na rašeliništích, která jsou citlivá na změnu klimatu,“ řekla doktorka Thomas.