Mohutné, impozantní a smetanově bílé, sloní kly jsou působivým rysem dospělých jedinců. Intenzivní pytláctví během občanské války v Mosambiku mohlo vést k tomu, že se zvýšil počet sloních samic narozených bez klů. Tuto domněnku uveřejnil tým vedený Shanem Campbell-Setonem z Princetonské univerzity v USA ve vědeckém časopise Science. Sloni bez klů mají prý výhodu pro přežití, neboť bez cenné slonoviny jsou pro pytláky bezcenní.

Člověk je pro slony hrozbou

Afričtí sloni žijí společně v rodinných stádech a nemají žádné přirozené predátory. Přesto se počet zvířat v mnoha oblastech jejich areálu výskytu stále snižuje a celkově je jejich populace považována za ohroženou. Zásadní roli v tom hraje člověk, který celá staletí zasahuje do přirozeného životního prostředí slonů, využívá je ve válkách nebo loví pro vzácnou komoditu – slonovinu.

Lidský dopad na jednotlivé druhy může ovlivnit celé ekosystémy.

Shane Campbell-Seton

Oběti občanské války

Sloni se stali i obětmi občanské války v Mosambiku v 70. letech. Na půdě národního parku Gorongosa je vojáci zabíjeli, aby se nasytili jejich masem a ukořistili slonovinu, z jejíhož prodeje financovali nákupy dalšího střeliva a zbraní. Kdysi výstavní národní park byl na konci války v roce 1992 zcela zničený. Za oběť válce padlo přibližně 95 procent populace velké zvěře, a i populace slonů se zmenšila z původního stavu asi na desetinu.

Sledujte evoluci v přímém přenosu

Zdroj: Youtube

Zrychlená evoluce?

Podle současné studie to mohlo vést k rychlému evolučnímu vývoji, vědci z týmu kolem Campbell-Statona si na videozáznamech všimli faktu, že podíl slonic bez klů se po občanské válce ztrojnásobil. Je to jen náhoda? To by bylo podle vědců vysoce nepravděpodobné. Spíše se ukazuje, že absence mohutných klů byla v dobách války výhodou pro přežití. Sloni bez slonoviny byli pro pytláky nepoužitelní, přežili a mohli se dále rozmnožovat.

Bezzubost výhodou

Zvířata tak dalším generacím předala genetickou informaci, která je základem absence klů. Po důkladném laboratorním výzkumu našli vědci změny ve dvou genech, které hrají roli ve vývoji zubů i u jiných savců. A proč se bez klů rodí pouze slonice? To je pravděpodobně způsobeno skutečností, že jeden z genů je umístěn na chromozomu X spolu s dalšími životně důležitými geny, uvádějí vědci.

Nedozírné následky

Pozměněný genetický materiál se u slonů z Gorongosy drží ještě dlouho po válce, po sčítání zvířat narozených v letech 1995 až 2004 se ukázalo, že se stále rodí víc slonic bez klů. To by ale mohlo být ke škodě nejen samotným slonům. S pomocí mohutných klů sloni často při hledání vody ryjí hluboké brázdy v zemi nebo vytrhávají stromy. Odkrývají tak životní prostor a zdroje potravy i pro mnoho dalších živočišných druhů. „Pochopení toho, jak lidský konflikt změnil biologii klíčového druhu, nabízí základní vhled do procesů, které pohánějí evoluci a ekologii, a může pomoci informovat o plánování ochrany přírody s cílem obnovit a opravit přírodní ekosystémy,“ říká o složité problematice Shane Campbell-Seton.

V národním parku Gorongosa sloni ještě stále jsou. Od konce války byl národní park znovu vybudován a otevírá své brány turistům. Slonice bez klů jsou však žijící připomínkou bitev, které se zde poměrně nedávno odehrávaly.