Když v šedesátých letech vláda navrhla v Severním Irsku vybudovat novou aglomeraci, nikdo na to neviděl nic špatného. Dnes jim však zkažené klima a prostředí ničí největší jezero Lough Neagh a vedení firem jen stěží vysvětlují, že to není jejich vina.

Zvracející protestující zablokovali ulici

Před pár dny se ekoaktivisté organizace Slí Eile sešli před společností, kterou viní z vypouštění odpadu a nešetrného chování k přírodě, což mělo vést ke kolapsu právě přilehlého jezera. Vodní plocha se již od minulého roku totiž potýká s velkým množstvím cyanobacterie, tedy sinic. To komplikuje život především farmářům a zemědělcům, kteří v oblasti také operují.

Není to ovšem první protest týkající se jezera.

Zdroj: Youtube

Sinice sice mohou způsobovat zdravotní problémy člověku, ale taky nemusí, pro dobytek a zvířata je však bakterie vyloženě toxická. Dokonce bylo nahlášeno i několik mrtvých psů, poté, co se ve vodách koupali. Organizace tedy vzala situaci, do vlastních rukou a na protest proti kapitalistickému boji za profit a společnosti, kterou viní, protestující napodobili zvracení. Po zemi vylévali zelené barvy, někteří je dokonce pro důvěryhodnost vkládali do úst. V předstírané agonii se pak káceli k zemi a lehali si na zabalikádované cestě.

Drůbežářský průmysl je přísně regulován a ve všech zařízeních NI jsou stanoveny přísné limity pro kvalitu odpadních vod.

Mluvčí Moy Park

Jedná se o komplexní problém, který není specificky spojen s jedním odvětvím. Drůbežářský průmysl je přísně regulován a ve všech zařízeních v Severním Irsku platí přísné limity kvality odpadních vod. Moy Park provádí pravidelnou revizi, testování a monitorování všech komerčních vypouštěných odpadních vod. Nadále spolupracujeme s regulačním orgánem na opatřeních k dalšímu zlepšení kvality odpadních vod ze zařízení,komentuje situaci mluvčí firmy Moy Park, které se protesty týkaly.

Lough Neagh

Jezero Lough Neagh je největší sladkovodní plochou na celých Britských ostrovech je také hlavním zdrojem pitné vody pro nedaleký Belfast. Traduje se, že jezero bylo vyhloubeno obrem Fionn mac Cumhaill při boji s obry ze Skotska. Díra měla být vytvořena, když obr zvedl ze země obří skálu, tu následně vrhl na obra a vznikl ostrov Muže. Tento známý ostrv je tak údajně párovým výtvorem k jezeru.

Pro lidi z irského Craigavon to není první z bizarních protestů. Již před několika měsíci stejná skupina lidí uspořádala jezeru pohřeb, kdy jej prohlásili za mrtvé. V historii lidské společnosti si ale stále nevedou špatně...

Když jen křik nic nezmění

Již téměř před dvaceti lety malé kanadské město Swift Current mělo problémy s nekvalitními cestami. Všude byly výmoly a i sanitky měly obtíže projíždět bezpečně po cestě. Proto se obec rozhodla upozornit na problém i jinak než oficiální cestou a jednoho dne začali prodávat kalendář s nahotinkami. Jejich nahotinkami. Dvanáct z nich se polonazí vyfotili u svého „oblíbeného" výmolu a kalendáře začali prodávat. Po celém světě pak prodali kolem 3 000 kusů.

Nemůžeme prostě pokračovat v extrémních škodách, které způsobují korporace maximalizující své zisky doslova na úkor Země.

Dr. Laura Kehoe, environmentální vědkyně a členka Slí Eile

Ve Francii pro změnu poslali obyvatelé jedné z vesniček houf ovcí. Škola v městečku Saint-Nazaire na severu Biskajského zálivu byla o jednoho žáka chudší než dle úřadů měla být, což vedlo k jejímu uzavření. Studenti, rodiče i učitelé se tak rozhodli vyjádřit svou nespokojenost a do školy poslali ovce. Ostříhané, upravené dokonce i s rodnými listy. Sice nikde není psáno, jak se ovcím na hodinách dařilo, ale škola každopádně byla opět otevřena, přece jen - jedna vlaštovka jaro nedělá...

Ovce chystající se do školy.

Zdroj: Youtube

Zdroje:

Související články