Můžete být tak krásní, že vás to bude stát život. Přesně to se stalo laločníkovi ostrozobému. Jedna ze dvou hlavních příčin jeho vyhubení byl lov pro okrasné peří. Nebylo „papouškovsky“ pestrobarevné. Naopak bylo temně černé s kovově modravým či zelenavým nádechem. V případě ocasních per mělo kontrastně bíle zbarvené konce. Druhá příčina je podobná, jako v tisících jiných případech. Odlesňování a změna krajiny. Laločník byl lesní pták, který se životu bez lesa nepřizpůsobil.

Maorští náčelníci a jejich ozdoby

Původní obyvatelé Nového Zélandu, Maorové, žili v kmenovém uspořádání. Vysoce postavení náčelníci měli v oblibě čelenky z jeho peří. V tomto případě je základní idea jasná. Kdo chce dát najevo svou společenskou prestiž, má ozdobu z drahého peří. Dnes existují tisíce podobných zástupných symbolů, od drahých aut a hodinek nebo kabelek po jejich napodobeniny a padělky. Jenže rozdíl je v tom, že zatímco náčelník či v komunitní hierarchii vysoce postavený muž byl obecně známý a uznávaný, Ferrari si může koupit každý, kdo na něj má peníze, ať už k nim přišel jakkoliv.

Toto je laločník ostrozobý!

Zdroj: Youtube

Dražší než zlato

Novozélanďané považují laločníka, jemuž říkají Huia za svůj národní poklad, a tak není divu, že je pobuřuje, když se s jeho ostatky obchoduje. V nedávné aukci, která probíhala v režii aukční síně Webb’s se pírko laločníka prodalo za neuvěřitelných 46 521 novozélandských dolarů (650 tisíc korun), což v praxi znamená nejvyšší částku za ptačí pero vůbec. „Velmi zajímavé je také srovnání se zlatem. Čerstvě vydražené pero totiž váží zhruba devět gramů, což dává cenu 5169 novozélandských dolarů za gram (72 tisíc korun), zatímco stejné množství zlata se aktuálně pohybuje kolem 127 dolarů (1770 korun),“ píše Michael Mlynář na serveru Novinky.cz. Příčinou tak vysoké ceny byla celková zachovalost a v podstatě žádné poškození hmyzem.

Není bez zajímavosti, že předběhlo jiný rekord, opět laločníkovo pero, které se v roce 2010 prodalo v přepočtu za 117 000 korun.

Evidentně přepočteno na peníze, má mrtvý pták, dokonce i pouhé jeho pírko, větší cenu než živý jedinec. To leccos vypovídá o našem přístupu k živé přírodě jako takové.

Laločník ostrozobý

Samci se od samic lišili velikostí a tvarem zobáku. Dosud jediný známý ptačí druh s takovýmto typem pohlavního dimorfismu. Mladí jedinci laločníka ostrozobého se vyznačovali světlými lícními vaky, dospělci je měli sytě oranžové. Zobák měl barvu slonovinově bílou, na základně šedou. Končetiny byly dlouhé a namodralé, drápy měly zbarvení světle hnědé. Laločník měl dvanáct dlouhých lesklých černých ocasních per, přičemž na konci ocasu se rozprostíral široký bílý pruh. V minulosti obývali nížinaté i horské pralesy velké části Severního ostrova Nového Zélandu.

Úvodní obrázek

Johannes Gerardus Keulemans, autor úvodního obrázku, nikdy na Novém Zélandu nebyl. V případě ptáků často čerpal inspiraci z vycpaných zvířat. Sám se narodil v Nizozemsku v roce 1842 a v roce 1869 se usadil v Londýně, kde se stal velmi oblíbeným ilustrátorem přírodovědných publikací. Jedním z jeho děl jsou ilustrace pro A History of the Birds of New Zealand (Historie ptáků Nového Zélandu), jehož první vydání vyšlo v roce 1873.

Související články