Ústní voda Odol existuje dodnes, ale málokdo ví, že zakladatel firmy, která ji vyráběla, německý továrník Karl August Lingner (1861-1916) měl nebývale osvětovou povahu. Díky jeho snaze se Drážďany mohou pyšnit opravdu skvělým muzeem, kde je člověk představen jako dobrodružství poznání. Možná návštěva muzea hygieny na první poslech nezní atraktivně, ale nebude se vám chtít pryč.
Přetlačování vůlí
Když se řekne hygiena, člověk si představí mýdlo nebo prací prášek, jenže muzeum nabízí mnohem víc. Svůj věk si můžete porovnat s tím, jak si poradíte s rovnováhou při chůzi po tenké „kolejnici“ nebo si zahrát „mozkovou přetlačovanou“. Čidla na hlavě vám budou snímat mozkové vlny a vaším úkolem je dostat kuličku do branky člověka, který hraje proti vám. Nesmíte se jí dotknout, jde pouze o sílu vůle, soustředění, umění se nenechat rozptýlit. Zkontrolovat si můžete svůj sluch i zrak. Části expozic jsou zábavní a interaktivní. Při zkušenosti s mnoha českými muzei, jež jsou zaměřené zejména na ukazování exponátů (a hlavně na nic nesahejte) jde o příjemné překvapení. Dokonce si můžete odnést zajímavé fotky, protože ani focení není zakázáno.
Nacisté i Vanity Fair
Některé exponáty z celkového počtu 30 000 překvapí, třeba lebka dítěte s ještě neprořezanými zuby, což vypadá docela démonicky. Na druhou stranu zejména ženy potěší velká řada exponátů věnovaná kosmetice. Chcete vědět, jak v minulosti fungovali parukáři nebo kadeřníci? Tady máte šanci. Není opominuta ani genetika či zrození života. Ostatně krásu těhotenství dostaly na své obálky prestižní časopisy jako Vanity Fair, Vogue nebo Newsweek. Nevěříte? Stačí se po nich v rozsáhlých expozicích podívat. Bez zajímavosti není ani sbírka více než 7 000 plakátů z více než 100 zemí (ne všechny jsou vystaveny). Nezapomínejme, že jsme v Německu, které smutně proslulo „rasovou hygienou“. Není divu, že bylo muzeum ve své době zneužito právě k cílům nacistů a jejich rasistického vidění světa. Ke cti muzea je třeba přiznat, že tuto část historie neschovává a nemanipuluje.
Začalo to výstavou
V roce 1911 se v Drážďanech konala I. Mezinárodní výstava hygieny a měla naprosto neuvěřitelnou účast. Na exponáty se přišlo podívat pět milionů lidí. Úspěch výstavy a zájem o téma vedl o rok později k založení společnosti „Vzdělávací dílny Deutsches Hygiene-Museum s. r. o.“ (Lehrwerkstätten des Deutschen Hygiene-Museums-GmbH), jež se zasadila o zpřístupnění stálé výstavy „Člověk“ (Der Mensch). V roce 1927 byl položen základní kámen a 16. května 1930 byla otevřena nová budova muzea. Svou daň si vybralo i spojenecké bombardování Drážďan, budova byla poškozena a množství exponátů poničeno. Dnes, respektive od roku 2005, je součástí muzea i dětská expozice.