Klimatické změny sebou nesou celou řadu pro člověka negativních jevů. Nepředvídatelné zvraty počasí s nimiž souvisí vlny veder, bouře, hurikány. Jinde hrozí neúroda a přírodovědci sledují změny druhové diverzity.
Teplomilnější druhy se stěhují do vyšších nadmořských výšek a blíž směrem k pólům. Rozmrzá permafrost a epidemiologové se bojí, že se z něj mohou uvolnit patogeny smrtících nemocí. Zatím se z něj uvolňují mnohem větší organismy. Celá těla mamutů, což je pro jejich hledače a těžaře doslova poklad.
Mamutovina
Už v pradávnu sloužila mamutovina jako základ pro výrobu uměleckých předmětů, vyřezávaly se z ní sošky a rituální předměty. Sibiřští lovci mamutů v klasickém slova smyslu už dávno vymřeli, stejně tak jako mamuti.
Lovce nahradili hledači, kterým rozmrzlý permafrost umožňuje pomocí lopat i proudu vody tryskající z vysokotlakých hadic obnažovat těla vymřelých zvířat. Pokud je voda teplá, jde dolování o to rychleji. Je to práce těžká, bahnitá, ale díky rozmrzání permafrostu vznikly nové pracovní příležitosti a posílily obchodní a pašerácné trasy zejména do Číny.
Rozporcováním zvířat se ztratí vědecká hodnota, ale jejich prodáním se získají peníze. A o ty tady jde především. Ostatně s nějakým ohlašováním a oficiálním výzkumem v tomto případě nikdo nepočítá.
Nejlepší lokality jsou v oblasti Sibiře, konkrétně v Jakutsku. „Podle místních médií se nyní odhaduje, že z Jakutska se ročně vyveze odhadem 100 tun mamutích klů,“ napsala Zoe Kean na serveru ABC.net. Vzhledem k tomu, že se jedná o region s vysokou nezaměstnaností, tak dobývání mamutů a prodej mamutoviny je exkluzivní příležitostí pro muže, jak si vydělat. Všechno se samozřejmě děje v zóně šedé až černé ekonomiky. Nejen v muzeích, ale i v obydlích vesničanů, lze nalézt lžíce nebo hřebeny vyřezané z mamutoviny a v jakutské ústní tradici se dochovaly příběhy o monstrózních zvířatech.
Jiný přístup
Zatímco archeologové si vše pečlivě měří, fotí, zapisují polohu i sled vrstev jednotlivých nálezů, muži s lopatami se podobnému přístupu zdaleka vyhýbají. Cílem je co nejrychleji mamuta vytáhnout a zajistit kupce. Najde se jak kupec na mamutovinu, přičemž platí, že s každým dalším přeprodejem se cena klu zvyšuje, tak i na maso. Kel jehož cena je na začátku prodeje 40 000 dolarů, má na konci řetězce cenu kolem 1 000 000 dolarů. Přece jen ochutnat steak z mamuta, to zní lákavě. Je to velký risk za velké peníze.
Podívejte se, jak v reálu probíhá těžba mamutů.
Pravdou je, že se zdaleka nejedná o moderní odvětví, mamuti se tady nacházeli odjakživa. Koncem 19. století se sibiřská mamutovina ve velkých objemech objevila i ve skladech londýnských doků. Klimatické změny jen zjednodušily dobývání a rozšířily pole působnosti. Někdy je mamutovina zaměňována za stále žádanou slonovinu, trh se zkrátka přizpůsobuje poptávce.
Yukonské mamuťátko
Mamuti se dají najít i na kanadském Yukonu. Tam při těžbě zlata narazili na mamutí mládě, ovšem místo „rozebrání“ a přeprodeje byli zavolání odborníci. Podle Granta Zazuly, paleontologa vlády yukonského teritoria, šlo o „jedno z nejneuvěřitelnějších mumifikovaných zvířat z doby ledové, jaké kdy bylo na světě objeveno".